1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan çiftçiye müjde verdi
Başbakan çiftçiye müjde verdi

Başbakan çiftçiye müjde verdi

Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında Ziraat Bankası’nın iyi yönde kat ettiği yolu rakamlarla irdelediği konuşmasında zor durumdaki çiftçinin yüzünü güldürecek kredi faiz indiriminin de müjdesini verdi.

A+A-

 Başbakan, faiz konusunda bir müjde daha verdi

Geçen hafta esnaf kredilerinde 1 puanlık düşüşü açıklayan Başbakan Erdoğan, dün de Ziraat Bankası tarafından çiftçilere verilen kredinin faizinin düşürüldüğünü söyledi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası’nın çiftçilere uyguladığı kredi faiz oranını birer puan daha düşürdüklerini söyledi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçen haftaki grup toplantısının ardından esnaflarla coşkulu bir toplantı yaptığını anımsattı. Halkbank tarafından esnafa kullandırılan kredinin faizini düşürdüklerini hatırlatan Erdoğan, sıranın çiftçilere kullandırılan krediye geldiğini söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti: “Çiftçimizin Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredinin faiz oranı, bizden önce yüzde 59’du. Halkbank’dan da fazla. O yüzde 47 ile esnafa kredi veriyordu, yüzde 59 ile de Ziraat Bankası çiftçiye veriyordu. 2004 yılında biz sübvansiyon uygulamasını başlattık. Faizleri kademe kademe düşürdük ve en son çiftçiye kullandırılan faiz oranlarını, çeşidine göre yüzde 0, yüzde 5, yüzde 9 aralığına kadar çektik. Bugünden itibaren, Ziraat Bankası’nın çiftçimize uyguladığı kredi faiz oranını birer puan daha düşürüyoruz; yani yüzde 9 olarak uygulanan kredi yüzde 8’e düşüyor, yüzde 5 olarak uygulanan kredi, yüzde 4’e düşüyor, yüzde 0 olarak uygulanan kredi faizleri de aynen devam ediyor. Çiftçilerimize, üreticilerimize, bu güzel gelişmenin de hayırlı olmasını diliyorum.”

Ayakta duramıyordu

Başbakan Erdoğan, Ziraat Bankası’nın son 10 yıllık performansına da değindi:

“2002’de görevi devraldığımızda Ziraat Bankası’nın görev zararı 19 milyar liraydı. Ziraat Bankası, bırakın çiftçiye faydalı olmayı, ayakta dahi duramıyor, devletin hazinesine, yani millete 19 milyar liralık fatura ödetiyordu. Göreve geldiğimiz andan itibaren manzara değişti. 19 milyar lira görev zararı olan Ziraat Bankası, 10 yıl içinde kamuya 20 milyar lira kaynak aktardı. Dün alıyordu, şimdi veriyor, yani zarar bitti, banka kâra geçti. 20 milyar lira da devlete, Hazine’ye fayda sağladı. Ziraat Bankası, 2002 yılında 28 bin çiftçiye 227 milyon kredi vermişti, 2012 yılında Ziraat Bankası - buraya lütfen dikkat edelim - 960 bin çiftçimize 19 milyar lira kaynak aktardı. Dün 28 bin çiftçi, bugün 960 bin çiftçi. Dün ödenen rakam 227 milyon lira, şimdi ise 19 milyar lira kredi olarak verildi. Kime çiftçiye.”