1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Balta’nın kararnamesi İstanbul’da!
Balta’nın kararnamesi İstanbul’da!

Balta’nın kararnamesi İstanbul’da!

Gül, İstanbul’da imzalayacak…

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yardımcılığına getirilen Muhammet Balta’nın kararnamesini Başbakan R.Tayyip Erdoğan Mısır’a gitmeden imzaladı.


Kararname, Bakanlık yetkililerince kurye ile İstanbul’a gönderildi..


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaz çalışmaları için İstanbul’da bulunuyor. Balta’nın muhtemelen Perşembe günü Ankara’da görevine başlaması bekleniyor


BALTA’YA TAK DESTEK..


Trabzon TSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu Balta’nın Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan bakan yardımcılığı ile ilgili atamasını “Memnuniyet verici bir gelişme” olarak yorumladı.Daha sonra da şöyle devam etti; “Sayın Balta Trabzon’u tanıyan biri. Bu anlamda Bakan Bayraktar’ın hem siyaseten hem de stratejik olarak doğru bir seçim yaptığına inanıyoruz.”


Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Kara da olayı memnuniyet verici olarak gördüğünü belirtirken “Balta’nın Trabzon’u tanıması Trabzon’un en büyük avantajı” dedi.


Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı, o da Balta tercihinin doğru bir karar olduğunu vurgularken AK Parti’nin kanaat önderlerinden Mustafa Yanmış’ın şu ifadesi ilginçti.


“Sayın Balta ile milletvekili sayımız 4 iken 5 oldu. Balta Türkiye’nin bakan yardımcısı. Siyaseten de Bakan Bayraktar duyarlı bir seçim yaptı. Teşkilatları bilen biri sorunlarını da bilen bir eski il başkanı”


Balta’nın il başkanı olduğu dönemde merkez ilçe başkanı olan Yılmaz Büyükaydın ise şu ilginç yorumu yaptı. “Sayın Balta ile birlikte çalıştık. Belediye başkanlığı seçimlerinde kendisi çok çalışan bir partilidir. Trabzon’u tanıması teşkilatları bilmesi, teşkilatların sorunlarına hakim olması Trabzon için bir şans” dedi.


Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı A. Hamdi Gürdoğan ise Bakan Bayraktar’dan Trabzon’un ve kendilerinin de büyük bir beklenti içinde olduklarını belirterek “Sayın Balta içinde aynı beklenti içindeyiz. Trabzon’u bilen biri olması biçim avantajımız” ifadelerini kullandı.


MİLLETVEKİLLERİ NE DEDİ..?


Muhammet Balta’nın Erdoğan Bayraktar’ın yardımcılığına getirilmesine eski milletvekillerinden Asım Aykan “Olumlu buldum” yorumunu yaptı.


Ak Parti iktidarının Cumhuriyet tarihinde ilk kez bakan yardımcılığı görevini ihsas ettiğini belirten Aykan, “Sayın Balta’nın tercih edilmesinde elbette bakanımızın belli kriterleri olmuştur. Kendilerini kutluyorum. AK Parti Türkiye’nin geleceğine daha uzun yıllar damgasını vuracak.”


Mevcut milletvekillerinden Aydın Bıyıklıoğlu ise Bakan Bayraktar’ın yakın çalışma arkadaşlarını seçerken Trabzon hassasiyetlerine önem verdiğini hatırlatarak “Allah hükümetimizi Başbakanımızı, bakanlarımızı bizleri ve bakan yardımımızı mahcup etmesin. Sayın Balta’yı seçim döneminde tanıdım. Çok yürekli bir arkadaşımız. Kendini çok iyi yetiştirmiş. Birlikte Trabzon ve Türkiye için çalışacağız. Bize ne görev düşerse de yapacağız” ifadesini kullandı