1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bakan'ı yakalayan polise Başbakan'dan teşekkür
Bakan'ı yakalayan polise Başbakan'dan teşekkür

Bakan'ı yakalayan polise Başbakan'dan teşekkür

Lüks cipini sahte plakayla kullandığı tespit edilen Yunanistan eski Ulaştırma Bakanı Liapis’e ayrıcalık tanınmaması başbakanı sevindirdi. Başbakan Samaras, eski bakanı gözaltına alan polisleri tebrik etti.

A+A-

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, siyasilerin alışılagelen tavrının dışına çıkarak herkesi şaşırttı. Samaras, lüks cipini sahte plaka ile kullandığı gerekçesiyle eski Ulaştırma Bakanı Mihalis Liapis’i gözaltına alan polisleri övdü. 10 gün sonra Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralacak olan Yunanistan Başbakanı Samaras, eski Ulaştırma Bakanı Liapis’i (62) gözaltına alan polisleri överek, “Kim kanunu çiğnerse, tutuklanır ve cezalandırılır. Yapmaları gerekeni uygulayan (eski bakanı gözaltına alan) polislere bravo” ifadelerini kullandı.

PARTİ ÜYELİĞİNDEN ÇIKARILDI

Eski bakanın trafik kurallarını çiğneyen davranışını affetmeyen Başbakan Samaras, Liapis’in parti üyeliğine de son verdi. Yeni Demokrasi Merkez Etik Kurulu, partinin kurucusu eski Cumhurbaşkanı Konstantinos Karamanlis’in yeğeni de olan Liapis’in partinin üye kütüğünden silinmesine karar verdi.

Adalet Bakanı’na talimat veren başbakan, milletvekillerinin toplumsal huzuru bozacak ve ceza gerektiren sahtecilik, dolandırıcılık, gasp, rüşvet gibi davranışlarda bulunmaları durumunda bütün ayrıcalıklarına son verilmesini istedi.

Hatasını kabul eden Liapis, ekonomik kriz mağduru olduğunu söyledi. Bakan, “Kriz beni de etkiledi. Hata ettim ve dü­şün­ce­siz­li­ği­min be­de­li­ni öde­ye­ce­ğim. Ge­rek­ti­ği gi­bi ce­za­lan­dı­rı­la­ca­ğım” de­di.

Eski bakana bin 300 euroluk ceza kesildi

Eski Ulaştırma Bakanı Mihalis Liapis’e, 700 euro kırmızı ışık ihlali, 9 puan cezası, 500 euro sigortasız araç kullanma, 80 euro izinsiz füme camlar, 80 euro çeki demiri ve 20 euro da ehliyet bulundurmama olmak üzere toplam bin 300 euro ceza kesildi.

BUGÜN GAZETESİ