1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkanvekili'nden laf atma dersi!
Başkanvekili'nden laf atma dersi!

Başkanvekili'nden laf atma dersi!

"Usluba örnek verildi"

A+A-

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin Kızılcahamam kampında vekillere laf atma tekniklerini anlattığı iddiasıyla ilgili olarak, "Sadece içtüzük uygulamalarını, milletvekillerimizin söz almada, söz kesmede, soru önergesi vermede nasıl davranmaları gerektiğini ilgiyle izlenen bir üslup içerisinde anlattı" dedi.


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç. Makedonya'ya gitti. Arınç, Makedonya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Makedonya'ya 7. Uluslararası Atatürk Kongresi'ne katılmak için gittiğini söyleyen Arınç, Atatürk Kongresi'nin 4 yılda bir düzenlendiğini hatırlattı. Kongreye 300'e yakın tarihçi ve uzmanın katılacağını belirten Arınç, ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı George İvanov ve Başbakan Yardımcısı Hadi Nezir ile de görüşeceğini, Üsküp ve Ohri'de yaşayan Türklerle


biraraya geleceğini ifade etti.


"KAPALI TOPLANTIDA İFADE EDİLEN SÖZLERİN DIŞARIYA AKSETMESİNDE GERÇEKLİK OLABİLİR Mİ?"


Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Arınç, Kızılcahamam kampından sızan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama'ya rest çektiği haberlerinin hatırlatılması üzerine, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri, İçişleri Bakanları ve anayasa çalışmaları ile ilgili olarak Ömer Çelik'in sunumlar yaptığını ve bunların basına kapalı gerçekleştirildiğini kaydetti. Arınç, "Kapalı toplantıda ifade edilen sözlerin dışarıya aksetmesinde gerçeklik olabilir mi? Onu siz takdir edeceksiniz. Bir kapalı salonda yapılan


konuşmalar mahrem konuşmalardır. Dolayısıyla böyle bir ifadenin geçip geçmediğinin bilinmesi mümkün değil" dedi.


AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin milletvekillerine Meclis Genel Kurulu'nda 'laf atma' tekniklerini öğrettiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise Arınç şunları kaydetti:


"Sadece içtüzük uygulamalarını, milletvekillerimizin söz almada, söz kesmede, soru önergesi vermede ve diğer yasama çalışmalarına katılmada nasıl davranmaları gerektiğini gayet güzel, ilgiyle izlenen bir üslup içerisinde arkadaşımız anlattılar."


Laf atmanın her parlamentoda olduğunu beliren Arınç, "Söz sırasında birisi konuşurken, onun dikkatini dağıtmak amacıyla, bazen desteklemek amacıyla, bazen insicamını bozmak amacıyla, hem kendi partisinden milletvekillerinin hem de rakip parti milletvekillerinin konuşma insicamını bozmak, hatta dikkatleri başka yöne çekmek için bu tür söz atmaları olabilir. Bunlar doğaldır. Önemli olan milletvekilinin bu tür laf atmalar karşısında nasıl davranacağıdır. Eğer çok iyi bir davranışta bulunursa, adeta ayağınagelen topu gole çevirebilir. Ama bazen acemice davranırsa, konuşma insicamı kaybolur, neler diyeceğini unutur.


Sayın Canikli laf atmaların, üslubun nasıl olması gerektiği konusunda bazı örnekler verdi sadece. Parlamentoda yaşanan bir olayı Sayın Grup Başkanvekilimiz açıklamış oldular" diye konuştu.