1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Başkanın 4 ayının ardından…
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanın 4 ayının ardından…

A+A-
Trabzonspor başkanı Muharrem Usta konusunda camia içinde bir takım soruların hala kafalarda dolaştığına yakinen şahit oluyorum. Usta’nın zamana ihtiyacı olduğu muhakkak. Fakat dostça bazı konularda uyarılar yapmak boynumuzun borcudur. Zira testi kırıldıktan sonra uyaran çok olur!
 
Öncelikli olarak Muharrem Usta’nın ticari zekasına inancım yinelemek isterim. Kulüp adına önemli anlaşmalar sağlayacağı düşüncesindeyim. Ha yanılabilir miyim? Elbette yanılabilirim. İnsanız, yanılma payımız elbette her zaman vardır! Ancak seçim öncesi ‘büyük bir firma ile sponsorluk için anlaştık’ demiş olmasına ve halen daha böyle bir anlaşmanın varlığından haberdar olmayışımıza rağmen Muharrem beyin, özellikle siyasi çevrelerin de desteği ile önemli girdiler sağlayabileceği yönünde ki umudumu korumaktayım. Bu durumun aksine, sportif anlamda fazla bir tecrübeye sahip olmayışı ve buna bağlı olarak yanlış yönlendirildiği konusunda büyük tedirginlikler yaşamaktayım. Trabzonspor başkanı kim ya da kimler tarafından  yönlendiriliyor? Bir kısım şeyleri öğrenmiş olsak da şimdilik detaya girmeyeceğim. Sadece sayın başkana,  ‘yanlış kılavuzlar, sizi de yanlış yönlendiriyor’ uyarısında bulunacağım. Ve  yukarıda söylediğim ‘önemli girdiler sağlayabilir’ şeklindeki inancım bu noktada yerini büyük bir karamsarlığa bırakıyor. Çünkü sağlanan girdiler, yaratılan ticari kaynaklar, sahada aktif yatırımlara dönüştürülemez ise heba olup gider! Bu açıdan tekrar işin teknik boyutuna dönecek olursak, Trabzonspor’un scout ekibi konusunda  çok önemli bir  yanılgı içinde olduğunu düşünmekteyim. Türkiye’den alınacak olan Ndiaye, Eren Derdiyok, Ömer Bayram gibi oyuncular içinse zaten scout ekibine ihtiyaç yok! Yurt dışı transferi için de bu ekibin çok katkı sağlayacağı inancını taşımıyorum. Futbolun artık büyük oranda maddiyata döküldüğü, kişilerin şahsi çıkarlarını kulüp çıkarlarının üzerinde tuttuğu, helal- haram gibi kavramlara dikkat etmediği böylesine bir dönemde bu yabancı adamların, üstelik kariyerleri sıradan olan kişilerin ne işi var bu ekibin içinde? Mesela scout ekibinden neden bir Fatih Tekke sorumlu olamaz? Acaba Fatih’in delikanlı, bizden birisi, futbol bilgisi üst düzey ve bana göre çok önemli olan haram- helal noktasındaki hassasiyeti önemli değil midir?  Siz ne derseniz deyin sayın başkan! Ama scout ekibiniz için futbolu bilen, futbolun içinde olan onlarca insan, yanlış yolda olduğunuzu ve iyi niyetle birilerine verdiğiniz yetkilerin kötüye kullanıldığını söylüyor. Bu scout ekibinin son derece yetersiz olacağı görüşü hakim. Kanımca scout ekibi dediğiniz yapıyı hiç zaman kaybetmeden yeniden gözden geçirmeniz kulübün hayrına olacaktır.
 
Trabzonspor kulübünde  bazı işlerin gönül hatır ilişkisi ile yürüdüğü ve sanki seçim öncesi verilen vaatlerin uygulamasına geçildiğini görmek de inanının ki üzüntü verici türden. Futbol direktörünün tartışılıyor olması, görev ve yetkilerinin çok net olmayışı kafaları kurcalıyor! 1461 Trabzon takımına atanan yönetim, o yönetimin elinin kolunun bağlı olması hiç ama hiç hoş olmayan şeyleri işaret ediyor. Ve futbol takımına, geldiğiniz dönem yapılan ödemeler dışında hiçbir ödeme yapılamaması, 4 aydır futbolcuların yine parasız bırakılması, 1461 takımında ise 9 aylık ödemeler hususunda tek bir adım atamayışınız, gelecek adına ‘acaba’ sorularını da gündemden düşürmüyor. Oysa siz kulübün 406 milyon borcu olduğunu bile bile göreve geldiniz! O halde tüm bunlara hazırlıklı olmanız gerekmez miydi?  Sayın başkan geçmişi karalamak sizi asla haklı kılmaz. Hele ki; geçmişi anlatırken, ya da geçmişten dert yanarken yalnızca Hacıosmanoğlu dönemine ısrarla vurgu yapıp, kulübün belini kıran asıl sorumlulardan hiç söz etmemeniz,  hiç de hakkaniyetli bir tavır olarak algılanmıyor. Bu tavır,  bugün olmasa da emin olunuz ki Haziran’dan sonra bütünlük adına da, yönetiminize bakış açısı yönünden de pek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.
 
Aslında uyarılacak, söylenecek çok daha fazla şeyler mevcut. Fakat şimdilik kısa kesmek gerek. Bazen küçük uyarılar, destan gibi metinlerden daha büyük yararlar getirir. Özetle ve üzülerek şunu söylemeliyim ki, 4 aylık süreçte plan ve programlı, bütünlük arz eden bir görüntüye henüz sahip olamadık. Her ne kadar basının belli bir kesimi ‘mitomani’ hastalığına yakalanmış diyorsanız da , bugün doğru adımlar atamazsanız,  yarın o ‘mitomani’ dediğiniz şey, düşündüğünüzden çok sizin başınızı ağartabilir sevgili başkan!
 
Önceki ve Sonraki Yazılar