1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Bakan Kılıç’a çıkıştı
Başbakan Bakan Kılıç’a çıkıştı

Başbakan Bakan Kılıç’a çıkıştı

Başbakan Erdoğan Yurdum, Evim, Ücretsiz İnternetim isimli projenin açılışında yaptığı konuşmada çoktan talimat aldın niye bunu bitirmedin bugüne kadar? Diyerek çıkıştı.

A+A-

 Erdoğan üniversite öğrencilerine müjde verirken projede geç kalındığı için Bakan Kılıç'ı fırçaladı.

Başbakan Erdoğan'ın, ATO'da düzenlenen 'Yurdum, Evim, Ücretsiz İnternetim' konulu projenin açılış töreninde konuştu. Yurtlarda ücretsiz internet müjdesi veren Erdoğan artık ranzalı sistemin de kaldırıldığını söyledi ve projede geç kalındığı için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a laf attı.

Üniversite yurtlarında ranza sisteminin kaldırılacağını duyuran Erdoğan kendisine oturduğu yerden seslenen Suat Kılıç'a "Çoktan talimat aldın niye bunu bitirmedin bugüne kadar?" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Yurtkur öğrencilerine ücretisz internet verilecek. Bu proje ile öğrenciler dünyaya farklı bir gözle bakacak.

Söz konusu hizmet ve gençleriiz olduğunda hiçbir engeli tanımayız ve projeleri hayata geçiririz. Biz en büyük yatırımı yapan bir hükümetiz. Bu lafla değil uygulamayla ortada. Milli Eğitim Bakanlığımızın bütçesini yüzde 537 arttırdık. Gençlik ve Spor Bakanlığı. Bu bakanlığı biz kurduk. Çünkü gençlik kendileriyle ilişki kuracak bir bakanlıkla yönetilebilirdi.

Bugün itibarıla 1.4 milyon öğrencimiz kredi ve burs imkanından yararlanıyor. Öğrencilerin kaldığı bazı evler vardır ki ne yazıkki istemediğimiz ölçüde.

Ben yurt hayatını bilen bir başbakanım. İlkokulu bitirdikten sonra yurt hayatını yaşamıştım. O hayat bambaşka bir hayat. Kütüphanenizle, birbirinizle yaşadığınız dayanışma ile 7 yılda zenginliği yaşadık.

Ben bir şeyi tavsiye ediyorum. Yurtlarınıza ilan edilen saatlerden sonra lütfen gelmeyin. Belli edilen saatlerde yurtlarda olun. Biz bunun hesabını anne babanıza veremediğimiz gibi tarihe de veremeyiz. Bu işleri belli bir disiplin içerisinde vermek zorundayız. Üniversite harçlarını biz kaldırdık. Bizden öncekiler niçin kaldırmadılar. Yurt kapasitesi 3 kişi. Bir gence sormuştum o 8 kişi dedi. Tabi o eski yurtlar. Onları yıkıp yenilerini yapacağız. İçerisindeki bütün zenginlikler buzdolabı, çamaşır kurutmalıkları herşeyi ile modern dünyanın göremediğini bizim gençlerimiz görmelidir.

Biz yurtları sadece barınma mekanları olarak da görmüyoruz. Yurtlar hayata hazırlanılan yerlerdir. Biz kariyer seminerleri kişisel gelişim akademileri kurduk.

Yurt yatırımlarımızı da kesintisiz sürdürüyoruz. Suat Bey'e dedim ki ranza sistemini kaldıracağız. Ranzalı odaları karyola sistemine dönüştürmeliyiz (Suat Kılıç'a: Çoktan talimat aldın niye bunu bitirmedin bugüne kadar?) Ben artık ranza görmek istemiyorum.