1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbuğ son savunmasını yaptı
Başbuğ son savunmasını yaptı

Başbuğ son savunmasını yaptı

Ergenekon davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenen tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ son savunmasında silah arkadaşlarımı bırakınız gitsinler talebinde bulundu.

A+A-

 Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, son savunmasını yaptı

Ergenekon’da savunmasını yapan Başbuğ, “Eğer amaç Genelkurmay Başkanı’na ulaşmak ise, silah arkadaşlarımı bırakınız, gitsinler. Ne yapacaksanız, bana yapınız” dedi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon Davası’nda mütalaada, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenen tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ esas hakkındaki savunmasını yaptı.

Başbuğ, 18 sayfalık savunmasında Türk Ordusunun milli ordu oluşundan rahatsızlık duyanlar olduğunu söyledi. Başbuğ, 2008 ile 2010 yılları arasında, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı çok kapsamlı asimetrik psikolojik harekat yürütülmüştür” dedi.

Başbuğ, şöyle devam etti: “Bu mahkeme tarafından tanık olarak dinlenilmesi kararı alınan, nedense sonradan vazgeçilen bir kişinin, 2008 yılı Ocak ayında bir gazetede çıkan yazısında şöyle deniliyordu: ‘Darbe planı revize edildi. 2008 yılının şuradan hemen sonraki ilk altı ayı hazırlık evresi, 2009 yılının ilk çeyreğinden sonraki en uygun takvim de eylem zamanı’ Bu yazılana göre; ortada revize edilen bir darbe planı vardı veTürkiye’de 2009 yılı baharında, birileri darbe teşebbüsü amacıyla cebir ve şiddet eylemlerine başlayacaktı. Ortada revize dilen bir darbe planının varlığından bahseden, bu kişinin, mahkeme tarafından tanık olarak dinlenilmesi kararı alınmasına rağmen, neden sonra vazgeçildi? Neden? Nerede bu revize edilen darbe planı diye soru sorulmasından vazgeçildi? Bu iddia, bu dava için önemli değil midir? Balyoz Davası olarak bilinen davada yaşanan, iddia edilen ‘Balyoz Darbe Planı’ fiyaskosu gibi bir olayın tekrarlanmasından mı kaçınıldı?”

Eski Genelkurmay Başkanı TSK’ya yönelik operasyonun bir merkez tarafından planlandığını ve uygulandığı kanısında olduğunu söyledi.

‘Nerede bu subay?

Başbuğ, “Bu ihbar mektubunu yollayan vatansever subay nerede? Ben ve silah arkadaşlarım bu vatansever subay yüzünden burada yatıyor. Bu vatansever subay niçin ortaya çıkmıyor? Neden burada değil? Neden araştırılmıyor” diye sordu. Mahkeme Başkanı Özese ise, “Mahkemeden hesap sorar şekilde beyanda bulunuyorsunuz. Kimse mahkemeden hesap soramaz” diyeren Başbuğ’u uyardı. Başbuğ, “Ben hesap sormuyorum. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nda yürütülen soruşturma vardı. Onun sonucunu soruyorum” diye konuştu.

Tansiyon yükseldi

Başbuğ konuşmasına “Tarihe bir son not düşerek tamamlayacağım” diyerek şunları söyledi: “Bunu da zorunlu bir görev olarak görmekteyim eğer, sanal davanın asıl amacı, İnternet Andıcı üzerinde parafeleri bulunan sivil memurundan orgenerale kadar olan personelin adeta üzerlerine basarak, Genelkurmay Başkanı’na, yani bana ulaşmak ise, bu silah arkadaşlarımı bırakınız, gitsinler. Ne yapacaksanız, bana yapınız. Buradayım. Dimdik ayaktayım.”

Bu sözler üzerine izleyici bölümünde alkışlayanlar oldu. Mahkemeye Başkanı Özese bazı sanık ve sanık yakınlarını salondan çıkardı.

İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı

Başbuğ’dan önce savunma yaşan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon da savunma deği bazı beyanlarda bulunacağını belirterek, “Şayet hala yürürlükte olsaydı idamımı isteyen mütalaaya karşı, toplam iki saat içerisinde savunmamı yapmam istenmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır” diyerek savunmasına başladı. TSK’nın kesinlikle bir terör örgütü olmadığının altını çizen Tolon, “ Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sızılmaz, çünkü o düşman ordusu ya da mevzii değildir. Darbe ortamı hazırlamak diye bir suç yoktur” ifadesini kullandı.