1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Başkent gaz gitti ek zam riski bitti
Başkent gaz gitti ek zam riski bitti

Başkent gaz gitti ek zam riski bitti

Başkentgaz özelleştirmesinde 1 milyar 162 milyon dolarlık teklife ulaşılması, BOTAŞ’ın 700 milyon liralık vergi borcunu garantiye aldı.

A+A-

Aksi halde ya ek vergiler ya da doğalgaza yeni zam zorunlu olacaktı.

Başkentgaz özelleştirmesinde 1 milyar 162 milyar dolarlık teklife ulaşılması, BOTAŞ'ın 700 milyon liralık vergi borcunu garantiye aldı. Aksi halde ya ek vergiler ya da doğalgaza yeni zam zorunlu olacaktı

Ankara'da dağıtım yapan Başkentgaz'ın 1 milyar 162 milyon dolar bedelle özelleştirilmesi bu yıl yaşanabilecek yeni bir vergi zammı ya da doğalgaz zammının önünü kesti. Özelleştirmeden elde edilecek gelirin 700 milyon lirası "vergi" olarak bütçeye gireceği için Maliye'nin hazırladığı "kötü senaryo" şimdilik rafa kalktı.

Bakan Şimşek açıkladı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 bütçe gelir hedeflerini açıklarken, vergideki 700 milyon liralık ilave gelir rakamını BOTAŞ'ın aynı tutardaki vergi borcunu bu yıl ödeyeceği varsayımına dayandırdıklarını açıklamıştı. Şimşek, yıllardır ödenmeyen borcun, doğalgaza yeni bir zam yapılmadan nasıl ödeneceği yönündeki sorularımıza, "Merak etmeyin BOTAŞ doğalgaza zam yapmadan borcunu ödeyebilecek. Biraz bekleyin" cevabını vermişti.

BOTAŞ ve Hazine'ye gidecek

Şimşek'in formülünün özelleştirmesi olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre Başkentgaz'ın yüzde 100'ünün satışından elde edilecek gelirin yaklaşık 700 milyon doları (yaklaşık 1,2 milyar lira) Başkentgaz'ın BOTAŞ'a olan borçları ile Hazine'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi adına üstlendiği kefaletler kapsamında yaptığı borç ödemelerine gidecek.

1 milyar lira peşin gelecek

BOTAŞ, özelleştirmeyle birikmiş alacağını tahsil ederken Maliye'ye olan 700 milyon liralık vergi borcunu kapatacak. İhaleyi kazanan Torunlar Gıda, ihale tutarının yarısını peşin geri kalan yarısını ise iki taksitte iki yılda ödeyeceği taahhüdünde bulundu. Dolayısıyla 581 milyon dolarlık peşin kısmı bu yıl içinde tahsil edilirse BOTAŞ'ın ödemesi sürpriz yaşanmadan gerçekleşmiş olacak.

Vergi artışını öngörmüyor

Maliye Bakanı Şimşek, BOTAŞ'ın vergi borcunu ödeyememesi ve diğer vergi gelir hedeflerinde de sorun yaşanması halinde ortaya çıkacak açığın ilave vergilerle kapatılması gerekebileceğini işaret ederken, ancak böyle bir ihtimali görmediğini belirtmişti. İhaleyi kazananın taahhütlerini yerine getirememesi halinde Maliye bütçeye yazdığı 700 milyon lirayı ya vergi artırarak ya da giderleri kısarak gerçekleştirecek.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ