1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bayraktar Van'da konuştu!
Bayraktar Van'da konuştu!

Bayraktar Van'da konuştu!

''Zemin etütlerini beraber yapacağız, çalışıp en uygun yer neresiyse oraya yapacağız''

A+A-
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van'da kalıcı konutların yapımıyla ilgili tasarım ve planlama çalışması yaptıklarını belirterek, ''Zemin etütlerini beraber yapacağız, çalışıp en uygun yer neresiyse oraya yapacağız'' dedi.


Türk Hava Yollarına ait tarifeli uçakla Van Ferit Melen Havaalanına gelen Bakan Bayraktar, Van Valisi Münir Karaloğlu ve öteki ilgililer tarafından karşılandı.
Vali Karaloğlu'yla birlikte İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne giden Bakan Bayraktar, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, kalıcı konutların fay hattı üzerinde yapılacağı iddiasını hatırlatması üzerine Bakan Bayraktar, ''Daha yapılmadı ki. Tasarım ve planlama çalışması yapıyoruz. Zemin etütleri yapıyoruz, onun için buraya geldik. Zemin etütlerini beraber yapacağız, çalışıp en uygun neresiyse oraya yapacağız'' diye konuştu.
Erek Dağı'nın eteklerinin zeminin sağlam olduğunu bildiklerini ifade eden Bakan Bayraktar, ''Ama zemin bakımından, fay hattı bakımından, daha önce de orayı inceletmiştik. Burada yine öyle bir iddia vardı. Orta Doğu Teknik Üniversitesinden zemin etütçüleri getirdik, incelettik, tekrar inceleteceğiz. Öyle ince eleyip sık dokumadan bu işler olmaz'' dedi.
Bakan Bayraktar, kesin hasar tespitlerinin Van merkezde salı günü başlayacağını, Erciş'te bitmek üzere olduğunu bildirdi.
Bir soru üzerine, Bakan Bayraktar, kalıcı konutları her zaman üç ay, beş ay öncesinden teslim ettiklerini hatırlatarak, ''Simav'da 3 ay önce teslim ediyoruz, Elazığ'da 3 ay önce teslim ettik. Burada da inşallah erken teslim edilecek'' diye konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van'da depremin ardından yürütülen kesin hasar tespit çalışmalarında belli bir noktaya gelindiğini belirterek, ''Erciş bitmek üzere, Van'ın köyleri bitti, köylerde yol haritamızı belirledik'' dedi.
Van Valiliği Kriz Merkezi olarak kullanılan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü binasındaki toplantı salonunda düzenlenen değerlendirme toplantısına katılan Bakan Erdoğan, toplantıdan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kesin hasar tespit çalışmalarında belli bir noktaya gelindiğini ifade etti.
Erciş'teki çalışmaların bitmek üzere olduğunu, Van'ın köylerindeki çalışmaların tamamlandığını belirten Bakan Bayraktar, ''Köylerde yol haritamızı belirledik. Tabii en çok konut ihtiyacı olan yer Van'ın merkezi. Burada daha önce tespit ettiğimiz hazine arazileri, meralar vardı. Bunları tekrar elden geçiriyoruz. Yüzüncü Yıl Üniversitesiyle ortak çalışmamız olacak. Onların da daha önceki değerlendirmeleri var'' diye konuştu.
Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:
''Biz de burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının bağlı olduğu Başbakan Yardımcılığı, yine belediyemizden arkadaşlar var burada. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden, Valilikten, sayın valimiz burada, Özel İdareden arkadaşlar var, Maden Tetkik Arama Enstitüsünden arkadaşlar var, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün buradaki il temsilcileri ve bölge müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, defterdarlıktan yine hazine ile ilgili arkadaşlarımız var. İhaleler bir taraftan yürüyor. En büyük yük TOKİ'nin üzerinde. Çalışmalar yapılıyor. Yol haritamızı belirleyip ihalelerimizi bitirip en kısa sürede de zaten inşaatlar başladı, bir bölüm başladı. Diğer taraftan da hem kesin hasar tespitlerinde ne durumdayız ona bakacağız hem de çevre yolu inşaatımız, yeni yapılacak çevre yoluna ilave yol durumu, altyapı durumları, hepsini burada tespit edip tek tek çalışma yapacağız.''
Basın mensuplarına teşekkür eden Bakan Bayraktar, gerekirse daha sonra basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.
Van Valisi Münir Karaloğlu ile diğer yetkililerin katıldığı toplantı basına kapalı devam etti.