1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bankada parası olan 'vergi affından' yararlanamayacak!
Bankada parası olan 'vergi affından' yararlanamayacak!

Bankada parası olan 'vergi affından' yararlanamayacak!

Bankada parası olan 'vergi affından' yararlanamayacak!

A+A-

TBMM gündeminde bulunan yasa teklifi ile, vergi ve prim alacaklarını yeniden yapılandırma imkanı getiren Maliye Bakanlığı suistimaelleri önlemek için, para kriteri getirmeye hazırlanıyor. Buna göre, bankada parası olan mükellefler, yeniden yapılandırma hakkından yararlanamayacak. Bu kriter bundan sonraki aflar için geçerli olacak.

 

15 Temmuz süresindeki vergi ve prim alacakları için yeniden yapılandırma imkanı getiren Maliye Bakanlığı, aynı düzenlemede yer alan bir madde ile borcunu düzenli ödeyenler için 'otamatik af' sistemini hayata geçirmeyi planlıyor.

 

Yasa teklifinde yer alan düzenlemeye göre, vergisini düzenli ödeyen ancak bazı nedenler nedeniyle mali sıkıntı içinde kalan şirketlere 'af gibi' yapılandırma imkanı sağlanacak. Bu tür mükelleflere sıfır faiz ile borçlarını 60 ay vadeye kadar taksitle ödeme imkanı verilecek.

 

Bakanlık bu tür uygulamalarda suistimalleri önlemek için ise ilginç bir kriter getirdi.

 

Buna göre, bankada parası olan mükellefler yeni dönemde getirilecek olan aflardan yararlanamayacak. Yeniden yapılandırma başvurularında gerçek ve tüzel kişilerin bankadaki hesapları da sorgulanacak. Eğer bankada parası varsa af başvurusu kabul edilmeyecek. Parası yoksa ve gerçek anlamda mali açıdan sıkıntı yaşıyorsa yeniden yapılandırma talebi değerlendirilecek.