1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan’a suikast girişimi dinleme ile önlendi
Başbakan’a suikast girişimi dinleme ile önlendi

Başbakan’a suikast girişimi dinleme ile önlendi

Emniyet İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Gürsel Aktepe tarafından yapılan açıklamada yasa dışı bir örgüt olan DHKP-C’nin Başbakan Erdoğan’a suikast girişimi hazırlılarında olduğunu dinleme sayesinde öğrendiklerini ve girişimin engellendiğini açıkladı.

A+A-

 Emniyet İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Gürsel Aktepe, DHKP-C’nin Başbakan’ın evine suikast girişimi hazırlığında olduğunu ve bunun dinleme ile engellendiğini açıkladı. TBMM Yasa Dışı Dinlemeleri Araştırma (Telekulak) Komisyonu, Emniyet ve Jandarma yetkililerini dinledi. Komisyona bilgi veren Aktepe, Mart 2012’de Ankara ve İstanbul’da DHKP-C örgütüne yönelik dinleme temelli istihbarat sonucu yapılan operasyonlarda 6 kişinin yakalandığını ifade ederek çok tartışılacak bir bilgi verdi. Başbakan’ın Keçiören ve Üsküdar’daki evine yönelik eylem çalışmasının ele geçirildiğini açıkladı. Aktepe, DHKP-C’nin eylem planlarına ilişkin şu açıklamaları yaptı:

- Başbakanın ikametine yönelik eylem çalışması

- Ankara Adliyesi’nde görevli hakim ve savcıların araç ve lojmanlarına eylemı

- Muherrem Şemsek’in evi ve işyerine eylem

- Adalet eski bakanlarından Hikmet Sami Türk’ün evine ait fotoğraflar ve krokiler ele geçirilmiştir.

Gürsel Aktepe, El-Kaide’yi 7 yıl dinleyerek çökerttiklerini ifade etti.

Bizde araç yok

Komisyon üyelerinin “Kaç dinleme aracınız var?” sorusuna Jandarma yetkilileri, “Bizde dinleme aracı yok” karşılığını verdi. Emniyet İstihbarat yetkilileri araca ilişkin bilgi vermezken kuruma yapılan ziyarette “12-13 dinleme aracınız var. 4’ü GES Komutanlığı’na devredildi. Diğerleri ne oldu?” sorusu yöneltileceği öğrenildi.