1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Barzani: Barışçıl bir çözüm gerekiyor
Barzani: Barışçıl bir çözüm gerekiyor

Barzani: Barışçıl bir çözüm gerekiyor

Halepçe katliamının 25. yıl dönümü münasebetiyle Erbil'de düzenlenen anma programında konuşan Barzani, barış mesajı verdi

A+A-

Halepçe katliamı, 25. yıl dönümünde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Erbil’de uluslararası konferans düzenledi.

Binlerce köyün bombalanmasıyla insanların kimyasal gaz sonucu öldüğü katliamın anma töreninde amblem olarak elma kullanıldı.

ELMA KOKULU KATLİAM

Çocukların elma kokusu sanıp sokağa çıktığı ve kaskatı kesildiği katliamın anma töreninin açılış konuşmasını yapan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Halepçe katliamını soykırım olarak tanıyan ülkelere teşekkür ederek, "Trajedi çok derin ve hala katliamın izleri devam ediyor.

Bu soykırımıın tek sorumlusu Baas rejimi ve Saddam deği. Aynı zamanda uluslararası müsebbibleri de var. Birçok ülke o dönemde diktatör rejimi destekledi.

Kimyasal silahların kullanılmasını desteklediler ve o bombaları Saddam'a verdiler. Bu katliamda onların da sorumluluğu var. 5 bin kadın ve çocuğun öldürülmesinden en az Saddam kadar onlar da sorumlular" dedi.

Diktatörlerin ve suçluların cezasız kalmayacağına dikkat çeken Barzani, Kürdistan Hükümeti olarak bu konferansı hazırlandıklarını bütün Kürtler birlikte çalışarak bu soykırımın uluslararası araneya duyurmak istediklerini belirtti.

KRİZLE YÜZLEŞİYORUZ

Bağdat hükümetiyle yaşanan krizle ilgili, "Eğer ortaklıka birlikte hareket edeceğiz. Ama biz birilerine bağlı olmayacağız" diyen Barzani, yeni Irak'ın inşa edildiğini belirterek şöyle devam etti:

"Kürtler yeni Irak için çok kan döktü. Kürdistan büyüyecek Irak ve bölge için büyük önemli bir konuma gelecek. Anayasa bütün grupların haklarını güvence altına alıyor. Şu anda bu kriz ile yüzleşiyoruz; ama anayasada olmayan şeyler bize dayatılıyor. Tek yol ise 2010'daki Erbil Anlaşması'na uymak.

Eğer ortaklıksa varız ve birlikte hareket edeceğiz. Ama biz birilerine bağlı olmayacağız. ‘Biz ortağız’ şeklindeki bu sözlerden yorulduk. Barışçıl bir çözüm gerekiyor. Demokratik federal Irak için biz bunu birlikte yaptık. Artık şimdiki durumumuzdan geriye gidiş de söz konusu değil.“

Birçok ülkeden davetlinin de katıldığı 3 gün sürecek olan programda belgesel, film gösterimi ve birçok etkinlikle Halepçe katliamında hayatını kaybedenler anılacak.

'Akan kan artık durmalı'

Saad Abdullah Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte Türkiye'yi Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen temsil etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Halepçe katliamının yıldönümü dolayısyla gönderdiği mesajını paylaştı.

Türkiye'nin tarih boyunca her zaman mazlumun yanında yer alan ve kendisine sığınanlara kucak açtığının kaydedildiği mesajda, bölgede akan kanın artık durması gerektiği belirtildi.

Mesajda bölge halklarının demokrat liderler tarafından yönetilmesi için çalıştıklarını belirten Erdoğan'ın mesajında, "Ülke olarak Saddam tarafından katledilen Halepçeliler'in ve bölge halkının yanındaydık; şimdi de Suriye’deki halkın yanında olacağız.

Ülkemiz Halepçe katliamından kaçanlara da kucak açmıştır. İnsanlığa karşı suçların yaşanmaması için mücadele edeceğiz. Bugün Suriye’de bir mücadele yaşanıyor.

Ülkemiz geçmişte olduğu gibi bugün de Suriye’ye kucak açmıştır. Bölge halklarının demokrat liderler tarafından yönetilmesi için çalışıyoruz" ifadeleri dikkat çekti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ