1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan Obama ile görüşmeye gidiyor
Başbakan Erdoğan Obama ile görüşmeye gidiyor

Başbakan Erdoğan Obama ile görüşmeye gidiyor

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklama Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyaretini netleştirdi. Başbakan Erdoğan 16 Mayıs'ta ABD'de olacak ve ABD Başkanı Obama ile iki devlet arasındaki ilişkiler, Suriye, ticaret, ekonomi gibi konularda görüşmeler yapılması planl

A+A-

 Beyaz Saray , ABD Başkanı Barack Obama 'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ı, 16 Mayıs'ta ağırlayacağını duyurdu.

Beyaz Saray 'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ile ABD 'nin NATO müttefiki olduğu vurgulanarak şunlar kaydedildi:

" NATO müttefiki olarak ABD ve Türkiye bir dizi kritik küresel ve bölgesel konuları ele almada partnerler. Başkan Obama, Başbakan Erdoğan ile Suriye , ticaret ve ekonomik işbirliği ve terörle mücadele dahil tüm bu konuları görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyor.

Başbakan Erdoğan'ın ziyareti, ABD ile Türkiye arasındaki yakın dostluğun ve ilişkimizin gelecekte de genişletilmesi ve güçlendirilmesine verdiğimiz stratejik önemin altını çiziyor."

OBAMA SABIRSIZLANIYOR

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD Başkanı Barack Obama'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu bazı liderleri kısa süre sonra ağırlamayı sabırsızlıkla beklediğini belirterek, "Bu, onun bölgeye yönelik ilgisini ve taahhüdünü yansıtıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan'ı 16 Mayıs'ta Beyaz Saray'da ağırlayacak Obama, bunun öncesinde 23 Nisan'da Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Al Sani ile 26 Nisan'da da Ürdün Kralı 2. Abdullah'la Beyaz Saray'da görüşecek.

Günlük basın toplantısında Carney'e, ziyaretler ve bunların Suriyeli muhaliflere yönelik yardımlarla ilgili olup olmadığı soruldu.

Carney, bu liderlerle yakın ilişkileri olan Obama'nın, son bölge ziyaretinden de anlaşılabileceği gibi Ortadoğu'ya özel ilgisinin bulunduğunu belirti.

Beyaz Saray Sözcüsü Carney, ''Obama, görüşmelerinde sadece Suriye değil ama Suriye'nin de dahil olduğu bölgedeki karmaşık gelişmeleri bu liderlerle görüşme fırsatı bulacak. Başkan, bu ziyaretleri dört gözle bekliyor ve bu, onun bölgeye yönelik ilgisini ve taahhüdünü yansıtıyor'' ifadesini kullandı.