1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Yıldız’ı şaşırtan olay!
Bakan Yıldız’ı şaşırtan olay!

Bakan Yıldız’ı şaşırtan olay!

Enerji bakanı Taner Yıldız, kaçak elektrik konusunda kendisine 'pes' dedirten bir olayı anlattı...

A+A-

Elektrik Piyasası Kanunu ile ÖTV Kanunu'nda yapılacak değişikliklerin görüşüldüğü toplantıya Bakan Yıldız’ın açıklamaları damga vurdu. Bakan Yıldız karşılaştığı pes dedirtecek bir olayın ardından bölgesel tarife konusunda görüşlerini açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan Elektrik Piyasası Kanunu ile ÖTV Kanunu'nda değişiklik yapan düzenlemenin görüşmelerine Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın kaçak elektrik isyanı damga vurdu. Yıldız, bu konudaki soruları yanıtlarken, kendisine 'Pes artık' dedirten olayı şöyle anlattı:

Tarımsal çok yüksek

"Türkiye'de elektrik kayıp ve kaçak oranı Dicle ve Fırat bölgelerini çıkardığınızda yüzde 9,4. Bu oran AB ortalamasından dahi düşük. Ancak bu bölgelerdeki aşırı kaçak ortalamayı yükseltiyor. En çok kaçak da tarım alanları. Bu iki bölgedeki illere gittim. 'Devlet hakkıdır, kul hakkıdır. Günahtır' dedim. Am bakın bir vatandaş telefon açıp, 'Elektriğim kesildi, neden açmıyorsun?' diyor. Ekiplerimizi tamire gönderiyoruz. Bu sefer ekipten telefon geliyor, 'Efendim, gönderdiğiniz yer zaten kaçak kullanıyor' diyor. Bu kadarına da pes artık!"

'Sübanse etsinler'

Kaçakla mücadelede büyük uğraş verdiklerini, birçok jandarmanın bu sırasında yaralandığını ifade eden Yıldız, "Bugüne kadar bine yakın trafo ve direk söktük. Yalnızca Dicle'de tüketim bir yılda yüzde 54 arttı. Tüketim bu kadar artar mı? Kaçak vurulan kuyularla oldu bu. Efendim elektrik vermezsem tarım zarar görürmüş. Tarımdan anlamam. O Tarım Bakanı'nın işi. Gerekirse sübvansiyonu artırsınlar. Elektriği sübvanse edemem" dedi.

Bölgesel tarife önerisi

Taner Yıldız, bugün bölgesel tarifeye geçilmesi halinde Malatya’nın elektriğe 32 kuruş yerine 45 kuruş ödeyeceğini, İzmit’in 22 kuruşa düşeceğini, Hakkari’de ise fiyatın iki kattan fazla artarak 65 kuruşa yükseleceğini söyledi. Yıldız, bölgesel tarifeye 2015’e kadar geçileceğini de açıkladı