1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan'dan çarpıcı açıklamalar
Başbakan'dan çarpıcı açıklamalar

Başbakan'dan çarpıcı açıklamalar

Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Son günlerde gündemde olan internet sansürü hakkında konuşan Erdoğan, internetin karşısında olsak, özgürlüklerin karşısında olsak bunları yapar mıyız? dedi. İnternet üzerinden yayınlanan bir takım bi

A+A-

AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan çarpıcı açıklamalarda bulundu. 40 yıl boyunca devlete sızmaya çalışan bir yapının olduğunun söyleyen Başbakan Erdoğan, "Örgütün lideri Amerika’dan birilerinin izlediğini , bunların takip edildiğini, buna benzer vakaların kendisinde olduğunu söylüyor. Bazı gazeteciler duymadı görmedi, hukuk yargı görmüyor. Bunlar suç teşkil etmiyor mu? Malum işveren örgütü ağzını açmadı çünkü onların da kasetleri var. Bir savcı sen orada ne yapıyorsun diye dava açmadı. Artık yeter yetti. Madem onlar yazıyor, dinliyor, onlar çiziyor bizde hem konuşacağız hem adım atacağız. Neler var neler." dedi.

Siber zorbaların cirit attığı bir internet ortamı var diyen Başbakan Erdoğan kendisi ile ilgili tweet attığı ve sınır dışı edildiği iddia edilen gazeteci ile ilgili de konuştu. Tweet kullananlara hakaret etmiyorum diyen Başbakan Erdoğan, "Benimle ilgili tweet atmış haberim yok. Ne tweet kullanırım ne tweet atarım ne takip ederim bu kadar boş zamanım yok. Tweet kullananlara hakaret etmiyorum ama bu kadar boş zamanım yok." dedi.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Cumartesi günü Van'da askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.18 askerimize de acil şifalar niyaz ediyorum. Medine'de otelde çıkan yangında 17 kişi hayatını kaybetti 130 kişi yaralandı. Orada hayatını kaybeden kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Bosna Hersek'teki olayları dikkatle izlediğimizi ifade ediyorum. İran'la 30 milyar dolarlık hedefi yakalamak için kararlılığımızı kayda aldık. Suriye başta olmak üzere olayları değerlendirdik. AB ile ilgili gelişmeleri değerlendirdik. 23 ve 24 fasılla ilgli neler yapabiliriz bunları görüşme imkanımız oldu. Berlin'de bir buluşmaya iştirak ettik. Almanya temaslarımızda da bölgesel meseleler, ekonomik ilişkiler gündemimizde yer aldı.

"ARTIK OY KULLANABİLECEKLER"

Almanya'daki vatandaşımızın sorunları da gündemimizin ilk sıralarındaydı. Yaptığımız düzenleme ile yurt dışındaki TC vatandaşlarının halk oylamalarında oy kullanma hakkını getirmiştik. Bu yıl gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve ardından tüm genel seçimlerde vatandaşlarımız bulundukları ülkede oy kullanabilecekler. 7 ayrı noktada vatandaşlarımız oylarını kullanacaklar. Çeşitli engellemeler nedeniyle gecikmiş olsa da demokratik hakkın yurt dışındaki kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Soçi'ye günü birlik ziyaretimiz oldu. Sayın Putin'le görüşme yaptık. Enerji ve Suriye konusunu ele aldık.Cenevre 1'de Cenevre 2'de aynı düşünce gerçekleşmiyor gibi dedik. Bunların üzerinde durduk.Kıbrıs'ın genelinde yeni sürece gidiyoruz.

"MİLLET ASIRLARCA İNİM İNİM İNLEDİ"

Bu aziz millet tarihi boyunca acılar yaşadı. Kuşkusuz zaferler kazanmış, izzetini hak etmiş millete sahibiz ama aynı zamanda çok çileler çekmiş çileler yüzüne yüreğine izlemiş milletiz.Paraya ihtiyaç varsa millete gidiyor, fedakarlık gerekiyorsa tek adres milletti. O aziz millet karar süreçlerinin hiçbirinde yer almadı. Milletin görüşüne yer verilmedi. Milletin itirazına kulak verilmedi. Cefayı çeken millet oldu sefayı bir avuç seçkin sürdü. Buğdayından, tavuğundan pay vereceksin dediler varını yoğunu verdi.Ana kuzusunu askere gönderdi tabut içinde geri getirdiler. Olduğu yere çöktü vatan sağ olsun dedi. Yol istediler yapmadılar, okul istedi, doktor, hemşire istedi yetiştirmediler. Huzur istedi, istikrar istedi bunu da vermediler. Millet asırlarca inim inim inledi. Bir anne düşünün yavrusunu karnında taşımış yavrusunu canından parça olarak görmüş delikanlı olunca eline saçına kınalar yakmış askere uğurlamış tabutu geri geldiğinde başını öne eğmemiştir. Vatan sağ olsun diyerek Anadolu kadınının yüce olduğunu göstermiştir. Başka analarda olmaz bizim analarımızda olur.

Bir devlet dairesine gidince yüzüne bakılmamış, başörtülüsün buraya giremezsin, taşralısın, fakirsin, sen aptalsın, sen göbeğini kaşıyansın demişler. Bu ülke bunları gördü. Her şeyi milletten aldılar ama milletin görüşünü zerre kadar önemsemediler. Millete seçme hakkı verilmesi bile milletin itirazının duyulmasına yetmedi.Sandıktan hangi sonuç çıkarsa çıksın bu ülkede medyanın, çetelerin dediği oldu. Cumhuriyet tarihimizde millet iradesi ilk kez bu ölçüde karar süreçlerine AK Parti dönemlerinde yansımıştır.

"SAĞCISINA SOLCUSUNA HEPSİNE SÖYLÜYORUM"

CHP'ye MHP'ye BDP'ye tüm kardeşlerime Alevi, Sünni, Boşnağa hepsinin mensuplarına sağcısına solcusuna söylüyorum. Bu ülkede iktidarları siz belirliyorsunuz. Bu ülkede kararları siz veriyorsunuz milletim veriyor bundan rahatsız oluyor. Bu ülkeyi irade fırkası değil millet idare ediyor bundan rahatsız oluyor. Her meselenin çözüm yeri TBMM'dir. Birileri çıkıyor siz çoğunluksunuz azınlığa zulüm ediyorsunuz diyor. Azınlığın güvencesi biz olduk. Biz onların haklarını da güvence altına aldık. Bu ülkenin Başbakanını iktidarını kalkıp Batı'ya şikayet edecek kadar alçaldılar. Parlamentoda yaptıklarınız yetmiyor da Batı'ya anlatıyorsunuz. Onlar yeri geldiği zaman ülkenin menfaati için dayanışmayı yaparlar ama bizim ülkemizde bunu yapmazlar. Bu ülke kapalı kapılar ardında yapılan toplantılarla faiz lobisi, vaiz lobisi medya lobisi, sermaye lobisi tarafından yönetilemez.Türkiye dışarıdan yönetilecek ülke değildir. Buyursun siyasetle o meseleyi çözmenin mücadelesini Türkiye'de versinler. Bu saldırıda bir kısım emniyet güçleri ve yargı kullanılıyor. Ortam dinlemeleri, devlete paralel yapı kullanılıyor. Bunların hesaplarını sandıkta görme gibi niyetleri yok. Milletle aynı yolu yürümüyorlar. Millet bunların arkasında değil karşısında bunu bildikleri için siyasete ve sandığa yanaşmıyorlar. 17 Aralık saldırısı Ak Parti'ye değil millete ülkemize yönelik saldırıdır. 17 Aralık saldırısı sadece yıkım projesidir. Sadece sadece yıkmanın peşindeler. Yapmak gibi dertleri hedefleri yok. Ak Parti hükümet gitsin diyorlar. AK Parti'nin yerine kaosu, yasakları öneriyorlar.

"BUNU İLAN EDİYORUM"

CHP'nin iradesine bu süreçte açık süreçte ipotek konuşmuştur. MHP'nin iradesine ipotek konulmuştur. Gizli görüntü ses kayıtları CHP'yi de MHP'yi de esir almıştır. Sayın Baykal'ın nasıl gönderildiğini millet gördü. Bu oyunun arkasında da paralel yapı vardı bunu da ilan ediyorum. Şimdi onlar düşünsünler. Şimdi onlar arasınlar onlar bulsunlar. O şekillenme devam ediyor. Şekillenme CHP'nin aday belirleme sürecinde ortaya çıkıyor. Birçok şehirde dünya görüşlerini paylaşmadıkları kişileri aday gösteriyorlar. Hakaret ettikleri paralel yapının yedeğinde birlikte uçuruma ilerliyorlar. Mesele Türkiye meselesidir. CHP ve MHP paralel yapının oyuncağı haline gelebilir ama biz gelmedik. Biz irademizi sinsi yapılara teslim etmeyiz.

"ÇİĞ YEMEDİK Kİ KARNIMIZ AĞRISIN"

Ellerinden geleni yapsınlar. Ellerinde hangi kirli araç varsa kullansınlar. Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın. Benim değil cumhurbaşkanımızın değil bakanların, sanatçıların, gazetecilerin görüşmeleri dinlemiş bunlar şantaj olarak kullanılmak için. CHP ve MHP çıkıyor sen hükümetsin gereğini yap diyor. HSYK ile ilgili anayasa değişikliğine niye yanaşmadınız. HSYK yasası ile ilgili neden gürültü kopardınız. İnternetle ilgili yaptığımız düzenlemeye neden karşı geliyorsunuz. Paralel yapıyı ortam dinlemelerini çökertmeye yöneliktir siz neden bundan uzakta duruyorsunuz.Sizi kimin neyle tehdit ettiğini açıklayın. İnternet düzenlemesi ile siyasi partilerin üzerindeki ahlaksız tehdidi ortadan kaldırıyoruz. Dün kasetler yoluyla dizayn edildi.

"YARIM SAAT İÇİNDE ULAŞTIK DURDURDUK"

CHP'nin Genel Başkanı hakkında sosyal medyadakileri kaldıran biz olduk. Sayın Yıldırım'a yarım saat içinde ulaştık biz durdurduk. Orada daha da kalabilirdi. Tüm Türkiye izleyebilirdi. CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı sosyal medyaya düşmedi mi biz engelledik. MHP'nin de düşmedi mi? Kim durdurdu biz durdurduk. AK Parti kasetler yoluyla yıpratılmak isteniyor. Bir ses kaydının engellenmesi 5 gün alıyordu. Siz buna 5 gün müdahale etmezseniz bunu duymayan kalır mı? İtibar suikastı yapılıyordu. Kimse fişlenmeyecek, kimsenin internetteki verileri depolanmayacak. Biz okullara internet erişimi sağladık. Yüksek öğrenim yurtlarına internet erişimi sağladık. Bize kimse bu konuda ders veremez. Bu adımları atan biziz. Çocuklarımıza 63 bin tablet bilgisayar dağıttık.

"SİBER ZORBALARIN CİRİT ATTIĞI İNTERNET ORTAMI VAR"

İnternetin karşısında olsak, özgürlüklerin karşısında olsak bunları yapar mıyız? Dünyanın her ülkesinde siber zorbalık adı verilen sorun var. İnternetteki görüntüleri çekilip yayınlanan intihar edenler, cinayet işleyenler var. ABD'de Twitter üzerinden ABD'yi yerle bir edeceğiz diye şaka yolu ile mesaj yazan İrlandalı hapse atıldı. İnternet üzerinden tacize uğraya çocuklar var. Siber zorbaların cirit attığı internet ortamı var. Türkiye'de siber zorbalığın bir türü de kasetlerdir. Çocuklarımız gençlerimizi korumanın yanında siyaseti korumaya çalışıyoruz. Aklı olan, evde küçük çocuğu olan bu düzenlemeye karşı çıkmaz çıkamaz. CHP gibi MHP gibi siber zorbalığın acısını çekmiş partiler bunun karşısında duramaz. Eğer duruyorlarsa başka tehdit vardır. İktidarız olur ya yarın olmayabiliriz.

"YAPI ŞEFFAF DEĞİL"

Emanet bizde olduğu sürece özgür siyaseti güçlendirmeye devam edeceğiz. Paralel yapının ne olduğunu herkesin görmesi anlaması lazım.Yurt dışında Türkiye'yi izleyen çevrelerin bu yapının ne olduğunu kavramalarını diliyorum. Bu yapı içinde hizmet etmeye çalışmış kardeşlerimin bu yapının karanlık tarafını görmelerini arzu ediyorum. Yaklaşık 40 yıllık bir süreç söz konusu. Sadece bizim zamanımızda değil, 40 yıl boyunca devlete sızmaya çalışmış bir yapı söz konusu. Amaçları için her yolu meşru kılan bir anlayışla sızmış.

Yapı şeffaf değil sınırları belli olmayan yapılanmaları finansmanları şeffaf olmayan yapı var. Bu yapının tabanında saf ve temiz duygularla mücadele veren kardeşlerimiz var. Ama tavanında farklı gayelerin peşinde koşan yapı var. Anayasa yasalar çiğneniyor. Aynı günde hepsi hastalanıveriyorlar. HSYK'ya bunun için mi seçildiniz orayı çalıştırmamak için mi seçildiniz. Hukuk diye bir şey yok. Masum insanların örgüt çıkarlarına tehdit oluşturdukları için mahkum edildiklerini görüyoruz.Birileri önümüzü tıkıyorsa bunu çözmek zorundayız.Bunların sadece liderlerine verecek hesabı var. Bu millete verilecek hesap başka şey. Önce halka ve hakka verilecek hesabın peşinde koşuyoruz. Devlet imkanlarını kullanarak fişleme yapmışlar illegal izlemeler kayıtlar yapmışlar. Bir tanesi Azerimiş. Yazarmış . Bunlarda yalan meşrudur takiye meşrudur. Basın Enformasyon Kurumu sizin basın kartınızı uzatır veya uzatmaz irade onlara aittir.Buradan izin alınır

"ÇÜNKÜ ONLARIN DA KASETLERİ VAR"

Örgütün lideri Amerika’dan birilerinin izlediğini, yarısı bunların takip edildiğini, buna benzer vakaların kendisinde olduğunu söylüyor. Bazı gazeteciler duymadı görmedi, hukuk yargı görmüyor. Bunlar suç teşkil etmiyor mu? Malum işveren örgütü ağzını açmadı çünkü onların da kasetleri var. Bir savcı sen orada ne yapıyorsun diye dava açmadı. Artık yeter yetti. Madem onlar yazıyor, dinliyor, onlar çiziyor bizde hem konuşacağız hem adım atacağız. Neler var neler.

"BEDDULARIMIZ TUTMADI DİYOR"

Ameliyatımızı bile gündem konusu yapıp ya diyor beddualarımız bile tutmadı diyor. Böyle şeyler olabilir mi? Ne çirkin yakıştırmalar var. Demek diyor iyi Müslüman değilsiniz. Şu hale bak takdirler enteresan..Bu mesele bizimle başlamış mesele değil 12 Eylül 1980 darbesi bu meselenin kökü. Bu meselenin kökü 28 Şubat darbesinde.

17 Aralık darbe girişmi ile meselenin üzerine biz gidiyoruz. Biz bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Millet bizimle beraberdir. Yargıda bu mesele ile ilgili hazırlılar yapılıyor. Biz hak mücadelesi olarak görüyoruz. Bu yapı içindeki kardeşlerime sesleniyorum. Başlarını iki ellerinin arasına alıp düşünsünler. Bir şey görmüyorlarsa bu yapının Türkiye'nin milli çıkarlarına, MİT'e, milli bankasına, çözüm sürecine nasıl saldırdığını görsünler. Bu yapının bazı ülkelerin Güney'deki o sevdikleri ülkenin çıkarına hizmet ettiklerini görsünler. Bu yapı ile aralarına mesafe koyacaklarına bu saldırganlarla yollarını ayıracaklarına inanıyorum. Bu yapı içindeki bazı hanımlar evleri dolaşıyorlar. Sizin kapınız çalındığında biz halimizden memnunuz şimdi inandığımız gibi yaşıyoruz bu işe meraklıysanız partinizi kurup öyle gelin. Bunlara bunu söyleyin. Biz tek başımıza da kalsak milli iradeyi şerefimiz ve namusumuz gibi savunmaya devam edeceğiz. Bu kutlu yolda yalnız olmadığımızı biliyoruz. Aramızdan milli iradesi hırsızları çıksa da biz bir olarak beraber olarak milleti ve millet iradesini savunmaya devam edeceğiz.