1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan'dan flaş açıklama
Başbakan Erdoğan'dan flaş açıklama

Başbakan Erdoğan'dan flaş açıklama

Başbakan Erdoğan Romanya Başbakanı Victor Ponta ile görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında ülke gündemini ilgilendiren konuların yanında 4 Ekim'de Meclis'in gündemine gelecek tezkereyle ilgili de bilgiler verdi.

A+A-

 Başbakan Erdoğan, Fırat nehri üzerindeki barajların tehlike altında olduğunu söyledi milyonlarca kişinin sular altında kalabileceği uyarısında bulundu. Erdoğan, 4 Ekim'de Meclis gündemine gelecek tezkerede değişikliğin yapılabileceği gibi aynen de getirilebileceğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'den gelebilecek olası tüm tehditlere karşı gerekli önlemleri aldığını ifade etti.

Romanya Başbakanı Victor Ponta ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’nin Babel Hava sınır kapısındaki patlamanın helikopter düşürülmesine yönelik bir misilleme olduğu iddialarına değinen Erdoğan, "Vardığımız müzakereler neticesinde olayın bizimle ilgisi olmadığı anlaşılmıştır" dedi.Bu tür olayların Suriye için rutin haline geldiğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şu anda Suriye'nin içinde gerek kuzey ve gerek diğer bölgelerde bu tür olayları beklemek mümkün.

Bildiğiniz gibi Fırat üzerindeki barajlara atılan variller, bombalar neticesinde baraj gövdeleri ciddi sıkıntı içerisinde olduğu ve her an bir patlamayla karşı karşıya olduğu, bir tehdit oluşturduğu ve milyonlarca insanın sular altında kalabileceğine yönelik bilgiler var.

Suriye'deki mevcut zalim rejimin bütün oradaki insanlığı tehdit eden ve bu konuda sayı gözetmeden attığı adımlar var. Burada da heralde bu olaylardan bir tanesi olarak gerçekleştiği bir olaydır.

Vardığımız müzakereler neticesinde bu olayın bizimle bir ilgisi yoktur. Bu olaylar Suriye içinde rutin hadiseler haline gelmiştir. Şunu da bilmenizi isterim ki yapılabilecek her türlü yanlışa karşı Türkiye bütün imkanlarıyla hazırdır."

'TEZKERE DEĞİŞEBİLİR'

Erdoğan, süresi 4 Ekim'de bitecek olan Suriye tezkeresine de değindi. Yeni tezkere üzerindeki çalışmaların devam ettiğini söyleyen Erdoğan, "Aynısı olabilir, bazı değişikliklere tabi olarak da tezkere gelebilir. Dışişleri ve Genelkurmay Başkanlığı tezkere üzerinde çalışmalarını yapıyorlar" diye konuştu.