1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan’ın dinlenmesiyle ilgili belge yok
Başbakan’ın dinlenmesiyle ilgili belge yok

Başbakan’ın dinlenmesiyle ilgili belge yok

Başbakan Erdoğan’ın odasına yerleştirilen cihazlarla dinlenmesi olayını da araştıran Böcek komisyonu önceki gün Jandarma’yla görüşmüştü. Görüşme sonucunda heyete yazılı yanıt gören Jandarma Sayın Başbakan’ın dinlenmesiyle ilgili olarak herhangi bir bilgi

A+A-

 ‘Başbakan’ın dinlenmesiyle ilgili bilgi ve belge yok’

Meclis ‘böcek’ komisyonu önceki gün de Jandarma’yı dinlemişti. Jandarma vekillerin sorularına yazılı yanıt verdi.

ANKARA - Jandarma Genel Komutanlığı, TBMM “Böcek Komisyonu”nda görevli milletvekillerinin sorularını yazılı olarak yanıtladı. Jandarma’nın milletvekillerinin sorularına verdiği dikkat çekici bilgiler şöyle:

- Komutanlığımız kayıtlarında yapılan incelemede, Sayın Başbakan’ın dinlenmesiyle ilgili olarak herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanmamıştır.

- Mevzuata göre Jandarma Genel Komutanlığı ve İstihbarat Başkanlığı yetkisinde sadece önleyici maksatlı faaliyetlerde ve gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, kanunda belirtilen suçlarla ilgili yine TİB üzerinden dinleme faaliyetinde bulunulabilir. (Ki bu yetki Jan. Gen. Komutanlığı tarafından hiç kullanılmamıştır)... İstahbarat Daire Başkanlığı’nın ise çok acil hallerde ve son derece sınırlı bir kullanımı olmuştur, son 3 yılda 9 kez.

- Kanuna uygun hareket etme hassasiyeti olmayan herkes tarafından yasadışı dinleme ve izleme yapılabilir. Ortam dinlemesi yapabilen cihazların yurtiçine sokulması ve yurtiçinde satışının kontrol altına alınması için gerekli düzenlemelerin yapılması, bu konuda cezai müeyyidelerin caydırıcı hale getirilmesi bu ihlallerin önlenmesinde etkili olabilecektir... Maalesef ses veya görüntü kaydedebilen/ gönderebilen her türlü cihaz ve yazılıma sahip kanuna uygun hareket etmeyen herkes tarafından yasadışı dinleme ve izlemenin yapılabileceği bir atmosfer mevcuttur. Anılan cihazların yurtiçine sokulması ve satışının kontrol altına alınması için gerekli düzenlemeler yapılabilir. Ayrıca bu ihlallerle ilgili cezai müeyyideler daha da caydırıcı hale getirilebilir.

- Temel kriter; hukuk içerisinde konunun yalnızca suç ve suça ilişkin olması, ‘herkesin özel hayatının ve aile hayatının gizliliğine dokunulmaması ilkesidir.

- Suç işlenmesinin önlenmesi veya işlenmiş suç faillerinin yakalanması kapsamındaki bilgi ve belgeler dışında, özel hayatın gizlliğine yönelik herhangi bir bilgi ve belge tutulması, kanunen mümkün değildir. Bu nedenle fişleme tabiri olarak ifade edilmiş bilgi ve belge mevcut değildir.

- Kullanılan cihazların büyük çoğunluğu yabancı menşeili ve bahsettiğiniz devletlerde de üretimi vardır. Ancak bu devletler tarafından dinleme yaptırıldığına dair elimizde bir bilgi mevcut değildir.