1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan gece halka seslendi
Başbakan gece halka seslendi

Başbakan gece halka seslendi

Başbakan Erdoğan 4 gün süren ve gidişi nedeniyle eleştirilere maruz kaldığı Afrika gezisinden gece yurda döndü. Başbakan kendisini karşılamaya gelenlere yaptığı konuşmada eylemlerin derhal bitirilmesi gerektiğini ifade etti.

A+A-

Başbakan Erdoğan, havaalanında binlerce kişiye hitap etti: Samimi hisle yola çıkıp terör örgütü-nün aracı olanlar bundan vazgeçmeli. Polis aşırı güç kullanmış olabilir ama görevini yapmıştır.

BAŞBAKAN Erdoğan dört gün süren Afrika gezisinin son ayağı olan Tunus’tan dün gece döndü. Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan ANA uçağı saat 01.45’te Atatürk Havalimanı’na indi. Başbakan Erdoğan’ı, kardeşi Mustafa Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan, birçok bakan, AK Partili milletvekilleri ve binlerce partili karşıladı. Ellerinde AK Parti ve Türk bayrakları olan kalabalık saatler öncesinden Atatürk Havaalanı Devlet Konukevi’nin önünde toplanmaya başladı. “Yurtta Tayyip, cihanda Tayyip”, “Menderes’i astılar, Özal’ı zehirlediler, Erdoğan’ı yedirmeyiz” yazılı pankartlar açan gruptakiler, meşaleler de yaktı.

Başbakan Erdoğan, uçaktan indikten sonra ayağının tozuyla saat 02.15 sıralarında Devlet Konukevi’nin önünde bekletilen otobüsün üzerine çıktı, özetle şu konuşmayı yaptı:

- VANDALLIKLA İŞİMİZ OLMAZ Bu saatte bu muhteşem coşku için teşekkür ederim. Yunus Emre diyor ki gönüller yapmaya geldim. Biz her zaman gönüller kırmanın değil, gönüller yapmanın tarafında tarafında durduk ama dik durduk, dikleşmedik.Bizim kavga arayışımız olmaz, bizim vandallıkla vurup kırmakla kırıp dökmekle işimiz olmaz.

- FAİZ LOBİSİ TEHDİT EDİYOR Faiz lobisine rağmen bugüne geldik. Faiz lobisine rağmen bugünlere geldik. Bu faiz lobisi borsada spekülasyonlarla bizi tehdit edeceklerini zannediyorlar. Şunu iyi bilmek lazım. Bu milletin alın terini onlara yedirmeyeceğiz. Bunun vandalizmin yanında duran varsa karşısında bizi bulacaklardır. Artık dünya Türkiye’yi konuşuyor, Türk insanını konuşuyor. Böyle bir dönemde nereden çıktı bu işler.

- AYRIM YAPMAYIZ Kardeşlerim birileri diyor ki ‘Başbakan yüzde 50’nin başbakanı olduğunu söylüyor.’ Elinizi gözünüze dursun. Biz 76 milyonu ayırt etmedik. Yüzde 50’nin değil 76 milyonun hizmetkarıyız. ‘Sandıkta başaramayacağımızı sandık dışı yollarla başaracağız’ dediler. Biz nasıl seçime saygılıysak herkesten de bize saygılı olmasını istiyoruz. Emaneti alacak olan sadece millettir. Milletin verdiği emaneti canımız gibi koruyacağız.

- ÜÇ KAYIP VERDİK Gezi Parkı’nda sayısı 15’e bile varmayan ağaç için bugün arkasında 3 kayıp bıraktı. 2 gencimiz ve bir komiserimiz şehit oldu. Bu gençlerin ölümü ne kadar önemliyse polisimin şehadeti de o kadar önemlidir.

- POLİS GÖREVİNİ YAPTI Ne diyorlar polisi çekin ne olacak, burası yol geçen hanı değil. Aşırı güç kullanılmış olabilir ama saldıranlara karşı polisimiz görevini yapmıştır. Aşırı güç kullanılmış olabilir, onunla ilgili gereği yapılıyor. Şehirler yağmalandı, Türk bayrağını yakacak kadar azgınlaştılar. Gazeteciyim, sanatçıyım, siyasetçiyim diyerek hukuksuzluğu kışkırtmanın alasını yaptılar.

- EYLEMLER SON BULMALI Bu eylemler derhal son bulmalıdır. Samimi hisle yola çıkıp terör örgütünün aracı olanlar bundan vazgeçmeli. Bu kirli oyundan bu hukuksuz gösteriden kendisini ayırmalıdır. Ne yaparsak hukukla yapacağız. Hep birlikte 76 milyon bunun karşısına dikileceğiz. Ağır başlılık ve aklıselimden asla taviz vermeyeceğiz. Gerginlik kutuplaşma taraftarı değilim ancak zulmü alkışlayamam.

- TENCERE-TAVA İLE DOLAŞMAYIN Siz sokaklarda tencere tavayla dolaşanlardan değilsiniz. Bu gençlik elinde bilgisayarla dolaşanlardan olacak.