1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan çekilme sürecini değerlendirdi
Başbakan Erdoğan çekilme sürecini değerlendirdi

Başbakan Erdoğan çekilme sürecini değerlendirdi

Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan PKK’nın çekilmesi konusunda önemli açıklamalar yaptı ve nerelerden girdiyseler oradan da çıkmasını bilirler dedi.

A+A-

 Başbakan Erdoğan PKK'nın çekilme süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan PKK'nın çekilme süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, PKK'nın silahları bırakıp çekilmesini istedi.

Erdoğan, "Bunun esasları, sadece silahları bırakmak suretiyle terk etmektir. Kendileri zaten nasıl, nerelerden girdiyseler oradan da çıkmasını bilirler" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM grup toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BAHÇELİ SORUSU

Bir gazetecinin, terör örgütü PKK'nın 1999'daki sınır dışına çıkış sürecini hatırlatarak, "Hafta sonu konuşmanızda bu sürece ilişkin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den açıklama beklediğinizi ifade ettiniz. Henüz Sayın Bahçeli'den bir cevap gelmedi. Eğer Bahçeli suskunluğunu devam ettirirse bu konuda bir değerlendirmede bulunacak mısınız" sorusu üzerine Erdoğan, "Vakti, saati gelince değerlendiririz" dedi.

SİLAHLARI BIRAKIP TERKETSİNLER

"Terör örgütünün 8 Mayıs'ta sınır dışına çıkma kararı aldığını" hatırlatan bir gazeteciye de Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Böyle tarih vesaire gibi bir şey, bizim açımızdan önemsenecek şeyler değil. Zira bu tür şeylerde verilen tarihler, sağ olsun medyanın yazılı, görsel ortaya koymuş olduğu haritalar, bana göre çok gayri ciddi tespitlerdir. Yani harita belirlemek, yok şunu, bunu yapmak falan. Biz bir defa şu anda hükümet, devlet olarak bir şey ortaya koyduk. İlkemiz, silahlar bırakılmak suretiyle ülkemizi terk etmeleridir. Nereden, nasıl terk ederler, onlar, onların bileceği bir şeydir. Bunun dışında herhangi bir tanımlama yapmak, bizim şu anda stratejimiz, taktiklerimiz içerisinde yer almaz."

NASIL GİRDİLERSE ORDAN ÇIKMASINI BİLİRLER

Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, partisinin Kızılcahamam kampında yaptığı konuşmayı hatırlatarak, "1999'daki çekilmeye ilişkin bazı gerekçeler açıklamıştınız. Bu gerekçeler nedeniyle tarih gizli tutulmuş olabilir mi" sorusu üzerine de şöyle konuştu:

"Bu, onlarla alakalı bir şey değil, farklı bir dönem. Onların tarih açıklaması filan, bu tür şeyler de bana göre yanlış şeylerdir. Yani yapacaksanız bir şeyi zaten tarih açıklamaya, şuna buna gerek yok. Bunun esasları, sadece silahları bırakmak suretiyle terk etmektir. Kendileri zaten nasıl, nerelerden girdiyseler oradan da çıkmasını bilirler."

CHP NE SÖYLEDİĞİNİ UNUTUYOR

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun size reform süreciyle ilgili bir çağrısı oldu" diyen bir gazeteciye de Erdoğan, "Sabah söylediği akşam söylediğini tutmayan birisiyle artık bu tür şeyleri konuşmanın bir anlamı yok" dedi.

TERİM'İ ARAYIP KUTLADIM

Başbakan Erdoğan, Galatasaray Futbol Takımının Spor Toto Süper Ligi 2012-2013 Sezonu şampiyonluğuyla ilgili sorular üzerine, Galatasaray'ı tebrik ettiğini belirterek, Teknik Direktör Fatih Terim'i arayıp kutladığını söyledi.

Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan ettiği Sivasspor karşılaşmasının güzel bir final maçı, her iki tarafın da güzel golleri olduğunu ifade eden Erdoğan, "Galatasaray, şampiyona yakışır şekilde oyun sergiledi. Ben de Fatih hocam nezdinde hepsini kutladım, tebrik ettim, başarılarının bundan sonra da uluslararası bazda da devamını diliyorum" diye konuştu.