1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bankalar arasındaki mevduat yarışı faizleri vurdu!
Bankalar arasındaki mevduat yarışı faizleri vurdu!

Bankalar arasındaki mevduat yarışı faizleri vurdu!

Mevduat kapma yarışı nedeniyle faizler yüzde 14'e kadar yükseldi.

A+A-

Türkiye, 16 Nisan referandum sonuçlarını odaklanmışken, ekonomide ilginç bir sıkıntı yaşanıyor. Türk bankacılık sektörü bir süredir kaynak sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı. Bu da bankalar arasında mevduat yarışına yol açtı. Mevduat kapma yarışı nedeniyle faizler yüzde 14'e kadar yükseldi. Bu durumun reel ekonomiye de olumsuz etkilemesi bekleniyor.

 

Bankacılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre, bankalar arasındaki mevduat kapsam yarışı ekonomiyi tehdit eder hale geldi. Yarış nedeniyle tezgah altı faiz uygulaması yeniden hayata geçti. Bankalar arasındaki mevduat kapma yarışı faizleri de adeta uçurdu. Son dönemde yüzde 14'ler düzeyinde mevduat toplanmaya başlandı.

 

BİRİNİ HEDEF MEVDUAT OLDU

 

Yurt dışından yeterli kaynak bulamayan bankalar, vatandaşların tasarruflarına göz dikti. Bu nedenle mevduatını getiren vatandaşlara faizin yanı sıra değişik alternatifler de sunulmaya başlandı. Geçmişte kredi kartları için konulan hedefler ise şimdi mevduatlar için konuluyor. Bankacıların belirli oranda mevduat limitlerini tutturmaları gerekiyor. Yoksa, performans düşüklüğü nedeniyle işlerini kaybetme riski ile karşı karşıya kalıyorlar.

 

BU DURUM EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?

 

Bankaların dağıttığı kredilerin büyük kısmını mevduatlar oluşturuyor. Dolaysıyla kaynak maliyetinin yükselmesi kredilerin maliyetini de yükseltiyor. Bu da kredilerin faizleri üzerinde baskı oluşturuyor. Yüksek faizle yatırım yapılamayacağı için ülkenin zorlu bir sürece girmesine neden oluyor.