1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Başbakan Erdoğan: Türkiye kendi otomobilini üretecek
Başbakan Erdoğan: Türkiye kendi otomobilini üretecek

Başbakan Erdoğan: Türkiye kendi otomobilini üretecek

Başbakan Erdoğan, ABD'li işadamlarını yatırıma davet ederken Türkiye'nin kendi otomobilini üreteceğini dile getirdi. Erdoğan, "Kim ne derse desin bu da olacaktır" dedi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'li işadamlarını yatırıma çağırdı. ABD Ticaret Odası'nda düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Türk ve ABD'li işadamlarına hitap eden Erdoğan, Türkiye'nin kendi otomobilini yapacağını kaydetti. Türkiye'nin küresel ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü bir dönemde yakın çevresinde ve dünyada önemli yatırım merkezlerinden biri olarak ön plana çıktığını belirten Erdoğan, "Biz, sizleri de Türkiye'de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Türkiye, Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyalarına erişim imkanı olan istikrarlı bir ekonomik ve ticari güçtür" diye konuştu.

EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE

Erdoğan, Türkiye ekonomisinin sağlam, istikrarlı ve tedbirli rotasında ilerleyişini sürdürdüğünü vurgulayarak, tahvil pazarının bugün yüzde 4,83 ile en düşük seviyeye indiğini, Merkez Bankası'nın gösterge faizlerini 50 baz puan düşürerek yüzde 4,5 olduğunu anlattı. 2011-2017 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 6,7 büyüme oranı beklentisiyle Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olmasının hedeflendiğine dikkati çeken Erdoğan, "Bugün gayet iyi denetlenen ve yönetilen bir mali sektöre sahibiz. Mali disiplinden asla taviz vermek yok, 26'dan nasıl 17'ye geldiysek, şimdi de 17'den hedefimiz 2023'te ilk 10 içine girmektir, bunun adımlarını atıyoruz, bunun kararlılığı içerisindeyiz" diye konuştu.

Türkiye'nin geleneksel olarak güçlü olduğu inşaat gibi sektörlerin yanı sıra otomotivde de giderek daha belirgin bir yer edindiğini ifade eden Başbakan, "Şu anda ABD ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması ve yüksek düzeyli oluşturulan bu Konsey, yapacağı müşterek çalışmayla geleceği çok daha farklı şekilde hareketlendirecek ve biz bu çıtayı daha da yükselteceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL’DA DA YAPILSIN

Başbakan Erdoğan, beraberinde Türkiye'den gelen Türk işadamları ile ABD'li işadamlarının yaptıkları görüşmelerin devamlılık arz etmesini temenni ederek, bu toplantının bir benzerinin de İstanbul'da yapılarak, oluşturulan sürece ivme kazandırılması gerektiğini vurguladı.

"Adımlar müşterek atılabilir, karşılıklı atılabilir veya bu adımlar üçüncü ülkelerde atılmak suretiyle çok daha farlı bir sinerji meydana getirilebilir diye düşünüyorum" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: "Türkiye'nin, dünyanın 16. büyük otomotiv üreticisi ve Avrupa'nın en büyük ticari araç üreticisi olduğunun altını burada çizmek istiyorum. Hedef şu: Türkiye kendi otomobilini de üretecektir, kim ne derse desin bu da olacaktır.

Türkiye, küresel enerji tüketiminin yarısının ve petrol, doğalgaz rezervlerinin yüzde 70'inin de kavşağında bulunuyor, böyle de bir durumu var. Geçtiğimiz 10 yılda kaydettiği büyüme performansıyla Türkiye, dünyada Çin'in ardından enerji talebi en hızlı artan ülke oldu. Şimdi kaya gazının üretildiği bir süreç yaşanıyor, tabii ki bunların da değerlendirmesinin yapılacağı bir sürecin içerisindeyiz.

Turizm sektörümüzde çeşitlendirmeyle birlikte çok ciddi bir artış söz konusu. 10 yıl önce 13milyon turist çeken Türkiye, şu anda 32milyon turist çekiyor. Bu yıl bunun daha da artacağına inanıyorum, kalite artıyor, sayı artıyor ve bu çeşitlilikle birlikte ülkemizin dört bir yanına turistlerin gittiğini görüyoruz. Bunlar bizleri ayrıca mutlu ediyor."

KIRMIZI SALON’DA 3 SAAT 15 DAKiKA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan onuruna ABD Başkanı Barack Obama tarafından verilen akşam yemeğine katıldı. Beyaz Saray'ın Kırmızı Salonu'ndaki yemek 3 saat 15 dakika sürdü. Yemekte Başbakan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti. ABD tarafından ise yemeğe Dışişleri Bakanı John Kerry ve Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Danilon katıldı.

Şirket yöneticileriyle özel görüşme

Başbakan Erdoğan, ABDTicaret Odası'ndaki konuşması öncesinde Türkiye'de yatırımı bulanan ve yatırım yapmayı planlayan ABD'li şirketlerin yöneticileriyle yaklaşık 45 dakika süren bir görüşme yaptı.

40 milyon dolar çok düşük

Obama'nın Türkiye ziyaretinde 'model ortaklık' başlığı attıklarını hatırlatan Erdoğan, "Model ortaklık kolay değil ve onun karşılıklı olarak bizlere eklediği bazı yükler var. Şu anda dengelere baktığımız zaman dengeler biraz farklı. 2012 yılı itibarıyla ABD'nin ülkemize yönelik yabancı yatırımı 400milyon dolar tutarında kaldı. Çok düşük. Bunun artması arzumuzdur" dedi.

Biden: Erdoğan’a hayranım

ABD Ticaret Odası'nın yuvarlak masa toplantısında konuşan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, iktidara yönelik övgü dolu sözler sarf etti. Biden, Başbakan Erdoğan'ı uzun süredir tanıdığını ve hayranlık duyduğunu ifade etti. "(Başbakan Erdoğan) İnanılmaz derecede zor bir bölgede harikulade bir iş çıkardı" diyen Biden, iki ülkenin güvenlik ve ekonomik refahının birbirine tamamen bağlı olduğunu söyledi.

Joe Biden, Beyaz Saray'daki Kabine Odası'nda Başbakan Erdoğan'la yaptıkları görüşmeyi "çok çok iyi bir toplantı" şeklinde nitelendirerek, Türkiye'nin dikkate değer potansiyeli, büyüyen ekonomisi ve Türkiye'nin şaşırtıcı bir süratle büyümeye devam ettiğine dikkati çekti. Biden, Türkiye'nin 2023'te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine ulaşacağına inandıklarının altını çizdi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ