1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan alanlarda bayrak olmamasını eleştirdi
Başbakan alanlarda bayrak olmamasını eleştirdi

Başbakan alanlarda bayrak olmamasını eleştirdi

Başbakan Erdoğan dün Diyarbakır’da okunan Öcalan'ın mektubunu olumlu bulduğunu ancak alanlarda bayrak olmamasını hala sürece olumsuz bakanların provokatif yaklaşımı olarak değerlendirdi.

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hollanda ziyaretinde Diyarbakır'da Nevruz alanında okunan Abdullah Öcalan'ın mektubunu değerlendirdi.

Erdoğan alanlarda Türk Bayrağı'nın bulunmamasını eleştirerek genel olarak olumlu olduğunu söyledi.

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları...

-Mektup halkımızın arasında olumlu tepki doğurmuştur.

-Bugün Diyarbakır'da okunan mektup halkımız için olumlu sonuçlar doğurmuştur.

-Gönül şunu çok arzu ederdi, onu açıkça söylemem lazım Diyarbakır'da yapılan böyle bir çözüm süreci mitinginde orada Türk bayrağının, Türk bayraklarının olması gerekirdi. Türk bayrağının orada olmayışı aslında hala bu süreci olumsuz etkileme gayreti içinde olanların bana göre provokatif yaklaşımıdır

-Alanda Türk Bayrağı'nın olmaması Öcalan'ın mesajına ters ve provokatif bir yaklaşım.

UYGULAMA BAŞLADIĞINDA HAVA DEĞİŞECEK

- Marjinal gruplar tarafından olumsuzluklar devam edecektir. Çünkü bu süreç terör örgütünü oyunu bozan bir süreçtir.

-Bu açıklamayı olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Çağrı ve davet olumludur. Aslolan uygulamadır. uygulamada ne olacağı önemlidir. Burada Öcalan'ın ifadeleri ne denli karşılık bulacak onu görmek isteriz. Zaten uygulamaya geçtiği andan itibaren bölgede ve Türkiye'de hava değişecektir.

GÖNLÜM İSTERDİ Kİ TÜRK BAYRAĞI OLSUN

-Bizim bu aylardır söylediğimiz sözlerdir. Silahlar bırakılmalıdır. Habur'da örnekleri yaşadık. Ülkemizi terketmeleri gerekmektedir. Ve o zaman bizim güvenlik güçlerimizin operasyon yapma lüksü bulunmamaktadır.

-Uygulama çok çok önemli. Mesajlar büyük ölçüde bizim sürekli söylediklerimizle ölçüşüyor. Doğrusu orada bu çözüm süreci noktasında bayrağımızı görmek isterdim. Bu arzu sadece Recep Tayyip Erdoğan'ın değil, milletimizin arzusudur 76 milyonun arzusudur, bu eksiklik olmuştur. Bunu şov olsun diye değil, gerçeklik olsun diye söylüyorum.

KÜÇÜK YUNUS'UN EŞCİNSEL AİLEYE VERİLMESİ

-Koruyucu ailelik konusunda çocukların ailelerinin kendi ailelerine uygun değerlere sahip ailelere verilmesi gerekir. Bunu STK'lar hükümete bırakmadan kendileri yapmalıdır. Yunus vakaları bu sayede olmayacaktır diye düşünüyorum.

-Bir konuyu açıklığa kavuşturmalıyım. benim ülkemde de yanlış anlaşılabilir. Cinsel tercih konusu önem arz ediyor. Bir çocuğu teslim ettiğimiz aile genel ahlak kurallarına uygun düşmelidir. Eşcinsel bir aileye çocuğun teslim edilmesi o toplumun ahlak inancına terstir. Çocuk böyle bir tercih yapamayacağına göre bu konuda yanlışlar ortaya çıkar.

-Aile kurumu çok kutsal bir kurumdur. Bu güçlü yapının kurulması için bizde Aile ve Sosyal Bakanlığını kurdum ben. Bakanlıklar bu konuda gerekli çalışmaları yaparsa sıkıntılar doğmaz.