1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Yıldırım'dan kıdem tazminatı açıklaması
Başbakan Yıldırım'dan kıdem tazminatı açıklaması

Başbakan Yıldırım'dan kıdem tazminatı açıklaması

Çalışanlarımızın kazanılmış hakkına...

A+A-

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Başbakan Yıldırım, kıdem tazminatı tartışmalarına ilişkin, “Çalışanlarımızın hiçbirinin kazanılmış hakkına halel gelmesine izin vermeyiz. Buna kıdem tazminatı da dahil” diye konuştu.

Türkiye’nin güvenliğinin önemine işaret eden Başbakan Yıldırım, “Ülkemiz için tehdit oluşturan hiçbir duruma müsaade etmeyeceğiz. Rakka’da ya da o bölgede herhangi bir noktada güvenliğimizi tehdit eden bir durumla karşılaşırsak gereken cevabı anında veririz” ifadelerini kullandı.

“ALINAN TEDBİRLER SONUCU DOLAR/TL DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR”

Kurda yaşanan geri çekilmeden bahseden Yıldırım “Ocak ayında yaşanan dalgalanmalardan sonra Dolar/TL  kuru alınan tedbirler ve halk oylaması sonrası artan olumlu havayla birlikte düşüşünü sürdürmeye devam ediyor. Şu anda kur 3,50 seviyesinde. Geçen yılın son aylarında 300 seviyesine çıkan ülke risk primi şu an 194 baz puana geriledi. Bu son 2 yılın en düşük seviyesidir” diye konuştu.

“ENFLASYONU TEK HANEYE GERİLETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

TL’nin bu yıl dolar karşısında en fazla yükselen para birimleri arasında olduğunu söyleyen Yıldırım “Borsa 99 bin ile tarihi zirveyi yakalamış durumda, tüm bu göstergeler yabancı yatırımların ülkemize güvenini bir kez daha teyit ediyor. Enflasyonda da aldığımız tedbirlerin etkisiyle düşüş eğilimi başlamıştır. Sıkı para politikası ve tedbirler ile maliye politikalarının da desteğiyle yıl sonunda enflasyonu tek haneye geriletmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Yıldırım istihdam seferberliğiyle beraber 1,2 milyon istihdam yaratıldığını, hedefin işsizliği de tek haneye düşürmek olduğunu dile getirdi.

Yıldırım “bu yıl hedefimiz olan %4,2 büyümenin üzerine çıkacağız” dedi. Yıldıırım KGF ile 181 milyar TL’lik kredi verildiğini belirtti.