1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Başbuğ'dan çarpıcı açıklamalar
Başbuğ'dan çarpıcı açıklamalar

Başbuğ'dan çarpıcı açıklamalar

Başbuğ'dan çarpıcı açıklamalar

A+A-

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, 15 Temmuz öncesi süreçlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı konularda yalnız bırakıldığını kaydetti.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "2012'den bugüne kadarki dönemde, FETÖ'ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanı'nın bazı konularda yalnız bırakıldığı düşüncesindeyim." dedi.

Bursa Rotary Kulübünün ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Başbuğ, askeri hastanelerinin Milli Savunma Bakanlığına bağlı olması gerektiğini ifade etti.

Askeri hastanelerinin Sağlık Bakanlığına bağlanmasının yanlış olduğunu savunan Başbuğ, "Dünyayı incelesinler, askeri hastanelerin olduğu ülkeleri de incelesinler, bu hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlı olduğu bir tane ülke var mı? Bu, akla ve mantığa ters gelen bir şey. Bunun bir örneğinin olabileceğini ben düşünmüyorum. Bütün dünyada askeri hastaneler vardır ve bu hastaneler, Milli Savunma Bakanlığının bünyesindedir." şeklinde konuştu.

Başbuğ bir katılımcının, "Yargı toparlanıyor dediniz. Yargı nasıl toparlanıyor anlatır mısınız?" sorusu üzerine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) son dönemde yaptığı tüm tasarrufları destek verdiğini dile getirdi.

HSYK'nın son dönemde yaptıklarının doğru olduğuna inandığını ifade eden Başbuğ, "HSYK, gerçekten büyük boyutta yargıyı bu çıkmazdan çıkarmak için büyük çaba sarf ediyor. Yargıtay eskisi gibi değil, büyük boyutta temizlendi." ifadesini kullandı.

"2009'DAN SONRA TSK'YA KARŞI KOMPLOLAR KURULMAYA BAŞLANDI"

Başbuğ, FETÖ'ye dair, "15 Temmuz süreci öncesinde uyaran olmadı mı?" sorusuna, uyaranlardan birinin de kendisi olduğu cevabını verdi.

Harp Akademilerinde 2009 yılının nisan ayında yapılan değerlendirme toplantısında bu konuya değindiğini hatırlatan Başbuğ, şu şekilde devam etti:

"Burada Fetullah Gülen cemaatinin ne boyutta olduğunu ve ana hedeflerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olduğunu ve bunlara karşı mücadele edeceğimizi kamuoyuna dile getirmiştik. 2009 yılından sonra TSK'ya karşı komplolar kurulmaya başlandı. Bu komploların arkasında temel neden olarak cemaat olduğunun biz farkındaydık. Somut bilgi elimizde yoktu fakat genel değerlendirmemiz cemaat olduğunu biliyorduk."

Kritik süreçlerde siyasi sorumlulukların tartışılamayacağına işaret eden Başbuğ, şunları kaydetti:

"2012'den bugüne kadarki dönemde, FETÖ'ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanı'nın bazı konularda yalnız bırakıldığı düşüncesindeyim. Tek başına mücadele verdi. Cemaat tehdidinin Türkiye'den silinmesi gerekiyor. Bu tehdidin ortadan kaldırılması gerekiyor."