1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan'dan Arda Turan tepkisi!
Bakan'dan Arda Turan tepkisi!

Bakan'dan Arda Turan tepkisi!

Tepki gösterdi...

A+A-

Musul operasyonu konusunda Türkiye'nin en büyük hassasiyeti, terör örgütü DEAŞ'ın temizlenmesi sırasında Haşdi Şabi isimli Şii milis grubunun bölgeye yerleşmesiydi. Haşdi Şabi'nin operasyona katıldığı, DEAŞ'ın Telafer üzerinden Suriye'ye kaçmasını engellemek için Telafer'e gittiği bilgisi gelince Ankara hemen harekete geçerek 28. Mekanize Tugay Komutanlığı'nda zırhlı birlikleri Silopi'ye sevk etmişti. Öte yandan ise Rakka operasyonuna kısa bir süre kala ABD ile Türkiye arasında PYD krizi çıkmış, Türkiye, ABD'nin PYD/YPG'ye askeri desteği kesmesini isterken, ABD, Rakka operasyonunu PYD/YPG ile birlikte yapacağını duyurmuştu.

 

Diplomatik kaynaklar, son dönemde ABD ile Türkiye arasında yoğun bir diplomasi trafiğine dikkat çekerken, ABD yönetiminin iki konuda da Türkiye'nin kaygılarını dikkate almaya başladığını ifade ettiler. Savunma Bakanı Işık da dün itibariyle Musul'a giren birlikler arasında Haşdi Şabi milislerinin olmadığı bilgisinin kendilerine aktarıldığını ifade ederek, "ABD artık uyarılarımızı dikkate alıyor" yorumunu yaptı. Suriye'de Menbiç ve Rakka operasyonu konusunda da ABD'den olumlu sinyaller geldiğine işaret eden Bakan Işık, son dönemdeki diyaloğun faydasını gördüklerini söyledi. ABD ile iletişimin önemine dikkat çeken Işık, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız görüşlerimizi her fırsatta açıklıyorlar. Biz de muhataplarımızla konuşuyoruz. Savaşı bitiren konuşmadır. ABD Savunma Bakanı Carter'ın Türkiye'nin hassasiyetlerine yönelik ilk tavrı ile şimdiki tavrı arasında fark var" dedi.

 

ARDA'NIN ISITICISI BAKANI KIZDIRDI

 

Arda Turan'ın bir Mehmetçik'in isteği üzerine Van'daki birliğe ısıtıcı göndermesi tartışma yaratırken, Savunma Bakanı Işık, "Kışlalar, kaloriferle ısıtılmıyor mu? Olayın aslını öğrenin" talimatı verdi.