1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Başkan Tok´a, Çaykaralılar Derneğinde Soru Yağmuru!
Başkan Tok´a, Çaykaralılar Derneğinde Soru Yağmuru!

Başkan Tok´a, Çaykaralılar Derneğinde Soru Yağmuru!

İstanbul´da Bulunan Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok...

A+A-

 İstanbul'da Bulunan Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, İstanbul'da faaliyet gösteren Trabzon Çaykaralılar Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti.

İstanbul'da faaliyet gösteren Trabzon Dernekler Federasyonu tarafından Trabzon'un fethinin 554. Yıl dönemi kutlamalarının son gününde İstanbul'da bulunan Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, İstanbul Kartal'da faaliyetini sürdüren Trabzon Çaykaralılar Kültür ve Dayanışma Derneğinin tertiplediği toplantıya katıldı. 

Toplantıya, Trabzon Çaykaralılar Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Adem Yıldız, Başkan Vekili Fatih Kaya, yönetim kurulu üyeleri, Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Doç. Dr. Necmi Kurt , Uzungöl ve Çevre köyleri Dernek Başkanı Recep Falay, İstanbul PEMYAD Dernek başkanı Ahmet Mutlu, dernek üyeleri ile çok sayıda hemşerimiz katıldı. 

Toplantıya katılanlar Başkan Tok'a Çaykara'nın sorunları ve gelecekteki yapılması düşünülen projeler hakkında sorular soruldu./resimler/2015-12/6/2211202199550.jpgToplantı ile ilgili izlenimleri Çaykaralı Hemşerimiz ve Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Sayın Doç.Dr.Necmi Kurt'un Kaleminden dinleyelim.


"MÜTEVAZİ BAŞKAN"

Bugün İstanbul Kartal Topselvide bulunan Trabzon Çaykara Kültür Derneğindeki toplantıdaydık..Konu Çaykaranın sorunlarıydı. Konuşmacı olarak katılan Çaykara Belediye Başkanı Sn .Hanefi TOK'tu..Sn Başkan Çaykarada bugüne kadar yapmış oldukları hizmetleri ve bundan sonra yapmayı planladıkları çalışmaları salonda bulunan katılımcılara herkesin anlayabileceği bir üslupla anlattı..Her şeyden önce alçak gönüllülüğü,mütevaziliği ve saygılı tavırlarıyla iz bırakan ve Çaykara sorunlarını anlatan Sn Başkanı kutluyorum..

Sn Hanefi Tok 1948 yılında kurulmuş olan Çaykaranın şu anda 32 Mahallesi ve 13084 nüfusu olduğunu ifade ettiler..Bugüne kadar tüm mahallelerin asfalt ve beton yollarının yapılmasıyla uğraştıklarını 4 yıl içinde hepsini tamamlamak istediklerini , ayda 80-85 bin lira makinelerin çalışması için harcadıklarını ,Çaykara içinde ve dışında sunulan hizmetlerin de belli bir meblağ tuttuğunu,Ayrıca kapanan 4 Beldenin personelinin istihdamı ve o belediyelerin borçlarının üstlenilmesi bütçelerini sarsmış olduğunu,İller Bankasından gelen yardımın %10'u kanalizasyon,%30 u Büyükşehir Belediyesine gittiğini,ancak geri kalan paranın &60 ını kullanabildiklerini belirttiler./resimler/2015-12/6/2212096418690.jpgŞu anda su sorununun olmadığı Çaykaranın Temel sorununun Elektrik ve Kanalizasyon olduğunu belirten Sn TOK ;Çaykaralı olan Enerji ve tabii kaynaklar bakanı Sn Berat Albayrak ve diğer Trabzonlu Bakanların ortak çalışmasıyla bu sorunu aşabileceklerini düşündüklerini söyledi.

Ayrıca Çaykara ve Uzungölü daha kapsamlı Turizm yöresi yapmak istediklerini fakat Yaylalar ve Uzungöldeki çarpık yapılaşmadan dolayı rahatsızlık duyduklarını ifade ettiler..Özellikle Çaykara dışında yaşayan Çaykaralıların yaylarda yapmış oldukları binaların usulüne ve yöredeki yapılaşmaya uygun olmadıklarını dile getiren Başkan buna bir çözüm peşinde olduklarını,ancak kendi çabalarının yeterli olmayacağını milletin bu işe el atması belirtmiştir..Yılda 1 milyon kişinin geldiği Uzungölü kötü yapılaşma ve kötü görüntülerden kurtarmamız gerekir..

Çaykarada Kentsel dönüşüm projesini TOKİ ile beraber başlattıklarını;ilk etapta 40,takiben 200 konut yapacaklarını dile getiren Sn TOK Çaykaranın arazisinin yetersizliğinden söz ederek imkanlar ölçüsünde yeni bir Çaykara inşa edeceklerini ifade etmişlerdir..

Çaykaranın Eğitimde çok iyi bir ivme yakaladığını,TEOG ve diğer imtihanlarda çok başarılı sonuçlar aldıklarını, bu durumun kendilerini umutlandırdığını ifade eden Başkan Kültür erozyonu yaşayan Çaykarayı eğitime önem verdiklerini ,bunu çok önemsediklerini ifade etmişlerdir.

HES lerle ilgili bir soru üzerine;HES anlaşmalarının 1998 yılında yapılmış olduğunu,bu çerçevede Solaklı deresi ve kollarında toplam 32 HES in yapılması planlandığını belirten Başkan,HES lerin yapılmasına karşı olmadığını ama bu kadar HES ‘in gereksiz olduğunu ve doğayı yok edeceğini ifade etmiştir..Yönetime geldikten sonra önüne konmuş olan 2-3 projenin başlatılmasına onay vermediğini belirten Sn TOK Büyükşehir Belediyesi ile benzer düşündüklerini,Yatırıma başlamamış firmaların işe başlamalarına sıcak bakmadıklarını belirtmişlerdir.

Konuşmasının sonunda söylediği söz alkışlanacak nitelikteydi;””Biz halka –Millete rağmen iş yapmayız..Yaptığımız tüm çalışmalarda anketli veya anketsiz halkın görüşünü alırız..””

Evet Sn Başkan;Bu son söylediğinizi yaptığınız müddetçe halkın gönlünden ve gözünden düşmezsiniz..Yaptığınız hizmetler doğru ve kalıcı olur,eleştiri de almaz. Toplantıda verdiğim sözü tekrarlıyorum ;Ben Çaykara için yapacağınız her çalışmada maddi ve manevi olarak ,bir emir eri olarak emrinizdeyim. Toplantıyı düzenleyen Trabzon Çaykaralılar kültür derneği başkanı Sn Adem Yıldız'a ve yönetim kuruluna,Toplantıyı yöneten Sn Fatih Kaya'ya ve katılımda bulunan değerli hemşerilerime de sevgi ve saygılarımı sunuyorum.."