1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Ergenekon kararlarını değerlendirdi
Başbakan Ergenekon kararlarını değerlendirdi

Başbakan Ergenekon kararlarını değerlendirdi

Bayram namazını Süleymaniye Camii'nde kıldıktan sonra çıkışta gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan kamuoyunda tartışmalara neden olan Ergenekon davasında verilen kararları değerlendirdi

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon davası kararlarına ilişkin "En önemli savcı, en önemli hakim, millettir" dedi.

Daha önce yaptığı açıklamada Başbuğ'a verilen hapis cezasını eleştiren Erdoğan, bugün de görüşünün değişmediğini söyledi.

AYAKLANMA İMASINA CEVAP

Ergenekon sanığı Mustafa Balbay'ın duruşmada söylediği "sonbahar çok sıcak geçecek" iddiasına Erdoğan, "Ama bu yola tevessül edenler bu ülke tüm güvenlik güçleriyle gereken cevap neyse, haddini bilmeyenlere hadlerini bildirir." diye cevap verdi.

Davanın nihai kararının henüz açıklanmadığını söyleyen Erdoğan, muhalefetin kararlarla ilgili tavrını da sert dille eleştirdi.

MECLİS ERKEN AÇILABİLİR

Bir gazetecinin, "Genel Başkan Yardımcınız Hüseyin Çelik, 'Demokratikleşme paket üzerinde çalışmalar tamamlandı bunu da kısa bir süre içerisinde Sayın Başbakan'a sunacağız' açıklamısı yaptı. TBMM'nin de 2 hafta erken açılabileceğinin sinyalini verdi.

Bayram namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Ergenekon davasın kararlarıyla ilgili ilk kez yorum yaptı. İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Bayram namazını Süleymaniye'de kılan Başbakan Erdoğan, çocukları sevdi, harçlık verdi

"Demokratikleşme paketiyle ilgili daha önce çalışma yaptık. Daha sonra Beşir Atalay riyasetinde bu çalışmayı sürdürüyorlar. Bayram ertesi de ben bu yapılan çalışmaları bir gözden geçirme imkanı bulacağım. Demokratikleşme paketi yeni atılmış bir adım değil. fakat şimdi güncellemek suretiyle nerelerde ne gibi aksamalar var, bu maddeler üzerindeki çalışmaları arkadaşlarım bitiriyorlar. Böylece de inşallah yeni döneme yönelik bu demokratikleşme paketimizi açıklayacağız. Meclisin erken açılma durumu söz konusu, açılabilir."

YARGININ VERECEĞİ KARAR DA NİHAİ DEĞİL

Türkiye'de kuvvetler ayrılığı vardır. Biz tabii kanaatlerimizi açıklarken Anayasa'nın amir hükümlerine ters düşmeden olmalıdır. Ben Sayın Başbuğ'la ilgili kanaatimi belirtmiştim. Bu kanaatimde de bir değişiklik yoktur.

ADALET YERİNİ HAKKIYLA BULSUN

Tabi yargıda bugün bir karar verdi. Bu karar nihai bir karar değildir. Bunun biliyorsunuz yargıtay’da tekrar masaya yatırılması söz konusudur. Yargıtay’ın vereceği karar da aslında nihai değildir. Bunun yargı noktasındaki sürecin nihayete ermesine kadar bir yargı sürecidir. Temenni ederiz ki adalet yerini hakkıyla bulsun.

MUHALEFETİN AÇIKLAMALARI ÇOK ÇİRKİN

Bu arada bir şeyi daha söylemem lazım. Ana muhalefet ve diğer muhalefetin açıklamaları çok çirkindir. Ana muhalefet partisi genel başkanının yaptığı açıklamalar bana göre suç teşkil etmektedir. Ben bu mahkemenin savcılarını tanımıyorum gibi ifadeler yargı içerisinde değerlendirilebilecek kanaatler değildir. Bu tamamen yargıya müdahale gibi bir anlayışın içine girmektedir. Bu gerçekten Türkiye’de siyaset yapmanın edebinin ne noktaya geldiğinin göstermesi bakımından çok önemli. MHP genel başkanının yapmış olduğu açıklamalarda çok çirkin açıklamalardır. Konuyla ilgili olarak da madem ki bu insan böyle bir örgütün başıydı, buna başbakan niçin imza koydu gibi yaklaşımlar çocukça yaklaşımlar.

Ana muhalefet genel başkanı hala genel müdürlükten sıyrılamadı. Bir siyasetçi gibi çalışmıyor. Siyasetçi olması lazım. Neyi nasıl değerlendireceğini çok daha iyi öğrenir. Bu konuda atamalar nasıl yapılır bunu öğrenmesi lazım. Suçu sabit olmamış bir insan için şöyledir böyledir diyemezsiniz.

EN ÖNEMLİ SAVCI...

Bunlar ne zaman ortaya çıktığına baktığımızda da gördüğünüz gbii emekli olduktan sonra ortaya çıkan olaylardır. Buralardan kendine göre bir şeyler çıkarmanın gayreti içerisinde. En önemli savcı, en önemli hakim milletdir. Onun için zaten egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyoruz. Yargıda da biliyorsunuz son söz milletindir denir.

OBAMA İLE GÖRÜŞME

Dün gerçi başbakanlıktan arkadaşlarım açıklamayı yaptılar. Ağırlıklı olarak Suriye ve Mısır konularını görüştük. Suriye’de müşterek ne gibi adımlar atabiliriz bunu konuştuk.

PYD - El Kaide bunların kendi aralarındaki kapışmalar onlarca vatandaşımızın şehit olmasına neden olmuştur. Biz bunu ülkelerle değerlendirerek Suriye’de ne gibi tavır oluşturmamız lazım, uluslararası hukuk konusunda zemin oluşturma ve üzerimize düşeni yerine getirmek zorundayız.

DARBECİLERİN YANINDA OLMAYACAĞIZ

Mısır’da şu anda bir darbe hükümeti söz konusudur. Bu hükümet görüldüğü gibi önce yüzde 52 oyla seçilmiş bir cumhurbaşkanını görevden almıştır. Görevden alan kimdir? Sayın Mursi’nin milli savunma bakanlığına getirdiği Sisi’dir.

'Mursi kucaklamadı' diyorlar. Yahu neyi kucaklayacak? Diğer üçte ikisi ise Mübarek yönetiminde kalmış insanlardı. Çok daha manidar. Bir ekonomik ambargo biliyorsunuz Mursi’ye uygulandı. Darbe hükümeti hemen 16 milyar dolar gibi bir destek gelmiştir. Batılı ülkeler hala darbe diyemiyorlar. Müdahale diyorlar. Daimi üyelerin hepsiyle görüştük. Biz de sizin düşüncenizi paylaşıyoruz diyorlar. Ama darbe diyemiyorlar.

Ama biz bu noktada biz bu darbecilerin yanında olmayacağız. Yüzde 65 oyla kabul edilmiş bir anayasayı askıya aldılar. Tahrir’de toplananı millet kabul ediyorsun, İskenderiye’de toplananı millet kabul etmiyorsun.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ ÜZERİNDE ÇALIŞACAK

Bayram programında demokratikleşme paketi çalışmalarımı sürdüreceğim. İstanbul dışında olacağım. İstanbul’da olursam beni rahat bırakmazsınız. Tüm İslam dünyasındaki kardeşlerimizin ramazan bayramını tebrik ediyorum.

NEYİNİZ EKSİK?

Ergenekon sanıklarından birisi “Sonbahar çok sıcak geçecek” dedi. Arınç’ta gezi parkı eylemlerinin yeniden yapılabileceğini söyledi? Ben bu yollara tevessül etmenin ülkemiz için bir sıkıntı nedeni olabileceğini söyleyebilirim. Ama bu yola tevessül edenler bu ülke tüm güvenlik güçleriyle gereken cevap neyse, haddini bilmeyenlere hadlerini bildirir. Neyiniz eksik? A’dan Z’ye temel hak ve özgürlükler noktasında cumhuriyet tarihi noktasında verilmemiş olan hakları Ak Parti iktidarı vermiştir. Görülmemiş noktaları yakalamıştır. Bütün bunlar açık net ortada. Bütün bunların karşısında bir yanlış yapılması halinde iktidarımız gereken neyse onu yaparız.