1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bakanlar Trabzon'da
Bakanlar Trabzon'da

Bakanlar Trabzon'da

Trabzon için konuştu...

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Rize'deki temaslarının ardından Trabzon'a geldi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Rize'deki temaslarının ardından Trabzon'a geldi. Bayraktar'ın memleketi olan Of İlçesi Gürpınar Beldesi'ne uğrayan iki bakan, Bayraktar'ın evinde bir süre dinlendi. Bu arada Erdoğan Bayraktar'ın Gürpınar Beldesi'ndeki evine bu sabah hırsız girdiği öğrenildi. Eve giren kişilerin herhangi bir şey almadan çıktıkları ve Jandarma'nın olayla ilgili soruşturma başlattığı vurgulandı.

Of ilçesinde DSI'nin çeşitli yatırımlarını da inceleyen iki bakan daha sonra Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret etti. Bakanlar ziyaretin ardından Valilik toplantı salonunda düzenlenen Solaklı Vadisi Taşkın Koruma, Rehabilitasyon ve Çevre Düzenlemesi projesi ile Orman ve Su işleri Bakanlığı'nın yatırımlarının görüşüldüğü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, HES'lere karşı tepki olduğunu ve çoğunu da yersiz bulduğunu ifade ederek, ôVatandaşlar Solaklı ve İyidere vadilerindeki ekolojik muhteşem çalışmaları görünce diğer vadilerin bu şekilde olmasını isteyeceklerdir. HES'lerin çevreyi tahrip etmediğini, çevrenin bu şekilde turizme açılabileceğini de göstereceğiz. Vadileri şehir için hayat kaynağı şeklinde düşünüyoruz. Bizim æüç E' prensibimiz vardı. Emniyet, ekonomi ve estetik. Estetik daha önce son plana atılıyordu, æbundan sonra birinci plana alınacak' dedikö dedi. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

ôHES'lere ihtiyacımız var. Türkiye'de elektriğin sigortasıdır HES'ler. Biz enerjide yüzde 74'e varan oranda dışa bağımlıyız. Bütün dünyada hidroelektrik enerji, temiz, yenilenebilir ve teşvik edilen bir enerji kaynağıdır. Bütün gelişmiş ülkeler bu kaynaklarının yüzde 85 û 90'ını kullandılar. Hatta bizimle æsu akar Türk bakar' diye alay ediyorlardı. Bizim büyük potansiyelimiz var. 200 milyar kilovat saatlik bir potansiyel var. Bunun ancak 26 milyar kilovat saatini kullanabiliyorduk. Gerisi boşa akıyordu. HES'lerin büyük faydası var. Temiz ve yenilenebilir. Küresel iklim değişikliği ile mücadelede önemli faktör. Karbon salınımı söz konusu değil. Karadeniz'de ise küresel iklim değişimi sebebiyle yağışların yüzde 25 artacağını, anlık yağışların olabileceğini dikkate alırsak, HES'ler aynı zamanda nehri kontrol ettikleri için taşkın koruma için de çok faydalı. ö

Başlangıçta HES'leri yapan bazı firmaların vahşice çalıştığını vurgulayan Veysel Eroğlu, ôBunların sayısı fazla değil ama örnek olarak gösterildiler. Bu firmalara gereken cezayı verdik, kapattık, ruhsatlarını iptal ettik. Şu anda firmalar daha çevreci. Bir ağaç keserse 5 ağaç dikmek için gayret ediyorlar. HES'ler bizim için elzemdir. Barajlar, göletler lüks değildir. Mecburiyetten kaynaklanıyor. Sudan mutlaka ucuz, temiz, yenilenebilir enerji üretmeliyiz. Biz bunu keyif için yapmıyoruz. İhtiyacımız olduğu için yapıyoruz. Madem böyle bir faydası var, çevreci muhteşem projeler yapalım diye karar aldıkö diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da, kentsel dönüşüm projelerinin çevresel bakımdan faydalarını anlattı. Toplantı daha sonra proje sunumlarıyla devam etti.