1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Balık adam testinde amirler sınıfta kaldı
Balık adam testinde amirler sınıfta kaldı

Balık adam testinde amirler sınıfta kaldı

Emniyet’in balık adam sınavına 55 polis memuru ile 15 amir katıldı. Memurlar testleri geçti ancak amirlerin hepsi başarısız oldu. Komiser ve yardımcısı 15 amir için ikinci sınav yapılacak.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) deniz, göl, nehir ve barajlardaki olaylara müdahalede yetersiz kalan 123 kurbağa adama takviye amacıyla geçtiğimiz aylarda sınav açtı. Sınava 55’i memur, 15’i amir toplam 70 polis katıldı. Ancak, sınava başvuran komiser yardımcısı ve komiserlerden hiçbiri sınavı kazanamadı. Amirlerini geride bırakarak sınavı kazanan 55 polis memuru Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi’nde zorlu eğitim programına alındı. İl Emniyet Müdürlükleri’ne gönderilen yazıda, “Birimlerimizde görev yapan kurbağa adam branşlı amir personel sayısının az olması nedeniyle amir personele ihtiyaç duyulmaktadır” denildi.

15 KOMİSER

Amirlerin başarısız olması üzerine yalnızca amir personele yönelik Kurbağa Adam Branşlı Personel Seçme Sınavı düzenlenmesine karar verdi. 2014 yılı Mart-Nisan ayları içerisinde 15 amir için ikinci sınav yapılacak. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Zeki Çatalkaya da Kurbağa Adam Temel Eğitim Kursu konusunda birimlere bir yazı gönderdi. Çatalkaya 123 kurbağa adamın, denizler ve iç sularda büyük bir özveri içerisinde görevlerini yerine getirdiğini vurguladı.

DALIŞA ELVERiŞLi RAPORU

Balık adam sınavına 34 yaşından gün almamış komiser yardımcısı ve komiser rütbesindeki amir personel katılacak. Adaylarda asalet tasdiki, kıdeme etkili ceza almamış olmak için sağlık kurulundan ‘Dalış görevine elverişlidir’ ibareli rapor alma şartı aranacak. Sınavı kazanan komiserler kurbağa adam branşına alınacak.

2 METRE TEK NEFESTE

15 komiserin elendiği seçme sınavında kurbağa adam olacak polislere şu testler uygulanıyor:

*300 metre serbest yüzme sitili (en fazla 7,30 dk).

*30 metre mesafeyi en az 2 metre derinlikten tek nefeste kat etmek.

*Sualtında en az 5 metre derinlikte aralarında 7 metre mesafe bulunan iki nesneyi tek nefeste çıkarmak.

*Dalgıç maskesi tahliyesi işlemini yapmak.

*50 metre kurbağalama yüzmek (en fazla 1,20 dk).

*20 saniye eller baş seviyesinde su yüzeyine ve zemine dik durabilmek (ayak çırparak).

*3000 metre koşu (en fazla 12.40 dk).

*40 şınav (2 dk), 50 mekik (3 dk), 8 barfiks (serçe tekniği ile 2 dk).

*Psikomotor testini geçmek.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ