1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baskın haberine hemen açıklama geldi
Baskın haberine hemen açıklama geldi

Baskın haberine hemen açıklama geldi

Maliye Bakanlığı'na bağlı ekiplerin ülkemizin önemli kuruluşlarından Koç Grubu'na ait TÜPRAŞ'a polis eşliğinde baskın düzenledikleri iddiasına Bakanlıktan ve Tüpraş’tan hemen açıklama geldi.

A+A-

 Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), ürünleriyle ilgili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlandığını duyurdu.

Mahkeme kararı ile yapılan baskına 20 polis ve akaryakıt uzmanları katıldı. Baskının kaçak akaryakıt için yapıldığı ve Maliye ekiplerinin de bu yüzden TÜPRAŞ'ta olduğunu açıklandı. Baskın sabah 8'de düzenlendi. TÜPRAŞ'tan alınan numuneler incelenmek üzere TUBİTAK'a gönderildi.

HİSSELERİ DÜŞTÜ

Baskın haberi sonrası TÜPRAŞ’ın borsada işlem gören hisse senetlerindeki düşüş hızlanırken kayıp yüzde 2’yi geçti. TÜPRAŞ’ın ana hissedarı olan Koç Holding hisse senetlerinde de yüzde 3’e yaklaşan kayıplar oldu.

İLK AÇIKLAMA GENEL MÜDÜRDEN

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut Maliye ve Emniyet yetkililerinin baskını üzerine The Wall Street Journal’a açıklamalarda bulundu. “Bu EPDK yetkililerinin yaptığı fiziki envanter denetimidir. Her zamanki gibi yapılıyor. Her zaman bu denetimler bi grup halinde yapılır” dedi.

TÜPRAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise , "Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimiz nezdinde akaryakıt ham madde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır" ifadesine yer verildi.

TÜPRAŞ, konuyla ilgili özel durum açıklaması yapılmasını gerektiren gelişmelerin yatırımcılarla paylaşılacağını bildirdi.

BAKANLIK DA AÇIKLAMA YAPTI

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

Bugün medya organlarında Maliye ekiplerince bazı vergi mükelleflerinin işyerlerinde emniyet birimleri ile birlikte denetim yapıldığına dair haberlere yer verilmiştir. Bu çerçevede bu açıklamanın yapılması zaruri görülmüştür.

Vergi Denetim Kurulu'nca mahkeme kararına dayanarak, bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütülmekte olup, bu hususta Vergi Usul Kanununun Vergi Mahremiyetini düzenleyen S'inci maddesi hükümlerine göre detaylı bilgi verilmesi mümkün bulunmamaktadır. Ayrıca, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacıyla 05/02/2013 tarihinde yürürlüğe giren "Vergi Denetim Kurulu 2013 Genel Çalışma Planı" nda, 2013 yılı içerisinde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin genel stratejiler belirlenmiş olup, bir çok sektörde vergi incelemeleri de başlatılmış bulunmaktadır."