1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan'dan Putin'e Şanghay çağrısı
Başbakan Erdoğan'dan Putin'e Şanghay çağrısı

Başbakan Erdoğan'dan Putin'e Şanghay çağrısı

Başbakan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında AB üyelik müzakereleriyle ilgili ilginç bir diyalog yaşandı.

A+A-

Ukrayna için Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söyleyen Putin’e “Türkiye’yi Şanghay İşbirliği Teşkilatı’na alın” karşılığını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya temasları kapsamında St. Petersburg Konstantinovski Sarayı’nda düzenlenen Türkiye-Rusya 4. Üst Düzeyli Stratejik Konsey toplantısına katıldı. Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının soru cevap bölümünde Erdoğan ve Putin arasında Avrupa Birliği (AB) müzakereleri konusunda ilginç bir diyalog yaşandı.

50 YILLIK TECRÜBE

AB üyelik müzakereleri sürecinde Ukrayna’ya sunulan şartlarla ilgili bir soru üzerine Putin, “Bu konunun siyasi boyutu yok. Mesela, Türkiye’nin AB ile görüşmelerinde büyük bir tecrübesi var. Biz Türkiye’ye soracağız, neler yapabiliriz” dedi.

Bunun üzerine Erdoğan, “Çok doğru, 50 yıllık tecrübe kolay değil” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben Sayın Başkan’ın tabii bu tespitine karşı bir başka tespitle diyorum ki, Şanghay İşbirliği Teşkilatı’na gelin Türkiye’yi alın. Bizi de bu sıkıntıdan kurtarın. Biz bunun yanında Avrasya’daki ülkelerle ilgili de serbest ticaret anlaşmasına varız. Ama dediğim gibi Şanghay İşbirliği Teşkilatı olayını daha öncede Sayın Başkan’a izah etmiştim. Bunu önemsiyoruz.”

Yüz binlerce ölümün araştırılmaması manidar

Putin’le görüşmelerinde bölgesel sorunları ele aldıklarını belirten Erdoğan, ortak basın toplantısında Suriye’yi gündeme getirdi. Erdoğan, şunları söyledi: “Bugün Suriye’de 150 bine varan insan öldürülmüş vaziyette. Tabii kimyasal silahlarla öldürülen bin 500, bin 600 kişinin araştırıldığı, incelendiği dünyada, konvansiyonel silahlarla öldürülen 100 binlerce insanın araştırılmaması manidardır.”

Putin’in esprisi Erdoğan’ı güldürdü

Rusya’da bir eylem nedeniyle tutuklanan Greenpeace üyesi Gizem Akhan’la ilgili Erdoğan’a “Sayın Başkanla konuyu görüştünüz mü? Rusya dışına çıkış yasağı olduğu söyleniyor, böyle bir şey yoksa beraberinizde Gizem Akhan’ı da götürür müsünüz” diye soruldu. Söze giren Putin, “Sayın Başbakan eşiyle buraya geldi. Nasıl götürebilir, nasıl bir soru soruyorsunuz” dedi. Bu sözler üzerine salondakiler kahkahalara boğuldu.

MAHKEME: BIRAKIN

Erdoğan “Konuyu görüştük. Bana göre kefaletle bırakılmış olması önemlidir. Tabii yargı süreci devam etmek-tedir” dedi. Putin ise “Bazı yargı prosedürleri var. Bu işin hukuki yönüne bizim karışmamız söz konusu olmaz” diye konuştu. Bu arada Almanya’da Uluslararası Denizcilik Mahkemesi, Rusya’da gözaltına alınan Greenpeace üyelerinin kefaletle serbest bırakılması kararı aldı. Mahkeme, gözaltındakilerin Rusya’dan ayrılmasına da izin verilmesine hükmetti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ