1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakanlar Kurulu sonrası ilk açıklama!
Bakanlar Kurulu sonrası ilk açıklama!

Bakanlar Kurulu sonrası ilk açıklama!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası konuştu...

A+A-

 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen ve 7.5 saat süren Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 9 Haziran'da geçici seçim sonuçlarının açıklandığını belirten Arınç, bu süre içerisinde seçim değerlendirilmelerinin yapıldığını söyledi. Seçimlerden 1 hafta sonra Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın yapıldığını dile getiren Arınç, "Bundan sonra her Pazartesi günü bakanlar toplantılarımız yapılacaktır. Takriben 50 gün sonra tekrar Bakanlar Kurulu Toplantısı'nı yapmış oldu, daha doğrusu seçim sonrası yapılan ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı'dır. Anayasal süreçler tamamlanıncaya kadar hükümetimiz görevine devam etmektedir. Kesin sonuçlar açıklanacak, sayın milletvekilleri and içecekler, Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak, Meclis Başkanlık Divanı teşekkül edecek ve yeni hükümet kurma çalışmaları süratle devam edecektir. Umarız hükümet kurma çalışmaları başarıyla sonuçlanır ve ülkemiz yeni bir dönemde yeni bir hükümetle devam eder" ifadelerini kullandı.

"SURİYE SINIRI ÖNCELİKLİ OLARAK ELE ALINDI"

Bakanlar Kurulu'nda önemli bir konuyu öncelikli olarak görüştüklerini belirten Arınç, Suriye sınırındaki son gelişmelerle ilgili öncelikli bilgi sunumu yapıldığını açıkladı. Arınç, konunun askeri yönden açıklamasının Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve ilgililerin katıldığı toplantıda bir sunum olarak gerçekleştirildiğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un AFAD'dan sorumlu olması sebebiyle mülteci veya sığınmacılarla ilgili kapsamlı bilgi verdiğini bildiren Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ise dışişleri veya dış politika açısından meseleyi yorumladığını, dışişleri açısından yapılacak çalışmalar konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatlarına uygun olarak neler yapılabileceğini kapsamlı olarak açıkladığını bildirdi.

Arınç, ele alınan ikinci konunun "seçim sonrası güvenlik değerlendirmesi" olduğunu vurgulayarak, bu konuda İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün sunum yaptığını belirtti. Seçim sonrasında ekonomik gelişmelerin de değerlendirildiğini açıklayan Arınç, bu konuda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ilgili bakanların sunum yaptığını kaydetti.

TEL ABYAD DÜŞMEDİ

Sınırdaki son gelişme, PYD-YPG ve bazı unsurların bölgedeki Arap ve Türkmenlere yönelik bir göç dalgası arayışı var. Güneyimizde, güvenliğimizi tehdit edecek gelişmelere izin vermemek istiyoruz.

Bu kaosun sebebi, ülkedeki eli kanlı yönetimdir. Türkiye kendi iç ve dış güvenliği bakımından gereken her türlü tedbirleri alıyor ve süreci yakından takip ediyor. Sürece müdahil olan güçlerle bazen Türkiye'nin bakış açısı farklılık gösterebiliyor. Türkiye'nin Suriye'de hem muhalif kesimlere hem de Türkmenlere yönelik siyasi desteği olduğu biliniyor. Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda alınacak askeri tedbirler masaya yatırıldı.

Sığınmacıların kabulü konusu gündeme alındı ve değerlendirildi. Dış politikamız açısından, Dışişleri Bakanı ve AB Bakanımıza Sayın Başbakanımız talimat verdi. Dışişleri Bakanımız bu an itibariyle BM Genel Sekreteri, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne konuyla ilgili mektup yazdı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde konunun ele alınması için talebimiz var. G-7 ülkelerinin Dışişleri Bakanlıklarına gerekli mektuplar yazıldı ve onlara da sorumluluk düştüğü anlatıldı. Sayın Dışişleri Bakanımız NATO'ya da mektup yazıldı.

Bunların dışında, askeri olarak neler yapılabileceği ve İçişleri ve diğer Bakanlıklarımız tarafından alınan ve alınacak özel önlemler hakkında ise bilgi veremem.

KOALİSYON TARTIŞMALARI

Genel değerlendirmeyi Sayın Başbakan yaptı. Onlara ilave edilecek bir husus yok. Diğer genel başkanlar içerisinde basına aksedenler var, aksetmeyenler var. Bakanlıkların paylaşımına yönelik spekülatif haberler var. Biz bunlara itibar etmeyiz. Özellikle milletvekillerinin açıklamaları partilerini değil, kendilerini bağlar. Partilerin yetkili kurulları önemlidir. Partiler, bunların basın önünde ekran önünde bunların konuşulmasına izin vermemelidir. Bu konuda en iyi örnek Ak Parti'dir.

Görev Cumhurbaşkanı tarafından AK Parti Genel Başkanı'na verilecek. AK Parti Genel Başkanı, siyasi parti liderleri ile görüşecek. Sayın Genel Başkanımız hükümeti kuramazsa, görev Sayın Kılıçdaroğlu'na verilecek. Kurabilirse kuracak, kuramazsa da erken seçime gidilecek.

Ekonomide şu an istikrar devam ediyor. İş çevreleri ve ekonomik çevreler istikrarı devam ettirecek bir hükümet istiyor. Bazı genel başkanlar ben şununla olmam, burada olmam diyerek kapıları kapattı. Bu doğru bir tavır değildir. Biz madem ki; bir koalisyon hükümeti kurmaya mecbur kaldık, istikrarı devam ettirecek bir güçlü koalisyon kurulması gerektiğine inanıyoruz.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugünkü konuşmasında yaptığı açıklamaları değerlendirdik. Bunlar bugün yapılmış açıklamalardır. Ve bunlar zamanla değerlendirilir. Dikkatle okudum açıklamalarını. 12-13-14 tane başlık var. Bir ana muhalefet partisi lideri böyle kapsamlı bir açıklama yapıyor da nasıl oluyor da çözüm süreci ile ilgili bir cümle etmiyor. Bunu bir eksiklik olarak görüyorum. Bu açıklamalarına devam edecekse, çözüm süreciyle ilgili düşüncelerini de kamuoyuna açıklaması yararlı olacaktır.

"2015 YILI İÇİN ANADOLU KIRMIZI SERT BUĞDAYIN MÜDAHALE ALIM FİYATI 862 TL OLARAK BELİRLENDİ"

Karar verilmesi gereken önemli bir konu olduğunu söyleyen Arınç, bu konunun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in açıklamalarıyla sonuçlandığını belirtti. Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları kaydetti:

"Desteklerle ilgili olarak çiftçimizin eline geçecek miktarın açıklanmasına yönelik bir çalışmaydı. Herkesin bunu beklediğini özellikle düşünüyorum. Bu yıl hububat rekoltesinin geçen yıla göre önemli oranda artması bekleniyor. Geçen yıl 19 milyon olan hububat rekoltesinin bu yıl 22.5 milyon ton olması bekleniyor. Bereketli bir yıl idrak ediyoruz. Bunun her bakımından faydası var. Ülkemizdeki buğdayın yüzde 8.7'si hasat edilmiş durumda, piyasaları takip ediyoruz. Üreticinin gerek yüksek rekolte gerekse piyasa şartları açısında mağdur olmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat piyasaları için müdahale alım fiyatlarını belirliyor. Son yıllardaki uygulamalarımız budur. Başarılı bir uygulama olduğunu biliyorum. Bu yıl için Anadolu kırmızı sert buğdayın müdahale alım fiyatı 2015 yılı ürünü için ton başına 862 TL olarak belirlendi. Bu yüksek bir rakamdır. Gerekçesini de açıklayacağım. Şimdiden özellikle hububat ekimi yapan çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. En son 2013 yılında belirlenmiş olan müdahale alım fiyatı ton başına alım fiyatı 720 TL'ydi. Buna göre yüzde 20'lik bir artış söz konusudur. Ama bu artışa ayrıca ton başına verilen 50 TL prim, mazot primi, gübre, tohum ve diğer destekler dahil değildir. Ton başına yaklaşık 127 lira olan bu destekleri 862 lirayı ilave ettiğimizde Anadolu kırmızı sert buğday için ton başına çiftçimiz 989 TL gelir etmiş olacaktır. Şüphesiz diğer ürünlerimiz arpa, makarnalık buğday gibi bu ürünlerdeki artışlar da her yıl uygulanan pariteye göre verilecek, değerlendirilecektir."

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in yapacağını söyleyen Arınç, Bakanlar Kurulu'nda bu konulara ilave olarak Türkiye'yi ilgilendiren iç ve dış gelişmeler, seçim sonuçlarının değerlendirilmesinin yapıldığını, bundan sonrası için neler olabileceği konusunun ele alındığını belirtti.