1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önündeki eylemler sona erdi
Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önündeki eylemler sona erdi

Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önündeki eylemler sona erdi

Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önünde süren eylemler bu gün sona erdi.

A+A-

Günlerdir Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önünde süren, aralarında BDP'li milletvekillerinin de bulunduğu grup  ölüm orucuna bu gün son verdiler. BDP milletvekilleri Sabahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, cezaevlerinde açlık grevi yapanların taleplerini tekrarladı.

Ana dilde eğitim taleplerinin yerine getirilmesi için cezaevlerinde açlık grevi yapan mahkumlara destek vermek amacıyla aralarında BDP milletvekilleri Sabahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder'in da bulunduğu grup, bugün de Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önünde eylem yaptı. Üç gündür oturma eylemi yapan eylemciler, sabah da halaylar çekip slogan atarak eylemlerine devam etti.

Kendilerini Halkların Demokratik Kongresi üyesi olarak tanıtan grup adında konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, cezaevlerinde açlık grevi yapanlara destek olmak amacıyla eylem yaptıklarını söyledi. Tuncel, talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade etti. Sabahat Tuncel, yeni anayasa çalışmalarında da Kürtlerin taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, açlık grevi yapan mahkumların tek talebinin ana dilde eğitim olduğunu söyledi.

Açıklamaların ardından eylemlerine son veren grup olaysız dağıldı. Çevik kuvvet ekipleri de eylem sırasında yoğun güvenlik önlemi aldı.


Eylem Sona erdi Videosu