1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Batı artık dünyanın merkezi değildir"
"Batı artık dünyanın merkezi değildir"

"Batı artık dünyanın merkezi değildir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Küresel Forumu'nda konuştu.

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Küresel Forumu'nda konuştu. İşte Başbakan'ın konuşmasının satır başları: 


İnsanlık var olduğu sürece dünayda zulüm eksik olmayacak. Adalaet arayışı da asla son bulmayacak. 


Hiç kimse Birleşmiş Millletler'in yapısının adil bir anlayışla inşa edildiğini söyleyemez. Birleşmiş Milletler'in reforme edilmesi şart, bunun çözülmesi gerekiyor. Bu konuşmayı BM Genel Kurulu'nda yaptığım için rahatım. Beş üye ne derse o oluyor. Dünyayı bu beş üyenin insafına terk etmiş durumundayız. 


Eski düzenin hamileri sorumluluğu diğer ülkelerin üzerine yüklemeye çalışırken karar alma mekanizmasını ellerinde tutuyorlar. Yükselen güç olarak ifade edilen Türkiye, Brezilya, Endonezya gibi ülkeler açısından bu sürdürülebilir olmaktan çıktı. Uluslararası kuruluşların yapısını değiştirme vakti geldi. Suriye'de 20 aydır devam eden insanlık dramına bütüne çabalarımıza rağmen BM müdahale etmedi. 30 bin insan öldürüldü, 250 binin üzerinde insan ülkesini terk etti. 


Esad rejimine cesaret veren bir tutum var ortada. Bunun kaynağı nerede? Uluslararası kuruluşların sesi fazla çıkmıyor. Sıradan ifadelerle günü kurtarmanın anlamı yok. 20 yıl önce Balkanlar'da yüzbinlerce insanın katledilmesine seyirci kalan BM, bugün Suriye'ye de seyirci kalıyor. 


Adalet Suriye halkının da hakkıdır, adaleti tayin yetkisi Esad'ın değil Suriye halkınındır. Suriye'deki kayıpları sadece istatistiki bir anlayış olarak gören anlayış değişmedikçe bir çözüm bulamayız. Uluslararası kuruluşlardan bir an önce adım atmalarını bekliyoruz. 


Masum çocukların insanların kanı kirli siyasi hesapların üzerinden akıp gitmeye devam ettikçe kimse huzur bulamaz. Adaleti, siyasi karar alma mekanizmalarıyla birlikte sosyal konularda sağlamak durumundayız. 

Batı artık dünyanın merkezi değildir. Kuzeyiyle güneyiyle batısıyla doğusuyla dünya artık çok merkezli bir yapıdır. Dünya ekonomik olarak da yapısal bir dönüşüm içinde. Mevcut güç dengesini daha iyi yansıtan G-20 yapısını ciddiye alıyoruz. 


Bugün dünya nüfusunun yarısı günde 2,5 dolarla yaşamak durumunda. 


TİKA bugün 5 kıtada 100 ülkede faaliyet gösteriyor. Yapılan yardım 1,5 milyar dolara ulaştı. 


Türkiye olarak son 1 yıl içinde Somali'ye yapılan yardımlarda Somali'nin nasıl ayağa kalktığı gözlerden kaçmamaktadır. Somali halkını bundan sonra da yalnız bırakmayacağız. Somali artık geleceğe umutla bakıyor. 


Bu toplantının en önemli konularından birisi de din ve adalet teması 


Yeryüzündeki tüm dinler, insanların bir arada, barış ve adalet içinde yaşayacakları bir düzen arayışı içindedirler. 


ABD ve batılı ülkeler İslam ile terörü birleştirmek gibi vahim bir yanlışa düştüler. Aşırılıklar adeta teşvik ediliyor. 


Son olarak İslam'a ve Peygamberimize hakaret eden filmden sonra yaşananlar ortadadır. Bu tür olaylar sadece vuku bulduğu ülkeleri etkilemiyor. Bütün ülkelerin huzur ve barışını da etkiliyor. 


Biz sadece Peygamberimiz Hz. Muhammed'in değil, Hz. İsa'nın peygamberliğine de iman ederiz, Hz. Davut'un da, Hz. Musa'nın da peygamberliğine iman ederiz. 


Bizim medeniyetimiz, farklı inançlara mensup insanların hakkaniyet, adalet ve hukuken bir arada yaşamalarına yönelik güzel bir örnektir. 


Meyve dalına konsa bir karınca, 

vebali olur mu karıncayı kırınca? 

diye sorduğunda cevap olarak 

Yarın hak divanını kurunca 

Kanuni'den hakkın alır karınca 


diyebilen şeyhülislamlara ve bunları kendine düstur edinen hükümdarlara sahipti Osmanlı.