1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bayraktar soruları yanıtladı!
Bayraktar soruları yanıtladı!

Bayraktar soruları yanıtladı!

Neler söyledi...

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir sanayi, bir santral, bir şehircilik yatırımı yaparken, çevreye çok daha hassas olacaklarını söyledi.

Bakan Erdoğan Bayraktar, Bartın Valiliğiyeni binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bayraktar, Bartın'ın Türkiye için çok önemli bir köşe olduğunu belirterek, ''Bartın'ın yeşilliği, ormanları, çevresi Türkiye'nin çok dikkat ettiği bir yer. Bartın'ı biz özellikle turizm ve çevre bakımından geliştirmek istiyoruz. Aynı şekilde Bartın hem Ankara'ya hem İstanbul'a hem Türkiye'ye hem de Dünya'ya daha iyi açılan kapı bir pencere haline getirmek istiyoruz. Sadece Türkiye'nin içine değil, dışarıya da ihracat, ithalat yapan konuma gelmesini istiyoruz. Bu bakımdan Bartın'a yapılacak olan termik santralinde bu çerçeve içinde değerlendireceğiz'' dedi.


Bakan Bayraktar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye nüfusunun yüzde 75'den fazlası şehirlerde oturuyor olması ikamate, şehirciliğe çok önem veriyor. Çevrecilikte bütün dünyada çok öne çıktı. Artık dünyamızın hava, su, toprak ve canlılar bakımından çok önemli. Bunları bizim korumamamız boynumuzun borcu, gelecek nesilere bunların korunarak ve çoğaltarak intikal ettirilmesi lazım. Bunu önemsiyoruz, bu demek değildir ki Türkiye gelişmesin, Türkiye kalkınmasın, bu bakımdan bir sanayi yatırımı yaparken, bir santral yatırımı yaparken başka yatırım yaparken, şehircilik yatırımı yaparken çevreye çok daha hassas olacağız. Benim bakanlığımda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olması hasabiyle Türkiye'nin geldiği könjöktür itibariyle ihtiyaçtan duyulan yeni bir bakanlık olması hasabiyle bundan sonra Türkiye çevreye çok daha duyarlı olacak, şehirciliğe çok daha duyarlı olacak. Bakanlığımızı bu doğrultu da yeniden yapılandırıyoruz. Bartın'ı ismiyle müsamma hak ettiği konumda, Bartın'ın gelişmesini temin edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın''

Bir gazetecinin Yalova katı atık depolama tesislerinin fay hattını üzeribe kurulacak, bu konuda neler söylersiniz sorusu üzerine Bakan Erdoğan Bayraktar, ''Bu konuyu inceliyoruz, şuan evraklar elimde, onunla ilgili şuan bir şey söyleyemiyorum, gereğini yapacağız'' dedi.