1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bakın UEFA’dan ne istemişler!
Bakın UEFA’dan ne istemişler!

Bakın UEFA’dan ne istemişler!

Rusya spor bakanından Türkiye itirafı!

A+A-

 Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko, UEFA Avrupa Ligi 2. Tur kura çekimi öncesi Türkiye ile Rusya takımlarının birbirleriyle eşleşmemesi için UEFA ile görüştüklerini ancak Avrupa futbolunun patronundan olumsuz yanıt aldıklarını açıkladı.

UEFA Avrupa Ligi 2. Tur mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe ile Rus ekibi Lokomotiv Moskova'nın eşleşmesinin ardından, son dönemde kriz yaşayan iki ülkenin takımlarının birbirine rakip olması tartışma konusu olmuştu. Ukrayna ve Rusya takımlarının birbirleriyle eşleşmelerine izin vermeyen UEFA'nın, Türkiye ile Rusya için böyle bir uygulamaya gitmemesi sorgulanmıştı.

Milliyet'te yer alan habere göre; aynı zamanda Rusya Futbol Federasyonu Başkanı olan Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko, bu konuya açıklık getirdi.  

"YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY YOKTU"

İki ülke takımlarının birbirleriyle eşleşmemesi konusunda UEFA ile görüştüklerini itiraf eden Mutko, "Bu konu tartışıldı. Ancak UEFA'nın konuyla ilgili tavrı netti. Bu konuda bir engelleme olmayacağını ortaya koydular. Türkiye ile kötüleşen siyasi, sosyal ve ekonomik ilişkiler vardı. Ancak diplomatik ilişkiler kesilmemişti. Dolayısıyla UEFA'ya göre var olan bir durum engel teşkil etmiyordu. Daha da ötesi onların bakış açılarına göre, tam tersine spor, sorunu barış içinde çözmek adına arabuluculuk işlevi görebilirdi. Bu yüzden Türk-Rus takımlarını ayırmayı reddettiler. Bunun üzerine yapabileceğimiz bir şey yoktu" dedi.

"LOKOMOTIV'İN TÜRKİYE'DE SORUN YAŞAMAYACAĞINI UMUYORUM"

Son dönemdeki gelişmelerin kendileri açısından olumlu göründüğünü belirten Mutko, "Son olarak Futsal Milli Takımımız Türkiye'ye gitti ve geri döndü. Tüm güvenlik gereklilikleri karşılandı ve hiçbir sorun çıkmadı. Lokomotiv Moskova için de aynısının olacağını umut ediyorum" ifadelerini kullandı.