1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bakanlar önce konuştu sonra coştu...
Bakanlar önce konuştu sonra coştu...

Bakanlar önce konuştu sonra coştu...

Devlet Bakanları Hayatı Yazıcı ve Faruk Nafiz Özak, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı turizm merkezi Ayder Yaylası'na yapılacak teleferik projesi ile ilgili tanıtım toplantısına katıldı.

A+A-     Devlet Bakanları Yazıcı, beraberindeki partililerle Çamlıhemşin'in Topluca köyüne giderek vatandaşların sorunları dinledi. Bakan Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, bazılarının ÇAYKUR'un özelleşeceğini söylediğini belirterek, ''Bunlara inanmayın. ÇAYKUR özelleşmedi, özelleşmeyecek'' dedi.

     Bir çok alanda yenilik yaptıklarını ifade eden Yazıcı, yeni hastaneler, yollar, öğrencilere ücretsiz kitap ve bir çok yatırım ve yeniliğin seçimden sonra da süreceğini söyledi.

     Daha sonra Ayder Yaylası'na giden Yazıcı'ya burada Devlet Bakanı Faruk Özak da katıldı. Ayder'de tulum eşliğinde horon oynayan Yazıcı ve Özak, ardından Ayder Yaylası ile Hazindak Yaylası arasında yapılması planlanan teleferik projesi ile ilgili yayladaki bir otelde düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.


     Özak, toplantıda yaptığı konuşmada, bölgenin Davos'tan daha güzel, dünya cenneti bir yer olduğunu söyledi.

     Ayder'in yazın çok yoğun olduğunu fakat kış mevsiminde bir çok otelin kapalı kaldığını ifade eden Özak, ''Ayder ile Hazindak yaylaları arasında yapılacak olan teleferik projesi ve kayak alanı hayata geçtiğinde kış mevsiminde de Ayder'de tüm oteller açık olacak. Her yıl Türkiye'den Avrupa'ya 250 bin kişi kayak yapmaya gidiyor. Bunun onda biri Ayder'e gelse bile, bölgeye büyük katkısı olur'' dedi.


     Projede yapımında yol yapımının söz konusu olmadığını, doğaya hiç bir şekilde zarar verilmeyeceğini vurgulayan Özak, teleferik direklerinin helikopterlerle dikileceğini, projenin 2 yıl içinde bitirilmesinin planlandığını kaydetti.

     Devlet Bakanı Yazıcı ise teleferik projesinin 2 bin 900 metre yüksekliğindeki Hazindak bölgesine yapılacak olmasının, kayak yapacak sporcular ve vatandaşlar için bir şans olduğunu belirterek, ''Çünkü burada çığ olma riski çok az. Bu bölge coğrafi bakımdan çok önemli bir yerde. Bir yandan deniz, daha sonra yeşil ve mavinin her tonunun bulunduğu Fırtına Vadisi ve Karadeniz'in zirvesi Kaçkar Dağı. Böyle yerler çok nadir bulunuyor'' diye konuştu.


     Projenin ihalesinin seçimden hemen sonra yapılacağını, en kısa sürede de bitirileceğini anlatan Yazıcı, ''Proje tamamlandığında maddi olarak bölgeye çok büyük faydası olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun'' diye konuştu.     Proje hakkında bilgi veren firma yetkilisi Seyhan Muratoğlu da projenin maliyetinin 20 ile 30 milyon lira arasında olacağını bildirerek, ''Teleferik projesi sayesinde günde 4 bin kişi kayak yapabilecek. Proje 300 dekar büyüklüğünde alanı kapsayacak. Pistin uzunluğu da 10 kilometre civarında olacak. 12 kişilik gondol vagonlar olması söz konusu. Tesislerin yapılacağı alanda orman olmadığı için ormanın zarar görmesi de söz konusu değil'' dedi.