1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baran toprağa verildi...
Baran toprağa verildi...

Baran toprağa verildi...

Daha 21 yaşındaydı...

A+A-

 Şişli’de evlerinin penceresinden düşerek hayatını kaybeden sanatçı Rahmi Saltuk’un oğlu Baran Saltuk (21),toprağa verildi.


Baran Saltuk için, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İstanbul Şubesi Alevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Türkiye Kominist Partisi (TKP) Genel Başkanı Erkan Baş, eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, eski CHP milletvekilleri Mehmet Sevigen, Berhan Şimşek, DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak, sanatçılar Edip Akbayram ve Arif Sağ ile yakınları katıldı.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da çelenk gönderdiği cenaze töreninde, Saltuk ailesi üyeleri taziyeleri kabul etti. Baran Saltuk’un annesi Asuman ile babası Rahmi Saltuk’un güçlükle ayakta durdukları görüldü.


Basın mensuplarının soruları üzerine Berhan Şimşek, "Allah böyle bir olayı düşmanıma bile yaşatmasın. Ölüm gence hiç yakışmıyor. Ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum" dedi.


Mehmet Sevigen de "Çok genç, çok delikanlı, ölümle hiç yan yana getirilecek yaşta değil" diye konuştu.


Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardında TKP bayrağına sarılı tabutu bir süre yakınları tarafında omuzlarda taşınan Saltuk’un cenazesi, daha sonra cenaze aracıyla Ulus Mezarlığı’na götürülerek burada toprağa verildi.


SON KARŞILAŞMALARINI ANLATTI

Halk ozanı Rahmi Saltuk, 5. kattan düşerek ölen oğluyla son karşılaşmalarını anlattı. Halk ozanı Rahmi Saltuk’un oğlu Baran Saltuk, beşinci kattaki evlerinin penceresinden düşerek hayatını kaybetti. Acı haberi sabah kapıya gelen polislerden alan Saltuk, “Baran 4 gibi eve geldi, ‘Babacığım iyi geceler’ deyip sarılmak istedi, sonra odasında sigara içti” diyerek oğlunun son saatlerini anlattı.


Sabah saatlerinde, İstanbul Şişli’de bulunan 5 katlı binanın altında, halk ozanı Rahmi Saltuk’un oğlu Baran Saltuk (21) ağır yaralı bulundu. Oturdukları 5’inci kattaki dairenin penceresinin açık olduğu görüldü. Polisin sık sık anons ettiği sağlık ekipleri, olay yerine geldiklerinde Saltuk’un hayatını kaybettiğini belirledi. Sokağa güvenlik şeridi çekilerek, inceleme başladı. Polis ölen gençle ilgili ayrıntılı bilgi almaya çalıştı.


ACI HABERİ POLİSTEN ÖĞRENDİ


Baba Rahmi Saltuk oğlunun ölüm haberini kapı zilini çalan polisten öğrendi. Olay yerinde inceleme yapan polis, zili çaldı. Uykudan uyanarak kapıyı açan babaya acı haberi polis memurları verdi. Saltuk, aşağıya indiğinde oğlunun cesediyle karşılaştı. Şişli Etfal Hastanesi morgunda İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mahir Kalebek’e ifade veren Rahmi Saltuk, oğlu Baran’ın sabaha karşı saat 04.00 sıralarında eve gelmesiyle uyandığını anlattı.


Saltuk ifadesine şöyle devam etti:


GECE GEÇ GELDİ, SİGARA İÇTİ


“Anahtarını düşürmüş, ablası İlke’yi aramış. Daha sonra saat 05.00’te oğlumla koridorda karşılaştım. Bana sarılmak istedi. ‘Babacığım iyi geceler’ dedi.


Ben de ‘Saat beş oğlum, bu saatte iyi geceler olur mu’ dedim. Daha sonra Baran’ın odasının kapısını açtığımda sigara içiyordu. ‘Saat 5’te bu ne oğlum’ dedim. Sonra uyumuşum. Saat 07.00 sıralarında kapı çalındığında polisler gelmişti. Kimseden davacı ve şikayetçi değilim. Olayın araştırılmasını istiyorum. Oğlumun neden böyle bir şey yaptığını tahmin edemiyorum. Düşmüş olabileceğini düşünüyorum” dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oğlu yaşamını yitiren sanatçı Rahmi Saltuk’a başsağlığı diledi.