1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. BAŞARISIZLIK VE AMAÇ BAŞARIYSA!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞARISIZLIK VE AMAÇ BAŞARIYSA!

A+A-

2014-15 sezonuna kaliteli yabancı transferler ile giren Trabzonspor, tüm sezon boyunca bekleneni veremedi. Oysa sezon başında kurulan kadrodan çok daha fazla şeyler beklemiştik hepimiz. Umut edilen başarı elde edilemediğinde, yerli yerinde ve haklı eleştirilerin yanında, zil takıp oynayanlar da oldu elbet! Peki neden başarılı olamadı Trabzonspor?

KALİTELİ YABANCILARLA UMUTLANMIŞTIK

Öyle ya futboldan anlayan, dünya futbolundan biraz bilgi sahibi olanlar kabul edecektir ki, Cardozo, Waris,Medjani,Belkalem, Constant gibi oyuncular kaliteliydiler. Yani sezon başında alınırlarken beckraundları üst düzey gözüken oyunculardı bu isimler. Bir de bunlara Mehmet Ekici gibi bir virtiöz eklendiğinde daha da umutlanmamak için bir sebep yoktu aslında. Önemli bir yatırım ile iyi bir kadro oluşturulmasına rağmen, neticede başarılı olunamadı. Fakat önceki yıllar ile mukayese edildiğinde bu verimsizliğin arkasında hepimizin olduğunu görebilmemiz mümkün aslında.

YÖNETİM ÖNEMLİ HATALAR YAPTI

Evet yönetim transferde hatalar yaptı. Özellikle yurt içi transferde gereksiz ve müsrif adımlara imza attı. Alınan yabancı isimlerden Yatabare, Papadopulos gibi futbolcuların transferleri de gereksizdi. Kanımca Halilodziç tercihi de çok yanlış ve çok zaman kaybettiren bir unsurdu. Yönetim içinde ki plansızlık ve birbirinden kopuk ilişkiler, elbette takıma da negatif olarak yansıdı. Bakın bir çırpıda yönetimsel hataları ortaya koyabiliyoruz. Evet yönetim hatalar yaptı! Yönetimin başarısızlıkta rolü büyük. Hepsine kabul hepsine…

Fakaaaat!

TARAFTAR NEREDEYDİ!

‘Trabzonspor bizim sevdamız’ diyen, ve bu söylemi içtenlikle ya da göstermelik söyleyen bizlerin, payı yok mu yaşanan bu hayal kırıklığında dersiniz? İsterseniz sorularla irdeleyelim.

Taraftara soruyorum; sezonun ilk maçı dahil olmak üzere ne zaman doldurdunuz A. Aker Stadını?

Ben söyleyeyim. Hiçbir zaman!

Yeni uygulamaya konulan bilet sistemini bahane ettiniz hepiniz! Ve takımı her müsabaka da yalnız bıraktınız. Ligin ilk devresinde oynanan Fenerbahçe maçı hariç, hangi müsabakada tribünlerde 3-5 bin kişi hariç önemli bir çoğunluk sağladınız?

Ben söyleyeyim; hiçbir müsabakada!

Üstelik Fenerbahçe maçın da bile o tribünleri hınca hınç dolduramadınız! Bırakın İstanbul takımlarını, bir Konyaspor taraftarının takımını sahiplendiği kadar bile sahip çıkmadınız kendi takımınıza!

‘Trabzon cehennemdir’ palavrası ile transfer edilen Cardozo bile A.Aker’de iki üç maçın ardından gördüğü manzara karşısında ‘Hani cehennem? Bana yalan mı konuştunuz’? sorusu ile yaşadığı yalnızlığı ve şaşkınlığı ifade etti adeta.

Peki neredeydiniz on ikinci adamlar!

Sadri Şener döneminde karşılıksız olarak tüm maçları tıka basa dolduranlar, o takımdan bir dakika sevgi ve desteğini esirgemeyenler! Sahi siz neredeydiniz?

YA MEDYA!

Basın ordusuna soruyorum;

Şener döneminde bir gün olsun yapılan yanlışları, hatta ihanetleri bir kerecik sorgulamazken, sezon başı transfer döneminden beri çoğunluğunuzun linç etme anlayışı, çıkar menfaat ilişkisinden mi, yoksa ulvi Trabzonspor sevginizden mi(!) kaynaklanmıştı?

Sizler Cale , Gabriç, Alanzinho, Colman, Tjikuzu,Brüls, Faty Papy,Henripe ve isimlerini unuttuğum 27 yabancı felaketine alkış tutarken, Cardozo,

Bosingwa,Medjani gibi kaliteli oyuncuları neden görmezden gelme gereği duydunuz? Neden sahiplenmemek için çırpınıp durdunuz?

Şener döneminde her yanlışı ‘Trabzonspor zarar görmesin’ teziyle örtme çabası gösteren sizler, Hacıosmanoğlu döneminde neden pireyi deve yapmak, ahengi bozmak, adeta başarısızlığa zemin hazırlamak için yoğun bir çaba sarf ettiniz?

Acaba Şener döneminde reklam adı altında yerel basına dağıtılan 600 milyarlık pasta, Hacıosmanoğlu döneminde sıfıra indirgendiği için miydi bugünkü feryat figan!

PEKİ BİLGE BÜYÜKLERİMİZ!

Trabzonspor hamilerine soruyorum;

Trabzonspor’un iyi veya kötü gününde destek verecek hangi adımı attınız? Ne yaptınız yahu? Söyleyin!

Hadi Hacıosmanoğlu Faruk Özak için bastı feryadı! Peki Faruk Özak’tan mı ibaretti Trabzonspor? Ya da birlik için, destek için Faruk beyden icazet mi almanız gerekiyordu? Amacınız sayın Özak’ı mı memnun etmek, yoksa Trabzonspor’u mu?

Allah aşkına! Bir taneniz çıkıp tek bir cümle beyan mı verdiniz? Yönetimi ya da takımı övecek, motive edecek tek bir açıklamanız mı oldu?

Geldiği günden beri; ‘Bu manyak yahu’ ya da ‘Bu deli Trabzonspor’u batıracak’ gibi ön yargılı cümleler kurmaktan, bir kenara çekilip mahalle ihtiyarları gibi dedikodu yapmaktan başka ne yaptınız Trabzonspor için?

Sadri Şener’i 19 trilyon borçtan 200 trilyon borç yapmasına, kulübün yüzde 43’ünü borsada satıp tüketmesine rağmen, avucu patlayıncaya kadar alkışlayan önderlerimiz(!), elinizi vicdanınıza koyup cevap verin! Hacıosmanoğlu ve arkadaşlarını yalnızlığa itme gayret ve çabanız dışında, ne yaptınız bu kulüp için?

HANİ TFF’DE BİZİ TEMSİL EDENLER!

Federasyon mülayimlerine soruyorum;

Trabzonspor’un en az 15 puanı hakem hataları ile çalındı! Hangi tepkiyi verdiniz tüpçü patronunuza?

Bir defa olsun yumruk vurdunuz mu TFF’de masaya? Allah için konuşun, ‘Aklını başına topla’ diyebildiniz mi MHK başkanına?

Yoksa tam aksine, ‘Oh ne güzel! Takım puan kaybetti. Hacıosmanoğlu’nun eli zayıflıyor. Kurtulacağız ondan’ duygu ve düşünceleri ile içten içe gizli bir hoşnutluk yaşayarak sessiz kalmayı mı tercih ettiniz?

Hakemler Trabzonspor’u yerle bir ederken, Trabzon camiasında sorumlu olduğunuz kişilere karşı gizliden gizliye görevinizi yapmanın gurursuzluğunu mu yaşadınız yoksa?

DIŞARI ÇIKINCA FERYAT EDENLERE NE DEMELİ?

Yönetimden istifa edenlere soruyorum;

Diyelim ki Hacıosmanoğlu size yanlış yaptı. Diyelim ki göreve gelirken size verdiği sözleri de tutmadı!

Ve sizler diyelim ki haklı veya haksız gerekçeler ile istifa edip ayrılmayı tercih ettiniz. Peki dışarı çıktıktan sonra dedikodu yapmak, yönetimi yalnızlığa itmek için kamuoyu oluşturmaya çalışmak adamlıkla ya da Trabzonspor sevgisi ile ne ölçüde bağdaşıyor? İçerideyken çıtı çıkmayanların, dışarı çıktıklarında ‘Trabzonspor batıyor’ feveranları, kulübü çok dert edindiklerinden mi, yoksa kişisel ihtiras ve Hacıosmanoğlu’na duyulan öfkeden mi kaynaklanıyordu?

BAŞARISIZLIĞA BİZ DE ORTAĞIZ!

Eğer vicdanınızla bir muhasebe yapacak olursanız, Trabzonspor’u aslında hiç birinizin ve hiç birimizin umursamadığını göreceksiniz. Ve bizler, yani çoğumuz aslında bu takımın başarılı olmasını istemedik. O nedenle başarısızlık, başta yönetim olmak üzere hepimizindir. İbrahim Hacıosmanoğlu ya da icranın başındakilerden birisi kulübü çalmadıktan sonra, ne yanlışlar yapmış olursa olsun, bizlerin bu kadar sorumsuz, hatta daha ileri gideyim, art niyetli adımlar atmamamız gerekir.

Tabi eğer tek amacımız Trabzonspor’un başarısıysa! 

Önceki ve Sonraki Yazılar