1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. ‘BAKKALIM’ HEP VAR OLACAK!
‘BAKKALIM’ HEP VAR OLACAK!

‘BAKKALIM’ HEP VAR OLACAK!

İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail KESKİN, ‘Biz bakkal esnafı olarak hep sabrediyoruz. Esnaf gerçekten sıkıntılı.

A+A-

Ancak sıkıntılar yaşıyor olabiliriz ama dayanmak zorundayız. Önce bakkalım vardı , bakkalım hep var olacak, bunu hep söylüyoruz. Bir süre kredi kartının rahat kullanımını gören tüketici büyük marketlere yöneldi ama bir süre sonra bakkalı bırakmanın onlar için birer uçurum olduğunu gördü. Bakkallar her yerde vatandaşın ve toplumun sıkıntılarını sırtladığı ve amme hizmeti gören yerler. Hep Avrupa birliği normları, Avrupa standartları, Avrupa uyum yasaları konuşulur. Ama Avrupa’da küçük esnaf korunur. Asıl haksız rekabet büyük sermayelerle, AVM’lerle, hipermarketlerle, küçük ölçekli işletmeleri ve bakkal esnafını yan yana getirmektir. Piyasanın düzelmesi için mutlaka kuralların olduğu bir yasa çıkarılmalıdır.’ dedi.

İSTBAKO Başkanı İsmail KESKİN, ‘Her şekilde vefakar ve cefakar esnaf sıkıntıları göğüslemeye gayret ediyor. Geçtiğimiz günlerde 25 bakkal esnafı üyemizle , Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu ( TBBF ) başkanlığına TESK binasında yaptığımız ziyarette bakkal esnafı ve küçük esnaf ile ilgili genel başkanımız tarafından söylediği sözler bizleri şaşırttı. 25 yıldır Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu ( TBBF ) başkanlığı , 5 yıldır Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ( TESK ) başkanlığı’nı yapan Genel Başkanımız Sayın Bendevi PALANDÖKEN çözümler konusunda bitkin ve çaresiz. Çaresizliğe teslim olmuş durumda. Genel Başkanımız her zaman yukarılarda rahat. Perakende piyasasını düzenleyen yasa çalışmalarını başlatması dolayısıyla hükümetimize ve sayın bakanımıza tüm esnaf adına teşekkür ediyoruz. Ancak Eylül ayında yapılan perakende piyasasını düzenleyen yasa çalışmaları toplantısına Genel Başkan PALANDÖKEN’in katılmaması esnafı şoke etti. Söylem ve tavırlarından bakkal esnafının , esnafın ve odaların durumu kendisini çok ilgilendirmiyor gibi görünüyor.’dedi.

KESKİN, ‘Türkiye’deki bakkal sayısı ile AVM, Gross ve Hipermarket sayısı kıyaslandığında pazar payında etkili bir düşüş yaşanmadığını söyleyen Keskin, "Türkiye’de AVM sayısı 350’ye yakınken , Türkiye genelinde 250 bin bakkal esnafının var olduğunu hesaplıyoruz. Suyun kaldırma kuvveti, yani piyasasının kaldıracağı yük belli. Biz her sahada, her sokakta olduğumuzdan vatandaş öyle ya da böyle diğer etkenleri de göz önüne alarak mutlaka bakkalı tercih edecektir. Avm’lerin artışı bundan sonra hep kendilerine zarar verecektir. Bütün bunlardan hareketle gelecekte kaybettiğimiz pazar payını da mutlaka geri alacağız.’ dedi.