1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan AB elçilerine sitem etti
Başbakan AB elçilerine sitem etti

Başbakan AB elçilerine sitem etti

Başbakan Erdoğan AB üyesi ülkelerin temsilcilerine verdiği yemekte önemli mesajlar verdi. Başbakan Erdoğan yemekte yaptığı konuşmada AB üyesi ülkelerin Türkiye’yi eleştirirken terörle aralarına mesafe koymamalarının izah edilemez olduğunu ifade etti.

A+A-

 AB ülkelerinin büyükelçilerine verdiği akşam yemeğinde konuşan Erdoğan, “AB’nin bizi reformlar konusunda eleştirirken, terörle, terör örgütleriyle, teröristlerle arasına mesafe koymaması hakkaniyetle izah edilemez” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik reformları yaparken AB’den sürekli eleştiri aldıklarını belirterek, “AB’nin, bizi reformlar ve uygulamalar konusunda kıyasıya eleştirirken, aynı zamanda terörle, terör örgütleriyle teröristlerle arasına mesafe koymaması hakkaniyetle asla izah edilemez. Bir yandan Türkiye’ye bu ağır bedeli ödeten teröre müsamaha gösterip öbür yandan Türkiye’yi eleştirmek; kusura bakmayınız çifte standarttır” dedi.
Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konut’ta AB ülkeleri büyükelçilerine verdiği akşam yemeğinde şu mesajları verdi:
DIŞ DİNAMİKLERİN ETKİSİ: Avrupa Ekonomik Topluluğu 1958 yılında kuruldu, Türkiye bir yıl sonra topluluğa üyelik için başvurdu. Aradan 54 yıl geçti. Bu sürede Türkiye’nin kriterleri karşılamadığı gerekçesiyle bekletildi, reformlar yapması istendi. Biz şunu kabul ediyoruz, evet Türkiye üye olmak için başvuruda bulunduktan sadece 10 ay sonra bir askeri müdahaleye maruz kaldı. Sonrasında 1971, 1980 ve 1997 yıllarında Türkiye demokrasisi müdahalenin hedefi olmuştur. Son 30 yıldır devam eden bölücü terör de Türkiye’de demokratikleşme adımlarını sekteye uğratmıştır. Ancak kabul edilmelidir ki bütün bu sorunlarda iç dinamikler kadar hatta onlardan ziyade dış dinamiklerin de etkisi vardır.
TERÖRE MÜSAMAHA: Biz geçtiğimiz 10 yıl boyunca demokrasiyle güvenlik arasındaki hassas çizgiyi büyük bir dikkatle koruduk. Bir yandan terörle mücadele ederken öbür yandan demokratik reformları gerçekleştirirken, AB tarafından da ne yazık ki sürekli eleştirildik. AB’nin, bizi reformlar ve uygulamalar konusunda kıyasıya eleştirirken, aynı zamanda terörle terör örgütleriyle teröristlerle arasına mesafe koymaması hakkaniyetle asla izah edilemez. Bir yandan Türkiye’ye bu ağır bedeli ödeten teröre müsamaha gösterip öbür yandan Türkiye’yi eleştirmek; kusura bakmayınız çifte standarttır. Elbette burada terörle samimi şekilde mücadele eden, bizimle dayanışma içinde olan ülke ve liderlere şükranlarımı ifade ediyorum ama teröre karşı işbirliği ve dayanışmayı tüm Avrupa’da görmek, somut neticelerini müşahede etmek istediğimizi de burada bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyorum.
HEDEFTEN?UZAKLAŞMADIK: Bilindiği gibi Türkiye’nin AB hedefinden uzaklaştığına dair eleştiriler yapılıyor. Şunu çok açık net söylemem lazım: Türkiye AB?hedefinden hiç de uzaklaşmamıştır. Uzaklaşmasını isteyenler veya bekleyenler olabilir ama biz tam aksine fasıllar noktasında kararlı adım atmaya devam ettiğimiz çok açık ortadadır. Bazı Avrupa ülkeleri ve bazı liderler, birliği ortaya çıkaran, şekillendiren siyasi cesaretten maalesef uzaklaşmıştır. 54 yıldır kapıda bekleyen Türkiye daha önce hiçbir aday ülkenin tanık olmadığı bir müzakere süreciyle karşı karşıya kalmıştır.
TEK FASIL AÇILMADI: Son 5 dönem başkanlığında diğer bir deyişle 2.5 yıldır tek bir fasıl müzakereye açılmamıştır. Genişleme tarihinde bir ilk olan ve Türkiye’ye karşı saygısızlık olarak nitelediğimiz bu durumun devam etmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Siyasi blokajların kalkması halinde Türkiye 12 ayda 10 faslı, 18 ayda ise 15 faslı açabilecek durumda ve kabiliyettedir. Biz süreci yeniden hızlandırmak noktasında kararlıyız. Ancak asıl önemli olan AB tarafının bu iradeyi göstermesidir. Artık AB’den somut adımlar, somut kararlar bekliyoruz.
ŞANGAY MESAJI
Erdoğan, “Yükselen Asya ile stratejik ilişkiler kuruyoruz. Şangay İşbirliği Örgütü ile diyalog ortaklığı tesis ettik ve ASEAN ile kurumsal ilişkiler kurduk. Arap Ligi’nde gözlemci üye olmanın yanı sıra Afrika Birliği’nin üç stratejik ortağından biri olduk. Bu ilişkileri, AB ile ortaklığımızın alternatifi olarak değil, bu stratejik ilişkiyi güçlendirici unsurlar olarak görüyoruz” dedi.
Suriye’deki insanlık trajedisi
Gelinen noktada Suriye’deki durum tam bir insanlık trajedisine dönüştü. Olaylar başladığından bu yana 60 binden fazla insanın hayatını kaybetti. 2,5 milyon Suriye vatandaşının Suriye sınırları içerisinde adeta göçebe haline geldi. Bugün 170 binden fazlası barınma merkezlerinde yani çadır kamplar, konteyner kamplar olmak üzere ülkemize sığınmıştır. Bunun dışında da şu an itibariyle yine 70 bini aşkın, bir bölümü ise değişik şehirlerimizde olmak üzere 250 bine yakın Suriyeli, ülkemizde misafir durumdadır. Türkiye’de misafir ettiğimiz Suriyeli vatandaşlara bizim şu ana kadar kendi bütçemizden yaptığımız harcama 600 milyon doları aşmıştır. Uluslararası toplumdan giderek büyüyen bu insanlık trajedisi karşısında daha fazla sorumluluk almasını bekliyoruz. Gelinen noktada halkının gözünde meşruiyetini tümüyle yitirmiş bulunan, bölge için açık bir tehdit haline gelen Esed yönetiminin hızla devreden çıkması ve barışçıl bir geçiş sürecinin önünün açılması gerekmektedir.
İsrail’e Filistin hatırlatması
Küresel vicdan ve adaleti en fazla ve en uzun süredir kanatan meselenin başında gelen bir diğer konu da Filistin meselesidir. 29 Kasım’da BM’de yapılan oylamada Filistin’in ezici bir çoğunlukla üye olmayan gözlemci devlet statüsünü kazanması, önemli bir gelişmedir. İsrail’e buradan bir kere daha, bu tarihi süreci doğru tahlil etme ve Gazze’ye uyguladığı hukuk dışı abluka ile gayrimeşru yerleşim faaliyetlerine en kısa sürede son verme çağrımı yinelemek istiyorum. AB’nin, bu sorunun çözümüne ilişkin yapmakta olduğu katkıları, bundan sonra da artırarak sürdüreceğine dair inancımı da ayrıca sizlerle paylaşmak istiyorum.