1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan'a, kendi partisinden çok ağır eleştiri!
Başbakan'a, kendi partisinden çok ağır eleştiri!

Başbakan'a, kendi partisinden çok ağır eleştiri!

Başbakan buna ne cevap verecek...

A+A-

"Her kürtaj bir Uludere'dir" diyen Başbakan'a, kendi partisinden çok ağır bir eleştiri geldi. Partinin kurucu üyelerinden Fatma Bostan Ünsal Başbakan'ın sözlerinin, Uludereliler için 'bir kez daha bombalanmak' anlamına geldiğini söyledi.

 


"ULUDERE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN"

Partinin kuruluş sürecinde yer almış, bir dönem İnsan Haklarından Sorumlu Başkan yardımcılığı da yapmış olan Ünsal, kürtaj tartışmasının, doğal bir tartışma olmadığını belirtti ve şöyle konuştu:

 

"Uludere'yle ilgili gündemi değiştirmek üzere yapılmış bir şey. 12 yıldır partinin içindeyim, hiçbir şekilde bunu tartışmamıştık; ne programda ne seçim beyannamelerinde var. Madem bu kadar önemli bir konu, çünkü 'cinayet', daha önemli bir şey olamaz; mutlaka dikkate almış olmamız gerekirdi ama alınmamış"

 


"ULUDERE BİR KEZ DAHA BOMBALANDI"

Ünsal, Başbakan'ın sözlerinin, Uludereliler içinse bir kez daha bombalanmak anlamına geldiğini diye getirdi:

 

"Her kürtaj, Uludere'dir diyerek Uludere'yi çok hafifsemiş, hafifsediğin zaman da Uluderelileri bir kere daha bombalamış oluyorsun. Çünkü kürtaj, yasal olarak bile serbest olan bir şey. Bu şekilde gündemi saptırmak yerine Uludere'yle ilgili olarak, ne olduysa, bunu açık yürekli bir şekilde hem anlatmak, suçluları cezalandırmak ve doğru dürüst özür bize düşmeliydi. Gerçek cinayetleri hafifseyip cinayet olup olmadığı, dini açıdan, hukuki açıdan tartışmalı bir konuyu da çok büyütmüş oluyorsunuz. Bu tabii ki değer aşınmasını da getiriyor"