1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan'dan deprem açıklaması!
Başbakan Erdoğan'dan deprem açıklaması!

Başbakan Erdoğan'dan deprem açıklaması!

Şunları söyledi...

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van'daki depremle ilgili konuştu. Erdoğan şunları söyledi:


Erciş'te bir kriz masası oluşturduk ve bu kriz masasının başına da İçişleri Bakanı'nı (İdris Naim Şahin) oturttuk.


Van'daki enkazları birlikte gezdik. Yerlerinde incelemelerde bulunduk.


Sabah 5 gibi orada son bir toplantı yaptık. Oradaki kriz masasının başına da Başbakan Yardımcım Beşir Atalay'ı geçirdik.


Gerek Van merkez gerek Erciş olmak üzere Kızılay, AFAD yöneticileriyle birlikte neler yapılacağının adımları atıldı. TSK ile birlikte bütün kuruluşlar el ele vermek suretiyle atılması gereken adımları planlamaya ve atmaya başladık.


Böyle anları hala siyasi ranta dönüştürmeye çalışanlar var. Hele hele böyle bir deprem felaketi olduğunda seferber olan bir devlet var. 1999 depreminde oraya gidemeyen bir iktidar vardı. Van'da ilk andan itibaren Bakanlar Kurulu orada oldu.


Tüm vatandaşlarıma yine bir çağrım olacak. Bu çağrıyı çok yaptık, yine yapacağız. Bundan sonra laf dinleme dönemi geçiyor.


Biz deprem haberi alınır alınmaz saat 6 gibi alana ulaştık. Tüm arkadaşlarım farklı merkezlerden oraya ulaşmaya çalıştılar.


Türkiye genelinde de tüm uçaklarla gerek yardım gerek diğer ihtiyaçları gidermek üzere AFAD, AKUT olarak bir çok arama kurtarma ekipleri buraya ulaşmaya çalıştılar.


İLK 24 SAATTE EKSİKLİKLER OLDU


Bölgeye yeterli sayıda çadır gönderildi. İlk 24 saatte bir başarısızlık oldu. Bir takım eksiklikler oldu. Bunu kabul ediyoruz. Bu tür durumlarda bu kadar hata payı olması da normal.


14 Kasım'a kadar eğitime ara verdik. Bölgede sadece bir okul tamamen yıkıldı. Onun dışında sadece hafif hasar tespit edildi.


27 mühendis okulların eğitime hazırlanması için bölgeye ulaştı. 63 öğretmenimiz maalesef hayatını kaybetti.