1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı değerlendirmesi
Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı değerlendirmesi

Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı değerlendirmesi

Başbakan Erdoğan Reyhanlı’da gerçekleşen bombalı saldırılar hakkında yaptığı açıklamada istihbarat zaafı olduğunu düşünmediğini fakat istihbarat teşkilatları arasında kopukluk olabileceğini ifade etti

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'ndan basın toplantısı düzenledi.

ABD görüşmesinde Reyhanlı olayının masada olacağını belirten Başbakan Erdoğan, istihbarat zaafiyeti iddialarıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Reyhanlı olayında istihbarat zaafı olmadığı kanaatinde olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ancak ishitbarat teşkilatları arasında bir kopukluk olabileceğini ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun bu konuyu incelediğini kaydetti.

KOPUKLUK OLABİLİR

İstihbarat teşkilatları arasında zaafiyet tespit edilirse gereğini tereddütsüz yerine getireceklerinin altını çizen Başbakan Erdoğan, "Reyhanlı olayında istihbarat zaafı olduğu kanaatinde değilim. İstihbarat örgütlerimiz bu tür bir hareketliliğin olduğunu yakalama noktasında olduğuna göre, demek ki burada ön bilgi alma durumu sözkonusu. Ama burada Emniyet teşkilatıyla Milli İshitbarat teşkilatı arasında bir kopukluk söz konusu olabilir. Başbakanlık Teftiş Kurulu bu konuları ciddi manada ele almak üzere harekete geçti. Nerede zaaf varsa bu konularda bunun gereğini tereddütsüz yerine getiririz. Bu konuda yazılı talimatımı da Başbakanlık Teftiş Kurulu'na vermiş bulunuyorum" dedi.