1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Erdoğan:
Başbakan Erdoğan:

Başbakan Erdoğan:

"CHP Genel Başkanına Teşekkürler"...

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik 'yalan makinesi' ifadesine ilişkin, "Peki, yalan makinesi nedir? Yalanı test eden, yalanı ortaya çıkaran. Şimdi CHP Genel Başkanı bana 'yalan makinesi' diyerek güya hakaret etmeye çalışıyor. Ama aslında kendi yalanlarını ortaya çıkardığımız için farkına varmadan iltifat ediyor, teşekkür ediyorum" dedi.Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk Lirası'nın simgesiyle ilgili eleştirilere değinen Erdoğan, simge açıklanınca Türkiye'de tahminlerinden çok daha fazla grafiker ve sanat eleştirmeni olduğunu gördüklerini belirterek, 'alttan bakınca şuna benziyor, üstten bakınca şuna benziyor, aynaya bakınca şu oluyor' diye son derece zorlama yorumlar yapıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"CHP'yi özellikle tebrik ediyorum; hayal güçlerini zorlayarak, sınırları aşarak simgede RTE harflerinin bulunduğunu iddia etmişler. Bu iddialarını da resmi yazılı açılamayla kamuoyuna duyurdular. Mübarek Cumhuriyet Halk Partisi değil, Cumhuriyet Hayal Partisi. Tabii MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli bunun gerisinde kalır mı? Bahçeli'nin hayal dünyası çok daha geniş. Sayın Bahçeli bir süredir zaten hayal bahçesinde yaşıyor. Hatırlayın 2009'un sıfırlarını toplayıp, çıkarıp, 40 rakamını bulup Ama evdeki o karmaşık hesap çarşıda tutmadı."Muhalefet partilerini eleştirirken sürekli 'Allah aşkına şu ülkede nerede bir eseriniz var ya, bunu bir söyleyin. Bir de bize yol gösterin ya, 'ey iktidar gel şunu şunu yap, bu ülkeye bir şeyler kat' deyin. Nerede üst üste koyduğunuz iki tuğla var gösterin' dediklerini belirten Başbakan Erdoğan, ancak bu sorulara cevap alamadıklarını söyledi.


"BENİM OĞLUM BİNA OKUR DÖNER DÖNER YİNE OKUR"

 Muhalefetin 9 yıldır, muhalefet olmak adına hiçbir şey üretmediğini, ortaya bir şey koyamadığını ifade eden Erdoğan, "Şimdi bir tanesi övünüyor, Komisyon'da CHP'nin milletvekili 12 saat konuşmuş. Benim oğlum bina okur döner döner yine okur" dedi.

 Muhalefetin hiçbir konuda siyaset ve çözüm üretemediğini savunan Başbakan Erdoğan, "Geriye doğru 9 yıla bir bakın, yapılanı eleştirmekten kulp takmaktan bir milim bile öteye gidemediler. Bunların muhalefet anlayışı 'aka kara, karaya da ak demektir'. Bunların siyaset anlayışı sadece çamur atmak, iftira atmak, sadece ve sadece yalan söylemek üzerine kurulu. Kıskançlık bunların gözünü karartmış" diye konuştu.

YALAN MAKİNESİNE YANIT

 Seçim sürecindeki iddiaları ve ithamları nedeniyle CHP Genel Başkanı'na, 'hesap uzmanı olarak işe başladın, ama yalan uzmanı oldun' dediğini, bir de 'yürüyen yalan görmek istiyorsanız CHP Genel Başkanına bakın' dediğini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

 "Belli ki çok alınmış, içine oturmuş; geçen hafta grup konuşmasında bana arka arkaya 6 defa 'yalan makinesi' dedi. Peki, yalan makinesi nedir? Yalanı test eden, yalanı ortaya çıkaran. Edebiyatta hiciv sanatına örnek gösterilen Nefi'nin meşhur dörtlüğü var; çok güzel bir dörtlük. Diyor ki Nefi, 'Tahir efendi bana kelp demiş, iltifatı bu sözde zahirdir. -Şimdi burası çok güzel- Maliki mezhebim zira, itikatımca kelp tahirdir'. Şimdi CHP Genel Başkanı bana 'yalan makinesi' diyerek güya hakaret etmeye

çalışıyor. Ama aslında kendi yalanlarını ortaya çıkardığımız için farkına varmadan iltifat ediyor, teşekkür ediyorum."

"CHP'DE YÜZ NAKLİ YAPILDI, AMA DOKU NAKLİNE İHTİYACI VAR"

 CHP'de kaset operasyonuyla çok başarını bir yüz nakli gerçekleştirildiğini belirten Başbakan Erdoğan, "CHP'nin eski yüzünü aldılar, yeni bir yüz naklettiler. Ama CHP'nin asıl toplumsal dokuyla uyuşacak doku nakline ihtiyacı var. CHP'nin önce genlerini değiştirmesi gerekiyor. CHP'nin statükocu, Ergenekoncu, komplocu, komitacı, hizipçi zihniyetten kurtulması gerekiyor. CHP'nin bu millete ödettiği ağır faturalarla, ağır bedellerle yüzleşmesi gerekiyor. İstiklal Mahkemeleriyle, Dersimle, tek parti yönetiminin baskılarıyla, yasaklarıyla ceberut tavrıyla yüzleşmeden CHP'nin genleri değişmez" şeklinde konuştu.