1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakanlık Balyoz davasında 'kumpas' incelemesi başlattı
Başbakanlık Balyoz davasında 'kumpas' incelemesi başlattı

Başbakanlık Balyoz davasında 'kumpas' incelemesi başlattı

Yalçın Akdoğan’ın “Orduya kumpas kuruldu” sözleri üzerine Balyoz sanıkları avukatları aracılığıyla Başbakanlık Teftiş Kurulu’na başvurdu. Başvuru dilekçesinde Akdoğan’ın sözleri ile Mehmet Ali Şahin’in Yargıtay’a yönelik iddiası delil olarak sunuldu.

A+A-

17 Aralık’taki büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın Ergenekon ve Balyoz davalarını kastederek, ‘Milli orduya kumpas kuruldu’ sözlerinin ardından yeni bir gelişme yaşandı. Balyoz davasında hükümeti devirmeye teşebbüsten her biri için 16 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanan 21 hükümlünün avukatı Haluk Pekşen, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulundu. Başbakanlık Teftiş Kurulu, suç duyurusu üzerine inceleme başlattı.

O SÖZLER DİLEKÇEDE

Hükümet mensupları tarafından dile getirilen paralel devlet ve çete ifadelerinin yanı sıra Akdoğan’ın ‘kumpas’ sözü ile Mehmet Ali Şahin’in ‘Yargıtay imamı’ iddiası başvuru dilekçesinde delil olarak gösterildi. Dilekçede, “Paralel devlet, çete ya da milli orduya kumpas gibi son derece ağır söylemlere tabi tutulan Türk Ceza Adaleti Sistemi, içerisine sürüklendiği vahim durumla kamu düzeni ve kamu güvenliği açısından ivedilikle gözden geçirilmesi gerekir.

Ceza adaleti sisteminde kamuoyuna yansıyan, Milli orduya kumpas kurulduğu iddiası neredeyse toplumun tamamınca maruf ve meşhur bir gerçeğin açık ikrarıdır. Kamuoyunca da kabul gördüğü üzere Balyoz adı verilen yargılamanın esasen ceza adaleti sistemi dışında kumpas bir yargılama olduğu açıkça ortaya çıkmış ikrar ve kabul edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

‘HUKUKİ DAYANAĞI KALMADI’ İDDİASI

Avukat Pekşen, dilekçesinde 2011’de orduya kumpas kurulduğu yönünde Başbakanlık Teftiş Kurulu’na ve devletin üst düzey kurumlarına başvuru yaptıklarını da hatırlattı. Balyoz davasının artık hiçbir hukuki dayanağının kalmadığı ve tamamıyla kurmaca bir kumpasın ürünü olduğunun ortaya çıktığı iddiasında bulundu.

‘Devlet organlarınca İkrar’

Balyoz sanıklarının avukatı Haluk Pekşen, Başbakanlık Teftiş Kurulu’na verdiği dilekçede “Gerçeğin ortaya çıkarılarak bir an önce mağduriyetin giderilmesi görevini üstlenen kamu kurum ve kuruluşları, bu görevlerini savsaklamaksızın yerine getirmek yükümlülüğündedirler. Açıklanan nedenlerle müsebbipler hakkında gereğinin yapılmasını, devlet organlarınca açıkça ikrar edilen bu kumpası hazırlayanların ve görev alanların ortaya çıkarılması ve bununla ilgili tüm organ ve kişilerin yargıya sevk edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ