1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Başaran-Usta olayına dair…
Başaran-Usta olayına dair…

Başaran-Usta olayına dair…

Halil Şanlı, Trabzonspor Bursaspor maçında Asbaşkan Ali kemal Başaran ile Muharrem Usta arasında yaşanan tartışma ve beraberinde gündem yaratan krizi değerlendirdi... İşte Halil Şanlı'nın kaleminden Başaran-Usta olayı...

A+A-

Birisi Trabzonspor’un Asbaşkanı…

Yetmişli yaşlara merdiven dayamış.Bu ülkede hem doktor hem milletvekili olarak önemli hizmetlerde bulunmuş.

Diğeri, Trabzon’un yetiştirdiği ve Türkiye’nin en önemli en ciddi firmalarından birinin sahibi.Trabzonspor için başkan adaylarından olduğu gibi Trabzonspor Basketbol takımına yıllık 6-8 milyon lira arasında destek vererek hizmet eden önemli bir isim.

Muharrem beyin twıttır hesabından Trabzonspor futbol takımının yönetilişi ile ilgili olarak üç cümlelik eleştiri  yapması son derece doğal. Bize göre bunun abartılacak ve Trabzonspor asbaşkanının yaptığı gibi ‘telefona sarılmayı’ gerektirecek bir yanı yoktur. Kaldı ki yönetim anlayışınıza muhalif olan ve yönetime talip olması beklenen muhalif bir görüşün duygu ve düşüncesine hiç kimse gem vuramaz! Her Trabzonsporlu gibi genel politikalara eleştiri yapmış olması saygı duyulması gereken bir durum. Sayın Muharrem Usta fert olarak kimseyi hedef almamıştır. Attığı twıt aşağılayıcı, ayırımcı, iftira içerikli değildir. Sayın Usta Trabzonspor’a sponsorken sayın Başaran’ın  ‘sponsorluğunu yarın kaldırtırım’ tehdidi hiç yakışık almadığı gibi haddini aşan saygısızca bir davranış biçimidir. Siz Muharrem beyin sponsorluğunu  kaldırırsanız ne olur? Usta ve devasa şirketi hiçbir şey kaybetmez. Kaybeden Trabzon ve Trabzonspor olur. Bugün gurur duyulacak bir basket takımına sahipseniz, bunu emin olun ki Muharrem beye borçlusunuz. Türkiye’yi tarayın bakalım, Basket takımına yılda 7-8 milyon destek verecek ikinci bir sponsor bulabilir misiniz?

Sevgili A. Kemal Başaran’ın sevgili Muharrem Usta ile kişisel bir sorunu varsa, bunu Trabzonspor üzerinden görmesi son derece çirkindir. Trabzonspor’a bir çivi çakana sahip çıkmak, yaptığı seviyeli eleştirilere saygı duymak, her Trabzonsporlunun görevi olmalıdır.Keşke sayın Başaran, Trabzonspor üzerinden para kazanan, menajerler ile ortak çalışan, bir liralık oyuncuyu Trabzonspor defterine 5 lira yazanlara anında telefon kaldırıp, tepki koyabilmeyi becerebilseydi. Kulüp defterleri ellerinde, kimin ne ihanetler yaptığını görmüş olması gereken sayın Asbaşkan, bu konuda yürekli davranabilseydi o zaman kendisini alkışlardık.Ancak sayın Başaran, böylesi erdemli bir davranış yerine bize göre  sorumsuz ve basit bir anlayışı tercih etmiştir.Hele sayın Başaran’ın  şeref tribününde Muharrem beye yapışıp, inanılmaz tehditkar ve tahrik dolu sözleri bir çocuğun bile yapacağı türden işler değildir.Bu tamamen ayıptır. Bu hadsizliktir. Bu sınırları aşmaktır. Muharrem Usta’nın şeref tribününde karşılaştığı çirkin tavıra rağmen çok soğukkanlı, son derece duyarlı ve efendiliğini bozmadan takındığı tavır ise alkışa değer bir duruştur. Lütfen herkes yerini, görevini, sorumluluğunu ve Trabzonsporluluğunu bilerek adım ve söylemlerini gözden geçirsin.

Bu arada düne kadar Muharrem Usta beyin arkasından konuşan bazı eski yöneticilerin şimdilerde şirin ve sahiplenme duygusuna bürünmüş olmaları da sayın Başaran’ın yakışıksız tavrından daha seviyesiz ve düşündürücüdür. Onlar kendilerini biliyorlar. Ama nasihatimiz şudur ki, samimiyetsizlikle hiçbir yere varma şansınız olmayacak ve bu ömrünüz kısa olacaktır. Bir not daha! Bu yazımızla kimse yanlış yorumlar dünyasında gezinmesin. Bu Muharrem Usta yanlısı olmak değil gerçeği ortaya koymaktır. Sayın Usta göreve talip olur, seçilir, o zaman icraatlarına göre bizde kanaatimizi ortaya koyarız.