1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Suriye’deki katliama dikkat çekti
Başbakan Suriye’deki katliama dikkat çekti

Başbakan Suriye’deki katliama dikkat çekti

Kızılcahamam’da gerçekleşen AK Parti toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan Suriye yönetimi tarafından halka uygulanan katliama dikkat çekti. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada CHP’ye de seslendi.

A+A-

 Suriye’deki katliama dikkat çeken Başbakan Erdoğan “Allah izin verirse, bu caninin, bu katilin, dünyada hesaba çekildiğini görecek ve bundan dolayı hamdedeceğiz” dedi

Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam’da düzenlenen ve 2 gün süren AK Parti 20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında konuştu. Çanakkale’ye düşman gemileri yanaştığında, İstanbul, İzmir işgal edildiğinde, Ankara’da Büyük Millet Meclisi kurulduğunda dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar zafer için dua ettiğini söyleyen Başbakan, “Bugün de bizim için aynı dualar ediliyor. Bugün de bizim için eller semaya yükseliyor. Gazze’de, Kudüs’te, Beyrut’ta, Mekke’de, bizim için gözyaşları içinde dualar ediliyor” dedi.

‘Allah’ın yardımı yakın’

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Suriye’nin küçük bir şehrinde bir gecede alçakça, hunharca boğazları kesilerek, yakılarak katledilen çoğu çocuk ve kadın 250’den fazla Suriyeli mazlumun da sorumluluğunu taşıyoruz. Suriye’de yok olan her bir can bizim canımızdır... Şu şöyle diyor, bu böyle diyor, onların hiçbiri bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren ancak inanlar kardeştir ölçüsüdür. Banyas’ta çocukların feryadı arşı inletirken, biz susan dilsiz şeytanlardan olmayacağız. Ey Beşşar Esad, vallahi bunun hesabını vereceksin. Başkalarına gösteremediğin cesareti, ağzında emzik olan kundaktaki bebeğe göstermenin bedelini çok ama çok ağır ödeyeceksin. Allah izin verirse, bu caninin, bu katilin, dünyada hesaba çekildiğini görecek ve bundan dolayı hamdedeceğiz, şükredeceğiz. Yaşananlar, tahammül sınırlarını zorlar bir hale gelmiştir. Mazlumların yakınlarına, Banyas halkına, tüm Suriyeli kardeşlerimize tekrar sabır ve başsağlığı diliyorum. Meta nasrallah? ’Allah’ın yardımı ne zaman diye’ soran Suriyeli kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum; Ela! İnne nasrallahi karib. Hiç kuşkusuz Allah’ın yardımı yakındır.”

CHP ve Suriye

Suriye konusunda CHP’ye de yüklenen Erdoğan, “Kendisini Müslüman nitelendiren hiç kimse, hiçbir devletin, böyle bir vahşetin arkasında duramaz. Şunu da hatırlatmak istiyorum; Suriye’de, Şam’da, bu caniyle, bu katille fotoğraf çektiren CHP, buyursun, Banyas’taki katliamı açıklasın. Ey CHP, işte siz busunuz. İşte sizin yol arkadaşlarınız bunlar.”

Kalıcı bahar

Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Başbakan, “Daha sürecin bu kadar başındayken Türkiye’nin dört bir yanından güzel haberler almaya başlandı. Ekonomi, yatırım ve kardeşliğe ilişkin sevindirici haberler alıyoruz. Huzura, istikrara, aydınlık bir geleceğe ilişkin güzel haberler alıyoruz. Güzel haberler inşallah çığ gibi büyüyecek. Bu ilkbahar, Allan’ın izniyle hep kalıcı olacak. Hep birlikte bu ilkbaharın güzelliğini yaşayacağız” dedi.