1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
Başbakan Erdoğan yeni kabineyi açıkladı

Başbakan Erdoğan yeni kabineyi açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, biri kabine içi değişikliği olmak üzere 10 bakanın yerine yeni isimleri atadı. Kabine revizyonu Gül tarafından onaylandı.

A+A-

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu nedeniyle 3 bakanın istifa etmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine revizyonu dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Erdoğan, biri kabine içi değişikliği olmak üzere 10 bakanın yerine yeni isimleri atadı. İstifa eden Muammer Güler’in yerine Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala atanırken, Hatay Belediye Başkan adayı olan Sadullah Ergin’den boşalan Adalet Bakanlığı’nın koltuğuna ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ kaydırıldı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın yerine ise Ankara Milletvekili Emrullah İşler atandı. Erdoğan, Suat Kılıç ve Nihat Ergün’ü kabine dışı bıraktı.

Gül’ün AB Bakanı Egemen Bağış’ın istifa etmesini istediği bu nedenle yeni kabinenin onayı geç saatlere kadar sürdüğü iddia edildi.

5 SAATLİK ZİRVE

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın istifaları sonrası kabine revizyonunun yapılacağı iddiaları gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti Genel Merkezi’ndeki il başkanları toplantısının ardından beklenenin aksine saat 16.00’da Köşk yerine Başbakanlık Resmi Konutu’na geçti. Erdoğan konutta bakanlarla bir araya geldi.

Erdoğan’ın görüşmesi yaklaşık 5 saat sürdü. Görüşmeye Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, AB Bakanı Egemen Bağış, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz katıldı.

Bu görüşmelerin ardından Erdoğan’ın Köşk’e çıkıp yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunması bekleniyordu. Ancak Erdoğan Resmi Konut zirvesinin ardından Keçiören’deki evine geçti.

Gül, Köşk’teki mesaisini bitirip ikamet ettiği Dışişleri Konutu’na geçti. Erdoğan 21.30 sıralarında Gül’ün konutuna geçti. Yeni kabinenin 21.45 sularında Gül tarafından onaylandığı belirtildi. Erdoğan, yerel seçimde aday olan, yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa eden ve mevcut kabinedeki iki isimle birlikte 10 bakanın yerine atama yaptı.

İŞTE YENİ BAKANLAR

Başbakan’ın yeni atadığı isimler şöyle:

*Bekir Bozdağ’dan boşalan Başbakan Yardımcılığı’na Ankara Milletvekili Emrullah İşler

*Sadullah Ergin’den boşalan Adalet Bakanlığı’na Bekir Bozdağ

*Muammer Güler’den boşalan İçişleri Bakanlığı’na Başbakanlık Müsteşarı Efkan Âla

*Fatma Şahin’den boşalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam

*Egemen Bağış’tan boşalan AB Bakanlığı’na Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu

*Nihat Ergün’den boşalan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Kocaeli Milletvekili Fikri Işık

*Erdoğan Bayraktar’dan boşalan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına İstanbul Milletvekili İdris Güllüce

*Suat Kılıç’ın boşalan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na Akif Çağatay Kılıç

*Zafer Çağlayan’dan boşalan Ekonomi Bakanlığı’na Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi

*Binali Yıldırım’dan boşalan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na Lütfü Elvan atandı.

Bir kısmı ayrıldı bir kısmı benim takdirim

Başbakan Erdoğan, kabine revizyonuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Şu andan itibaren açıklayacağım, yeni değişikliklerle birlikte kabinemizde mevcut kabinede 10 değişiklik söz konusu. Kabine üyelerimizin değişikliği ile alakalı ay sonu itibariyle bunu yapabileceğimi daha önce zaten açıklamıştım. Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler. Bir kısmı adaylıklarıyla ilgili şu anda bakanlıklarından aynı şekilde ayrılmış oluyorlar. Bir kısmı da takdir içerisinde sayın Cumhurbaşkanımıza teklif etiğim kendilerinin de onadığı böyle bir değişiklik oluyor.”

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ