1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan İstanbul Olimpiyatları’nın müjdesini verdi
Başbakan İstanbul Olimpiyatları’nın müjdesini verdi

Başbakan İstanbul Olimpiyatları’nın müjdesini verdi

Ülkemizin ev sahipliğini yaptığı ve Mersin’de gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları'nın açılış töreninin de konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Olimpiyatları’nın hazırlığının yapıldığı müjdesini verdi.

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Akdeniz'in bu en büyük organizasyonuna ev sahipliği yaparken 2020 İstanbul Olimpiyatları'nın da hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Dilerim ki bugün burada yarışacak 24 ülkeden sporcu kardeşlerimizi 2020'de İstanbul'da misafir edelim" dedi.

Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

"Türkiye olarak 17. Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapıyor olmanın büyük iftiharını, çok büyük heyecanını yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi bu oyunlar komşumuz Yunanistan'da yapılacaktı. Bu organizasyonlar 6 yıl önceden belirlenir. Malum sebeplerden olmadı. Türkiye'ye teklif edildi, biz de kabul ettik. Bütün bu tesisler bu tarihe yetiştirildi. Bütün yetkilileri huzurunuzda kutluyorum, tebrik ediyorum. Umuyorum ki buradan dünyaya sporun barış, dayanışma ve dostluk dili ulaşacaktır. Akdeniz'in bu en büyük organizasyonuna ev sahipliği yaparken 2020 İstanbul Olimpiyatları'nın da hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Dilerim ki bugün burada yarışacak 24 ülkeden sporcu kardeşlerimizi 2020'de İstanbul'da misafir edelim."

'BARIŞ DENİZİ'

"Akdeniz bir medeniyetler havzasıdır. Akdeniz tarihi bir savaşlar ve çatışmalar tarihi değil, dostluklar ve kardeşlikler tarihidir. Akdeniz bizleri birbirimizden ayıran değil, yakınlaştıran, bizi birbirimize benzer hale getiren bir denizdir. Akdeniz barıştır, sevgidir, akrabalıktır, dostluktur, kardeşliktir. Büyük ailemizin çatısıdır. Akdeniz, 'beyaz deniz' yani 'white sea' olarak adlandırılır. Biz Akdeniz'in hep ak kalmasını istiyoruz. Ne insan kanıyla ne de başka bir şeyle kirletilmesini istemiyoruz. 17. Akdeniz Oyunları'nın önce Akdeniz'i, sonra dünyayı değiştirmesini, bizi birbirimize yakınlaştırmasını diliyor, tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Centilmenlik kazansın, spor kazansın, en çok da Akdeniz kazansın diyor sizi sevgiyle selamlıyorum."